Obsah článku
Přejete si mít pevnější a zdravější tělo? Toto přání má snad každý z nás, jenže jak na to? Které cvičení je skutečně efektivní a jeho výsledky ověřené? Jednou z možností, kterou lze zvolit, je cvičení s vlastní vahou těla. Toto cvičení s sebou přináší mnoho výhod, zejména jde o to, že člověk sám těžko posoudí, kde jsou hranice jeho síly.
To platí při zvedání činek či jiných zátěžových sportů. Cvičení s váhou vlastního těla vám toto rozhodování značně usnadní, neboť jedinou zátěž, kterou budete mít, je vaše vlastní tělo. K posilování nepotřebujete žádné jiné pomůcky, než vlastní tělo. To je takřka ideální, nemyslíte?
Tělo jako cvičební nástroj
Cvičení s vlastní vahou je vhodné zejména pro ty, kteří nemají příliš v lásce posilovací stroje a činky. Nenechte se však mýlit, cvičit vlastní vahou vůbec neznamená, že cvičení je jednoduché a snadné. Naopak je potřeba velice dbát na techniku samotného cvičení, abyste si neublížili.
Nicméně je potřeba myslet na to, že pokud zvládnete cvičení vlastní váhou správně, můžete si být jisti, že tento druh cvičení je velice šetrný ke kloubům a celkově zdravější. Cvičení vlastní vahou také funguje jako určitá rehabilitace, je to tedy účinná prevence proti zdravotním potížím. Cvičení je také vhodné pro lidi, kteří rehabilitují po vážném zranění nebo v případě delší pauzy od sportu.
Jaké jsou výhody cvičení s vlastní vahou?
Cvičení s vlastní váhou přináší celou řadu pozitiv. Jde zejména o zcela bezpečnou formu posilování, která vám zároveň zlepší kondici, flexibilitu a výdrž. Toto cvičení napomáhá zlepšit svalovou rovnováhu a také správné držení těla, jde tedy o dokonalý způsob rehabilitace (samozřejmě pod dohledem odborníka). Nepotřebujete žádné drahé pomůcky, obvykle vám stačí akorát vhodný oděv a podložka na cvičení. Cvičení je vhodné pro muže i ženy, nehledě na věk a kondici.
Jako u každého cvičení i zde platí, že začít je třeba velice opatrně a pod dohledem trenéra. Pokud patříte mezi začátečníky, nebo jste po nějakém úrazu, rozhodně necvičte na vlastní pěst. Mohli byste si tak více ublížit, než pomoci. Potřebujete však odhodlání a chuť se sebou něco dělat. Vaše tělo se tak stane dokonalým cvičebním nástrojem.
Jak na cvičení s vlastní vahou?
Jakmile se naučíte základní cviky a jak se svým tělem pracovat, můžete cvičit doma sami nebo v létě v přírodě. Zpočátku cvičte jednou až dvakrát týdně, svaly si potřebují zvyknout na vyšší zátěž. Každý cvik je potřeba opakovat a přestávky mezi jednotlivými sériemi by neměly být delší než 2 minuty. Nezapomeňte si ke každému tréninku vzít láhev s vodou a pravidelně doplňovat tekutiny.
Jednoduché cviky pro každého
Poměrně snadnými cviky lze prakticky trénovat celé tělo. Vhodným cvikem jsou zejména kliky, které zatíží prsní svaly, tricepsy či ramena. Dalším oblíbeným posilovacím cvikem jsou shyby, které zapojí oblast zad i bicepsy. Mezi další cviky, které lze použít zejména pro začátečníky, řadíme dřepy, výpady nebo například jízdu na kole vleže.
Klasické sklapovačky zase trénují břišní svaly, které patří mezi problematické. Pro posilování nohou můžete také zvolit klasický běh či chůze. Každý si samozřejmě může zvolit cvičení, které mu bude vyhovovat. Pokud chcete náročnější trénink a sestavy, rozhodně se obraťte na trenéra, který vás naučí dokonalou techniku.
Sponzorováno
Poznejte své možnosti
Největší úspěch tkví v tom, že poznáte možnosti svého těla. Odhalíte tak, jak jste na tom se svou kondicí. Navíc cvičení není jednotvárné a lze jej snadno přizpůsobit svým potřebám. Navíc při tomto druhu cvičení je poměrně rychle vidět pokrok. Pokud budete cvičit skutečně pravidelně, výsledek se brzy dostaví. Cvičit můžete sami nebo ve více lidech.
Cviky, které využívají jen vaši vlastní váhu
Ukážeme si pár názorných cviků, které využívají jen váhu vašeho vlastního těla. Jsou fakt perfektní.
1. Reverse Crunch
Cvik Reverse crunch je základní posilovací cvičení, které také zlepšuje stabilitu v oblasti dolní části zad, boků a páteře. Zkuste tento cvik podle obrázku. Je to velmi dobrý cvik pro posilování s vlastní vahou těla.
2. Split Squats (statický výpad)
Tyto dřepy jsou skvělé pro budování pevnosti nohou. Je to skvělé cvičení pro budování silnějších hamstringů (zadní část stehna) a k rozvíjení délky kroků u běžců! Toto cvičení je také známé jako „statický výpad“.
3. Cvik „Burpee“
Zkuste takto cvičit podle obrázku. Je to pořádná makačka. Pro jistotu ještě to, jak máte tento cvik cvičit, přidáváme i na konec článku jako video.
4. Zvedání břicha
Lehněte, pokrčte nohy a zvedejte břicho podle obrázku.
A jaké cviky dále cvičit?
Zkuste také:
- Dřepy
- Kliky (zaměřte se na techniku)
- Plank cvičení
VIDEO: Jak na cvičení „Brupee“
Sponzorováno
Autor článku
Líbil se vám náš článek? Sdílejte ho, uděláte nám radost
Štítky: Posilování
Přečtěte si také naše další články