Sponzorováno

Čtení je zdravé! Nevěříte? Tak čtěte… 4.83/5 (6)

Čtení je zdravé!

Čtení je zdravé!

Chválabohu, že i v době televizorů, počítačů, tabletů či mobilů ještě nezanikly knihy. Právě ve srovnání s uvedenými technickými „vymoženostmi“ mají nepřeberné množství výhod, z nichž uvádíme alespoň pár těch nejdůležitějších.

Čtení snižuje riziko Alzheimera

Studie americké Národní akademie věd ukázala, že puzzle, šachy a čtení snižují až 2,5krát riziko Alzheimerovy choroby. Ačkoli to neznamená, že čtením Alzheimer předejdete, studie naznačuje, že mezi prevencí a intelektuálními aktivitami je jistá korelace. Při čtení nejen přijímáme nové informace, ale posilujeme mozek při jejich uchovávání až do stáří. Také, když se pustíme do textu, vytváříme novou vzpomínku na to, co jsme četli. Vznikají tak nová nervová spojení a posilují se ty stávající, což pomáhá udržovat paměť v dobré kondici.

Lidé, kteří čtou, žijí aktivněji a bez stresu

Studie Národní nadace pro umění ukázala, že u té části obyvatelstva, které pravidelně čte, je mnohem pravděpodobnější, že cvičí, účastní se voleb a kulturního dění. Čtení zároveň redukuje stres a navozuje dobrou náladu. Při čtení se naše mysl přemisťuje na místa, kde zapomínáme na vlastní každodenní problémy a snižuje se tak hladina stresu. Studie z roku 2009 ukázala, že již po šesti minutách čtení se snižuje úroveň stresu o 68%. Stačí 10 stránek knihy před spaním a ráno se vzbudíme mnohem odpočatější. Podle profesorky Cristel Rusell z Katedry marketingu na Washingtonské univerzitě, která se věnuje zkoumání chování spotřebitelů, čtení knihy je přirovnatelné k poslechu písně či sledování filmu. Umožňuje prožívat předešlé zážitky s novou perspektivou. Pokud například procházíte rozvodem a postavy v knize prožívají totéž, získáváte na věc nový pohled.

Čtení rozšiřuje slovní zásobu

S každou přečtenou knihou se nám rozšíří slovní zásoba o nové výrazy, které si v konečném důsledku najdou své místo i v našem řečovém projevu. Podle studie Mezinárodní asociace pro rozvoj čtení nám navíc dobrá slovní zásoba může přinést i rychlejší nalezení zaměstnání či povýšení. Čím více čteme, tím snadněji nacházíme ve věcech i schémata a skryté šablony, což ocení především budoucí právníci a doktoři, protože se jim tím tříbí analytické myšlení.

Sponzorováno

Čtení z nás dělá lepších „spisovatele“

Studie Kalifornské univerzity v Riverside ukázala, že čtení textů jiných autorů se odrazí i v našem vlastním písemném projevu. Ať už se tak pustíme do psaní vlastní knihy, nebo jen pracujeme na školním nebo pracovním projektu, naše slovní skladba bude přirozenější a bude podvědomě nést strukturu našich oblíbených spisovatelů.

Čtení zlepšuje empatii

Beletrie trénuje naši schopnost vcítit se do situace jiných. Dokázala to studie Univerzity v Buffalu. Jinými slovy, představování si jiných světů a kultur nám pomáhá lépe porozumět sobě samým a ostatním. S hlavními postavami v knize prožíváme dobrodružství, strach, radost či napětí. Díky četbě knih se stáváme empatičtějšími a citlivějšími k druhým lidem, což je v současném světě vzácná deviza.

Čtení je i sexy

Studie, kterou zrealizoval profesor Eli Finkel z Northwestern University, dokázala, že inteligence, byť ta předstíraná, je pro ženy jednou z nejatraktivnějších kvalit, které si na mužích všímají. A co lépe evokuje inteligenci jako otevřená kniha? A proto, pánové, bez knihy už ani krok!

Nejlepší je číst za denního světla

Každý moc dobře ví, že nejlepší je číst si za denního světla. Člověk byl přece uzpůsoben k životu v přírodě, ve svém zcela přirozeném prostředí. Denní světlo je to nejlepší osvětlení, které si může lidské oko dopřát. Podívejme se třeba na dnešní domorodce. Jejich zrak je nesrovnatelně lepší než náš. Na druhou stranu hodináři, archiváři nebo laboratorní pracovníci mají se zrakem problémy odjakživa. Lidské oko nikdy nebylo přizpůsobeno práci v tak náročných podmínkách, které vyžaduji neustálé zaostřování na cílený objekt.

Sponzorováno

Pokud je to možné, tak upřednostňujte právě přirozené sluneční světlo na úkor umělého osvětlení. Jak bude léto a pokud to počasí dovolí, tak si můžete najít mnohem lepší místo na čtení než schovaní pod peřinou a zavření mezi čtyřmi stěnami vašeho pokoje. Což takhle si sednout na balkón a příjemně relaxovat s knihou v ruce, zatímco vám do zad praží sluníčko? Natáhnout se na zahradu, na pláž nebo do parku a nasávat atmosféru prázdninového počteníčka. Ideální volbou je i literární kavárna s terasou. Dáte si něco dobrého na zub a nebo si objednáte ledovou kávu a v klidu se můžete ponořit do četby.

A co si dále přečíst na toto téma?

Studie a zdroje článku

Líbil se vám článek? Ohodnoťte ho.

Autor článku

Daniel Borník (více o nás)

 

Dan miluje sport. Přispívá články zejména z oblasti regenerace, fyzio, cvičení a píše i o nemocech. Náš tým vám všem chce přinášet zajímavé informace ze světa zdraví, cvičení, výživy, rehabilitace a obecně zdravého životního stylu. Ve většině našich článků vycházíme z odborných studií a lékařských prací. Vždy se snažíme na studie odkazovat, ověříte si tak pravost. Více informací o nás najdete zde - mrkněte na náš tým.

Líbil se vám náš článek? Sdílejte ho, uděláte nám radost


Štítky:

Přečtěte si také naše další články

 

1 komentář u článku “Čtení je zdravé! Nevěříte? Tak čtěte…”

  1. Aneta napsal:

    Dobrý den, čtení knih je nejlepší za denního světla, jak je to z čtením knih v čtečce nebo tabletu? Jaký by měl být jas, když čteme po tmě a svítí nám display?
    Předem děkuji za odpověď

Zanechat komentář ke článku

Zpráva