Sponzorováno

Delfínoterapie neboli terapie s delfíny – jaké může mít účinky na zdraví? 4.71/5 (7)

  • Delfínoterapie je forma alternativní terapie, která zahrnuje interakci s delfíny za účelem dosažení léčebných nebo terapeutických výsledků. Tato terapie je obvykle prováděna v terapeutickém prostředí, kde jsou delfíni trénováni k interakci s lidmi, včetně dětí s různými zdravotními nebo vývojovými potížemi.
  • Zastánci delfínoterapie tvrdí, že interakce s delfíny může mít několik pozitivních účinků.
  • Zvýšení motivace a zájmu: Delfíny jsou často vnímáni jako přátelští a zvědaví tvorové, což může zvýšit motivaci lidí ke spolupráci s terapeuty.
  • Zlepšení komunikace: Pro některé lidi, zejména děti s autismem, může být komunikace s delfíny prostředkem k rozvoji komunikačních dovedností.
  • Snížení stresu a úzkosti: Interakce s delfíny a pobyt v příjemném prostředí může pomoci snížit úzkost a stres.
  • Fyzický prospěch: Delfíni mohou být využíváni k podpoře fyzické terapie, jako je zlepšení svalové síly a koordinace.
  • I přesto, že někteří lidé hlásí pozitivní zkušenosti s delfínoterapií, existují také kritici, kteří poukazují na nedostatek vědeckého důkazu pro její účinnost a na etické otázky týkající se zacházení s delfíny v zajetí.
  • Delfínoterapie by měla být prováděna pod dohledem kvalifikovaných terapeutů a měla by být součástí komplexního léčebného plánu, zejména pokud se používá jako forma terapie pro lidi s zdravotními nebo vývojovými problémy.

Delfíni mohou pomoci s uzdravováním či se zdravotními stavy, jako je Downův syndrom a podobně.

Delfíni mohou pomoci s uzdravováním či se zdravotními stavy, jako je Downův syndrom a podobně.

Delfínoterapie (anglicky Dolphin Assisted Therapy – DAT) se používá jako alternativní terapeutický přístup ke zlepšení řeči a motorických dovedností u pacientů s vývojovými, fyzickými a emocionálními zdravotními stavy, jako je Downův syndrom a autismus.

Viděli jste někdy děti a dospělé, kteří na sobě mají záchranné vesty a šťastně si plavou s delfíny v bazénu? Můžete si hned všimnout, jak jsou tito lidé šťastni. Jak se usmívají, jsou bezprostřední. A právě toto jsou jedny z pozitivních účinků delfínoterapie.

Terapie pomocí delfínů je jednou z variant animoterapie (tj. terapie se zvířaty) a spočívá v interakci mezi delfíny a lidmi (pacienty). Terapie s delfíny je často doporučována lidem trpícími různými fyzickými nebo psychickými chorobami. Tato léčba je vhodná pro děti i dospělé s fyzickým, emočním a duševním postižením.

Lidé, kteří zažili terapii s delfíny, popisují tuto zkušenost jako „absolutně kouzelnou a nezapomentelnou“ a říkají, že zlepšuje kvalitu jejich života.

Delfíni, kteří jsou v rámci této terapie používáni, jsou vycvičeni ke společenskému styku s lidmi. Právě jejich společnost, zaměřená na společné plavání lidí a delfínů, má pozitivní vliv na zdraví pacientů – lidé pozorují triky a kousky delfínů, komunikují spolu. Z tohoto pohledu se delfíni vlastně stávají terapeuty.

Například Judith Simon Prager, autorka několika knih na toto téma, uvádí, že bylo pozorováno značné zlepšení u lidí s Downovým syndromem nebo mozkovou obrnou a obecně se mnozí lidé domnívají, že plavání s delfíny má mimořádné výsledky na zdraví pacientů s jakýmkoliv problémovým zdravotním stavem.

Zkušenost z praxe

Žena jménem Betsy Smith, začala tuto praxi v sedmdesátých letech minulého století poté, co pozorovala zajímavou interakci mezi svým bratrem, který byl duševně nemocný, a delfínem. V roce 1987 vědci provedli případovou studii, ve které se delfíni používali k povzbuzení autistického dítěte ke komunikaci s lidmi. Výsledky Betsy přesvědčily, že tento druh terapie s těmito inteligentními a přátelskými zvířaty může být něco jako nový lék pro léčbu lidí.

Od té doby různá centra, delfinária a akvária začaly nabízet terapii s delfíny pro všechny typy lidí, včetně těhotných žen – ano, z přítomnosti delfínů prý mohou mít prospěch těhotné ženy i jejich děti. Delfínoterapie je v současné době velmi populární a žádaná aktivita po celém světě, nabízená jako alternativní léčebná metoda. Obecně se podle zdravotního stavu pacienta doporučuje série několika relací, aby se výsledky terapie dostatečně projevily.

Poznámka: Betsy Smith se v devadesátých letech minulého století přestala věnovat terapii s delfíny – po přehodnocení etických důsledků této praxe.

Sponzorováno

Je na delfínoterapii něco kontroverzního nebo neetického?

Teorie uvádí, že bezpodmínečná láska a podpora, kterou delfíni lidem nabízí, pomáhá dětem a ostatním pacientům s jejich zdravotními problémy. Mnozí lidé dokonce věří, že delfíni mají lidské emoce a soucit, že zvyšují sebedůvěru a sociální dovednosti u dětí a dalších pacientů, kteří tyto schopnosti postrádají.

Delfínoterapie je jakákoli léčba nebo služba, která zahrnuje delfíny. Existuje mnoho druhů terapie s delfíny. Nejjednodušší je, aby dítě plavalo s delfínem a jakkoli s ním komunikovalo.

Už od dob svého zavedení se však terapie s delfíny stala velmi kontroverzním tématem. Teorie naznačují, že tato terapie je pouze program, který pracuje na změně chování jednoduše tím, že pacienta odměňuje plaváním s delfínem za účelem provedení požadované akce (často delfínoterapie probíhá tak, že odborný asistent chce po pacientovi, aby něco udělal a pak si může za to delfína pohladit). Jiní si však myslí, že sonar delfínů může vyvolat proces hojení tím, že zvyšuje množství T-buněk a endorfinů v těle.

I takto může vypadat delfínoterapie

I takto může vypadat delfínoterapie

 

Etický problém je také v tom, že lidé se sami rozhodli, že se stanou terapeuty nebo lékaři. Delfíny se sami určitě nerozhodli. Máme právo chytat (ano, někteří se sice narodili v zajetí, někteří jsou však chyceni ve volné přírodě) inteligentní zvířata s komplexním společenským životem a sofistikovanými komunikačními systémy a přeměnit je na terapeuty našich dětí? Předpokládáme, že tato praxe by mohla být ospravedlněna, kdyby tato zvířata měla skutečně zvláštní léčebné schopnosti. Ale takové důkazy chybí. Jde spíš stále o odhady.

Kritici delfínoterapie však tvrdí, že nákup malého domácího mazlíčka pro dítě bude mít stejný účinek a jiní tvrdí, že držení delfínů v zajetí pro to, co považují za „rekreační účely“, by mělo být považováno za krutost vůči zvířatům. Vědci také pochybují o schopnosti delfína cítit a zaměřit konkrétní tkáň pomocí sonaru.

Účinky delfínoterapie

Mezi běžné účinky, které pozorují pacienti po delfínoterpii patří:

  • velká úleva od bolesti,
  • zlepšování pozornosti,
  • zlepšení učení,
  • zlepšení motorických dovedností a koordinace u dětí i dospělých.

Lidé zaznamenali následující výhody po delfínoterapii:

  • 90% z nich se zklidnilo a více zvýšilo svoji pozornost
  • 80% dětí s autismem začalo vyslovovat slova a výrazy a obecněji začaly komunikovat lépe
  • 75% rodičů dětí s autismem udalo, že došlo ke zlepšení očního kontaktu, usmívání se dětí
  • 75% zlepšilo emocionální chování, důvěru a sebeúctu po terapii s delfínem.

Možná nebezpečí

Delfíni mohou být někdy agresivní, dokonce i na děti, které mají léčit. Několik lidí v průběhu práce se zvířaty z terapeutického hlediska utrpělo traumatické zranění, účastníci programů léčby s delfíny byli plácnuti, kousnuti, štípnuti, bouchnuti (což mělo za následek třeba zlomené žebro a propíchnuté plíce). Objevily se dokonce nákazy různým kožním onemocněním od těchto zvířecích terapeutů.

Kromě toho jde také o finanční náklady. Připravte si řádově desítky tisíc korun, pokud něco takového chcete vyzkoušet.

Zatímco výzkum týkající se léčby pomocí delfínů pokračuje, mělo by být zřejmé, že delfínoterapie není zázračný lék a lidé by se měli vyhnout jakékoli organizaci, která slibuje takový druh léčby. Je vhodné to brát spíše jako alternativní a doprovodnou terapii pro konvenční léčbu onemocnění.

K dispozici jsou alternativy k delfínoterapii za mnohem nižší finanční náklady a bez možných rizik.

Je tedy na vás, jak se rozhodnete. Mnoho lidí udává pozitivní účinky při terapii s delfíny. Mělo by však jít spíše o doprovodnou metodu. Výzkumy na toto téma ještě nejsou na 100% ukončeny a vyhodnoceny.

Sponzorováno

Jak se k delfínoterapii stavíte vy? Je vám sympatická? Nebo ji spíše zavrhujete? Budeme rádi za komentáře pod článkem.

Co si dále přečíst na toto téma?

Studie a zdroje článku

Sponzorováno

Líbil se vám článek? Ohodnoťte ho.

Autor článku

Daniel Borník (více o nás)

 

Dan miluje sport. Přispívá články zejména z oblasti regenerace, fyzio, cvičení a píše i o nemocech. Náš tým vám všem chce přinášet zajímavé informace ze světa zdraví, cvičení, výživy, rehabilitace a obecně zdravého životního stylu. Ve většině našich článků vycházíme z odborných studií a lékařských prací. Vždy se snažíme na studie odkazovat, ověříte si tak pravost. Více informací o nás najdete zde - mrkněte na náš tým.

Líbil se vám náš článek? Sdílejte ho, uděláte nám radost


Štítky: ,

Přečtěte si také naše další články

 

2 Komentářů u článku “Delfínoterapie neboli terapie s delfíny – jaké může mít účinky na zdraví?”

  1. Krystyna napsal:

    I am interested in dolphin therapy. I was diagnosed in epilepsy. Where is it? How long and the price please>
    Also, is it swimming with the wild dolphins?

    Krystyna

    • Osobně mohu doporučit: delfinoterapie u společnosti DolphinWorld Makadi Bay, která se nachází v blízkosti města Hurghada v Egyptě.

      I can recommend: dolphin therapy at DolphinWorld Makadi Bay, located near the city of Hurghada, Egypt.

Zanechat komentář ke článku

Zpráva