Obsah článku
Kvalitní čokoláda opravdu chrání srdce i mozek
Největší výzkum, který byl proveden v otázce pozitivních vlivů čokolády na naše zdraví, ukázal, že když sníme alespoň dva kousky čokolády týdně, snížíme riziko vzniku kardiovaskulárních onemocnění o 37 procent. Ti, kteří pravidelně v této míře konzumovali čokoládu, si stejně snížili riziko cévní mozkové příhody – o 29 procent – ve srovnání s těmi, kteří jedli týdně méně, než dva kousky čokolády.
Tmavá čokoláda je samozřejmě zdravější
Doktor Oscar Franco, spolu s kolegy z Cambridge University realizovali sedm studií o vlivu konzumace čokolády na srdce, které zahrnovaly celkem 100 000 účastníků. Studie zkoumaly vliv čokoládových tyčinek, nápojů, sušenek a dezertů. Výsledky byly prezentovány na odborném kongresu s názvem European Society of Cardiology Congress v Paříži a byly zveřejněny v odborném magazínu British Medical Journal. Doktor Franco neřešil otázku toho, jaké přesné množství bychom měli zkonzumovat, aby byla čokoláda pro nás prospěšná, ale zkoumal to, jak často ji účastníci studie jedli a jaký vliv měla na jejich zdraví. Tmavá čokoláda je na základě některých studií hodnocena jako o dost zdravější – proto, že má vysoký podíl kakaové sušiny. Čokoláda obsahuje přibližně tři sta různých chemických látek, avšak pokusy izolovat ty nejúčinnější se zatím nepovedly.
Sponzorováno
Prospívá tělu i mozku
Rozzlobil vás šéf, jste ve stresu nebo vám chybí energie? Vychutnejte si kousek kvalitní hořké čokolády, která způsobí uvolnění serotoninu a endorfinů. O chvíli vás zaplaví vlna pohody.
Jelikož konzumace čokolády stimuluje produkci hormonů štěstí, zkuste po ní sáhnout i tehdy, když vás bolí hlava. Vždyť právě o endorfinech se říká, že mají schopnost tlumit bolest. Kromě toho je čokoláda s vysokým obsahem kakaa zdrojem povzbuzujících látek (theobrominu a kofeinu), které vás nakopnou k výkonu a pomohou se lépe soustředit. V této kakaové pochoutce najdete i vysoké množství antioxidantů (vitaminu E), které posilují činnost imunitního systému. Například polyfenoly jsou považovány za prevenci proti rakovinným onemocněním.
Flavonoidy v čokoládě zase prospívají zdraví srdce a cév. Nechybí ani vitamíny ze skupiny B (zejména B1, B2) potřebné pro správné fungování metabolismu a nervové soustavy. V hořké čokoládě se nachází i několik minerálů a stopových prvků. Patří mezi ně například draslík, který snižuje vysoký krevní tlak. Hořčík je bojovníkem proti křečím, úzkosti a depresi, fosfor je nezbytný pro zdravé zuby. Měď je prevencí kardiovaskulárních chorob, posiluje cévy a podporuje srážlivost krve. Železo je důležité pro krvetvorbu.
Kvalitní čokoláda a superpotravina? ANO!
ANO, čokoláda je superfood! Ale nemluvíme o sladké, balené čokoládové tyčince, kterou najdete v supermarketu. Mluvíme o skutečném, původním, syrovém a čistém kakau. Můžete ho užívat každý den do zdravých, bez cukru dělaných dezertů nebo koktejlů. A ještě jednou dokola – čokoláda je bohatá na antioxidanty, hořčík, železo, chrom, mangan, zinek, měď, vitamín C, fosfor a další prvky. Je také bohatá na tryptofan, který zlepšuje náladu a je zásadní při výrobě serotoninu, který snižuje úzkost a má stejný dopad jako láska v našem mozku. To je důvod, proč je čokoláda často spojována s láskou. Přidejte kvalitní (fakt kvalitní) čokoládu s kakaem do svého jídelníčku a začnete cítit úžasné efekty.
A co vy? Jakou milujete čokoládu vy?
Co si o čokoládě ještě můžete přečíst?
VIDEO: Tabulková RAW ČOKOLÁDA – tradiční recept
Sponzorováno
Sponzorováno
Autor článku
Líbil se vám náš článek? Sdílejte ho, uděláte nám radost
Štítky: Čokoláda
Přečtěte si také naše další články