Sponzorováno

Cvičení před snídaní? Ano! Lépe spálíte tuk a zlepšíte citlivost na inzulín 4.14/5 (7)

  • Cvičení ještě před snídaní může mít vliv na hladinu inzulínu - takové cvičení vám pomůže zůstat zdravější.
  • Zlepšení citlivosti na inzulín může pomoci snížit pravděpodobnost vzniku diabetu.
  • Nová studie se zaměřuje na to, jak mohou časy, ve kterých konzumujete jídlo, ovlivnit výsledky tréninku.

Jaké benefity může nabídnout cvičení před snídaní?

Jaké benefity může nabídnout cvičení před snídaní?

Cvičení ještě před snídaní může mít pro lidi opravdu reálné zdravotní přínosy. Jde zejména o 2 hlavní přínosy:

  1. spalování podstatně více tuku,
  2. pozitivní vliv na hladinu cukru v krvi.

V průběhu 6 týdenní studie vědci z univerzit v Bath a Birminghamu studovali desítky mužů s nadváhou nebo obezitou. Studie ukázala, že ti, kteří cvičili před snídaní, spálili dvakrát tolik tuku než ti, kteří cvičili po snídani. Vědci zjistili, že ti, kteří cvičili navíc po nočním půstu (večer předtím nic nejedli), měli během cvičení nižší hladiny inzulínu.

Jak studie konkrétně probíhala a fungovala

Účastníci, kteří jezdili na kole či rotopedu (tj. cvičení se střední intenzitou), jedli naposled někdy před 20:00 večer před cvičením. Vědci porovnali výsledky ze dvou skupin – těch, kteří jedli snídani před cvičením a těch, kteří jedli až po – s kontrolní skupinou mužů, která nijak nezměnila svůj životní styl.

Vědci postavili studii částečně na svojí domněnce, že načasování jídla může mít vliv na účinnost cvičení. Ačkoli cvičení před snídaní po dobu 6 týdnů nevedlo k žádným větším rozdílům v hubnutí, studie zjistila, že takové cvičení mělo pozitivní dopad na zdraví účastníků, protože jejich těla lépe reagovala na inzulín.

Tento účinek má významné dlouhodobé pozitivní následky: Udržoval hladinu cukru v krvi pod kontrolou a má potenciál snížit riziko stavů, jako jsou srdeční choroby a cukrovka. Vědci tvrdí, že jejich data jsou první, která ukazují, že cvičení před snídani má dopad zdraví mužů s nadváhou nebo obezitou.

Sponzorováno

Vědci vysvětlili, že nárůst využívání tuku je do značné míry přičítán nižším hladinám inzulínu během cvičení, což znamená, že ti, kteří cvičí před snídaní nakonec využívají více tuku ze své tukové tkáně a ve svých svalech jako palivo.

„Největší výsledky této studie spočívají v tom, že načasování jídel v souvislosti s cvičením může mít hluboký dopad na reakce těla na cvičení,“ tvrdí jeden ze spoluautorů této studie. „Pro lidi, kteří chtějí maximalizovat zdravotní přínosy cvičení, je pravděpodobné, že cvičení na lačno poskytne větší výhody než cvičení po snídani,“ uvedl.

Ano, vědci v oblasti zdravotnictví vědí nejméně 40 let, že zdržení se jídla před cvičením zvyšuje závislost na tucích jako palivu. V tomto ohledu není výzkum až tak unikátní. Novinkou však je, že vysoké hladiny inzulínu byly sníženy cvičebním před, ale ne po, požití uhlohydrátů. To naznačuje, že pokud máme osobu cvičící, která je ohrožena cukrovkou nebo má cukrovku a má vysokou hladinu cukru v krvi, mělo by se cvičení provádět nalačno, aby se podpořilo toto snížení inzulinové odpovědi na jídlo.

V tomto je studie více méně průkopnická.

Další důvody pro ranní cvičení

A přidáme ještě několik důvodů, proč byste ráno měli cvičit:

  • Aerobní cvičení ráno, ještě před snídaní přináší lepší výsledky při spalování tuků.
  • Výsledky několika studií ukázaly, že změna načasování vašeho jídla v souvislosti s tím, kdy cvičíte, může přinést velmi pozitivní změny pro vaše celkové zdraví.

Cvičte před snídaní, má to smysl. Cvičíte? Nebo spíše večer? Budeme rádi za komentáře pod článkem.

A co si na toto tma ještě přečíst?

VIDEO: RANNÍ CVIČENÍ – 10 MINUT PRO SPALOVÁNÍ TUKŮ

Sponzorováno

    Líbil se vám článek? Ohodnoťte ho.

    Autor článku

    Daniel Borník (více o nás)

     

    Dan miluje sport. Přispívá články zejména z oblasti regenerace, fyzio, cvičení a píše i o nemocech. Náš tým vám všem chce přinášet zajímavé informace ze světa zdraví, cvičení, výživy, rehabilitace a obecně zdravého životního stylu. Ve většině našich článků vycházíme z odborných studií a lékařských prací. Vždy se snažíme na studie odkazovat, ověříte si tak pravost. Více informací o nás najdete zde - mrkněte na náš tým.

    Líbil se vám náš článek? Sdílejte ho, uděláte nám radost


    Štítky: , ,

    Přečtěte si také naše další články

     

    Zatím žádné komentáře

    Zanechat komentář ke článku

    Zpráva