Obsah článku
- Cystektomie je chirurgický zákrok, při kterém se odstraňuje močový měchýř.
- Tento zákrok je obvykle prováděn v případě, že je v močovém měchýři diagnostikována rakovina, nebo pokud jsou přítomny jiné závažné zdravotní problémy, například chronické infekce či záněty, které nereagují na jiné způsoby léčby.
- Existují různé typy cystektomie. Částečná cystektomie: Odstraní se pouze část močového měchýře, obvykle v případech, kdy je rakovina nebo jiný problém lokalizován pouze v určité oblasti. Radikální cystektomie: Odstraní se celý močový měchýř, a často i okolní struktury.
Co je to cystektomie?
Cystektomie je složitý chirurgický zákrok, při kterém chirurg odstraní část nebo celý močový měchýř – to je orgán pod ledvinami a nad močovou trubicí, který zadržuje vaši moč, než opustí vaše tělo.
Chirurgové obvykle provádějí cystektomii k léčbě rakoviny močového měchýře. Někdy však provádějí cystektomii k léčbě benigních (nikoli rakovinných) stavů, které postihují močový měchýř a močový systém.
Cystektomie je velký chirurgický zákrok. Odstraňuje celý nebo část vašeho močového měchýře.
Může člověk žít i bez močového měchýře?
Ano, můžete žít bez močového měchýře, ale budete potřebovat nějaké nové místo pro moč, kterou produkují vaše ledviny. Pokud vám chirurg odebere celý močový měchýř, nastává období přizpůsobení, budete si muset zvyknout na nový způsob, jak s močí budete nakládat. Stále ale můžete dělat mnoho činností, které jste dělali před operací.
Průběh cystektomie
Jak je to před cystektomií?
Před cystektomií se setkáte s lékařem. Zkontroluje váš celkový zdravotní stav a změří vaše životní funkce (teplotu, puls a krevní tlak). Bude s vámi také mluvit o tom, jaký chirurgický přístup použije k odstranění vašeho močového měchýře. Může vám odstranit část močového měchýře (částečná cystektomie) nebo celý močový měchýř (radikální cystektomie):
Částečná cystektomie
Lékař / chirurg odstraní pouze část vašeho močového měchýře. Pokud provádí částečnou cystektomii k léčbě rakoviny, obvykle odstraní i blízké lymfatické uzliny, aby zjistil, zda se nějaká rakovina rozšířila mimo váš močový měchýř. Lymfatické uzliny jsou malé svazky tkáně, které filtrují lymfatickou tekutinu vašeho těla (čirá tekutina, která obsahuje bílé krvinky a udržuje buňky vašeho těla vlhké) a produkují buňky imunitního systému. Chirurg „upraví“ zbývající močový měchýř a ten zůstane ve vašem těle.
Jednoduchá cystektomie
Chirurg vám odstraní močový měchýř, ale ne žádnou z okolních struktur. Tento přístup léčí benigní stavy močového měchýře, jako je neurogenní močový měchýř, radiační cystitida a závažná intersticiální cystitida.
Radikální cystektomie
Lékař / chirurg vám odstraní celý močový měchýř a blízké lymfatické uzliny. U mužů lékaři téměř vždy přeříznou chámovody a odstraní prostatu a semenné váčky. U žen chirurg často odstraňuje dělohu, vejcovody, vaječníky a děložní čípek. Občas odstraní i část poševní stěny.
Určitě informujte svého lékaře o všech lécích na předpis nebo volně prodejných lécích, které užíváte. Patří mezi ně bylinné doplňky. Aspirin, protizánětlivé léky, některé bylinné doplňky a léky na ředění krve mohou zvýšit riziko krvácení. Určitě se ale poraďte s lékařem, než přestanete užívat jakékoli léky. Informujte svého lékaře také o všech alergiích, které máte.
Lékař vám také dá konkrétní rady a pokyny k jídlu a pití před cystektomií. Večer před operací byste po půlnoci neměli nic jíst ani pít. Pokud musíte užívat léky, měli byste je zapít jen malým douškem vody.
Co se děje během cystektomie?
Tým lékařů provede cystektomii. Tým obvykle zahrnuje tyto specialisty:
- Urolog
- Anesteziolog
- Zdravotní sestry
Anesteziolog vás uvede do celkové anestezie. Během operace nebudete vzhůru, nebudete se hýbat a nebudete cítit žádnou bolest.
Urolog provede cystektomii pomocí jednoho ze dvou různých chirurgických přístupů:
Otevřená cystektomie
Urolog se dostane k vašemu močovému měchýři a tkáním kolem něj jedním dlouhým vertikálním chirurgickým řezem o délce asi 15 až 18 centimetrů mezi pupíkem a stydkou kostí. Poté vloží své ruce v rukavicích a potřebné nástroje do tělesné dutiny řezem, aby provedl operaci.
Minimálně invazivní (laparoskopická nebo robotická) cystektomie
Zde urolog vám nejprve nafoukne břicho oxidem uhličitým, aby se vytvořil „pracovní prostor“. Poté udělá pět až šest velmi malých řezů (asi půl palce nebo méně) do vašeho břicha, aby mohl do vaší tělesné dutiny vložit dlouhé tenké nástroje, včetně kamery. Laparoskopická operace znamená, že váš urolog používá tyto nástroje k provedení operace. Robotická chirurgie znamená připojení nástrojů k chirurgickému robotu, který váš urolog ovládá přes chirurgickou konzolu (ovladač). Chirurgický robot vylepšuje operaci tím, že poskytuje trojrozměrné vidění a také přesnější pohyby.
Sponzorováno
Po odstranění části nebo celého močového měchýře urolog provede rekonstrukční operaci. Rekonstrukční chirurgie vytváří nový způsob, jak uložit moč a odstranit ho z těla. Pokud váš urolog provede kompletní cystektomii, zrekonstruuje vaše močové cesty jedním ze tří způsobů tak, aby moč, kterou produkujete, mohla opustit vaše tělo. Mezi tyto metody patří:
- Ileální konduid. Váš urolog vám odpojí krátký úsek tenkého střeva (ileum). Močovody (trubice, které přenášejí moč z ledviny do močového měchýře) se připojují k jednomu konci ilea. Druhý konec se připojí k otvoru ve vaší kůži (stomii). Stomie je obvykle blízko pravé straně pupíku. Plastový sáček (stomický sáček) pak sbírá moč.
- Kontinentní derivace moči. Kontinentní derivace moči umožňují její jímání a následný odvod ve vhodný okamžik. Urolog vytvoří z části vašeho tenkého a tlustého střeva rezervoár pro ukládání moči. Vaše močovody se připojí k jednomu konci rezervoáru a druhý konec rezervoáru se připojí ke stomii ve vašem břiše. Zásobník musíte pravidelně vyprazdňovat vložením malé drenážní hadičky (katétru) do stomie. Nemáte mimo tělo stomický vak.
- Neoblader. Urolog použije dlouhý kousek vašeho tenkého střeva k vytvoření rezervoáru pro ukládání moči. Vaše močovody se připojí k jednomu konci rezervoáru. Druhý konec rezervoáru se připojuje k vaší močové trubici. Zásobník musíte pravidelně vyprazdňovat uvolněním pánevních svalů a napnutím břišních svalů. Někteří lidé s neobladerem potřebují močový katétr, který jim pomůže vypustit moč.
Provedení cystektomie trvá přibližně 6 hodin.
Co se děje po cystektomii?
Po cystektomii chirurg sešije řezy a zakryje je obvazy. Anesteziolog přestane zavádět anestezii do vašeho těla. Brzy budete při vědomí, ale pravděpodobně se stále budete cítit omámeni.
Poté se přesunete do zotavovací místnosti. Lékaři a sestry počkají, až se plněji probudíte a budou sledovat váš celkový zdravotní stav. Jakmile se úplně probudíte, sestry budou hlavně tlumit vaši bolest. Budete potřebovat léky proti bolesti.
Délka pobytu v nemocnici závisí na typu cystektomie, kterou pacient podstoupil. Po laparoskopické nebo robotické cystektomii budete obvykle muset zůstat v nemocnici alespoň jeden den. U otevřené cystektomie je pobyt v nemocnici delší. Možná budete muset zůstat v nemocnici 5 dní až týden.
Během vašeho pobytu v nemocnici budou lékaři sledovat vaši regeneraci a budou se ujišťovat, že se začínáte léčit a nemáte problémy se zvládáním bolesti. Pokud potřebujete stomický sáček, naučí vás také, jak jej připevnit, vyprázdnit a vyměnit.
Jaké jsou výhody cystektomie?
Hlavní výhodou cystektomie je, že léčí rakovinu močového měchýře nebo jiný nerakovinný stav, který postihuje váš močový měchýř nebo močový systém.
Jaká jsou rizika nebo komplikace cystektomie?
Jako každá velká operace představuje cystektomie určitá rizika. Mezi tato rizika patří:
- Krvácení
- Krevní sraženiny
- Infekce
- Střevní komplikace
- Zjizvená tkáň, která blokuje tok moči z vašich ledvin
- Poškození orgánů
- Rizika plynocí z anestezie
- Hromadění tekutin v místech chirurgického zákroku (serom)
Jak se zotavujete, můžete mít nechuť k jídlu a abnormální stavy na toaletě, včetně zácpy, průjmu nebo obojího. Můžete také mít změny v tom, jak močíte po cystektomii. Váš močový měchýř je po částečné cystektomii menší, takže možná budete muset chodit na záchod častěji. Je také normální mít hlen ve vaší moči. Pokud jste podstoupili radikální cystektomii, vaše schopnost čůrat závisí na typu rekonstrukční operace, kterou máte.
U některých mužů může cystektomie způsobit vedlejší účinky v oblasti sexuálního života. Mohou mít potíže s dosažením a udržením erekce.
Ženy mohou mít také tyto vedlejší účinky. Styk je stále možný, ale může způsobit nepohodlí, pokud vám urolog odstraní část pochvy. Někteří lidé mohou zažít i poškození nervů. Poškození nervů může omezit vaši schopnost sexuálně se vzrušovat a dosáhnout orgasmu.
Jaká je doba regenerace po cystektomii?
Úplné uzdravení může trvat několik týdnů až měsíců.
Zotavení závisí na typu operace odstranění močového měchýře, kterou pacient podstoupil. Většina lidí, kteří podstoupí částečnou cystektomii, bude mít obvykle kratší dobu zotavení než lidé, kteří mají radikální cystektomii.
Jaký je život po cystektomii?
Po několika týdnech byste se měli vrátit do práce nebo do školy a můžete obnovit lehké fyzické aktivity.
Sponzorováno
Poté, co se zotavíte z cystektomie, může chvíli trvat, než se přizpůsobíte změnám ve vašem těle. Pokud máte stomický sáček, následující tipy vám mohou pomoci rychleji se přizpůsobit:
- Vyprázdněte sáček dříve, než bude hodně plný, aby zůstal plochý.
- K čištění a opláchnutí pokožky kolem stomie použijte teplou vodu, žínku a jemné mýdlo bez parfemací.
- Poté, co se probudíte, vyměňte sáček, než něco vypijete, abyste zabránili odkapávání.
- Poté, co vyprázdníte sáček, použijte stomický deodorant, který pomáhá kontrolovat zápach.
- Při výměně sáčku použijte prášek na stomii, abyste snížili podráždění pokožky.
Studie a zdroje článku
- Zdroj obrázku ve článku: AlexanderPokusay / depositphotos.com
- Radical cystectomy: a review of techniques, developments and controversies Autor: Khatereh Aminoltejari
Autor článku
Líbil se vám náš článek? Sdílejte ho, uděláte nám radost
Štítky: Operace, Vylučovací soustava
Přečtěte si také naše další články