Sponzorováno

Co zvyšuje váš krevní tlak? 4.77/5 (13)

Dědění vysokého tlaku neovlivníte, ale je zde spousta faktorů, které ovlivnit můžete.

Dědění vysokého tlaku neovlivníte, ale je zde spousta faktorů, které ovlivnit můžete.

Mluví-li se o zdraví, je nutné říci, že velkým rizikem současné doby není nic jiného, než krevní tlak. Pokud si říkáte, že je spojený spíše až s pozdějším věkem, jste rozhodně na omylu. Dnes může být vysoký krevní tlak problémem, který se může objevit i u mladší generace (dokonce i u dětí!). Pokud nechcete riskovat, podívejte se s námi na faktory, které ho mohou zvyšovat. I vy sami jistě uvidíte, že mnohdy děláte věci, které nejsou až tak úplně ideální a je dobré s nimi raději skoncovat.

Takže, co vše zvyšuje váš krevní tlak? Co můžete a co nemůžete ovlivnit?

To, co neovlivníte – dědičnost a věk

Nejprve se podívejme na fakt, že vysoký krevní tlak dnes jasně ovlivňuje také dědičnost. Bohužel, v tomto směru nic neovlivníte. Pokud měl s vysokým tlakem problém někdo z vaší rodiny, můžete si být jisti, že je zde velká pravděpodobnost problémů i u vás. Proto byste měli být obezřetná a nepodceňovat návštěvy vašeho lékaře. Ten by měl tlak pravidelně měřit, porovnávat hodnoty a zjišťovat, jak na tom jste, nebo i budete.

Stejně tak neovlivníte ani svůj věk. Stárne každý z nás a tak je jasné, že v pozdějším věku se riziko vyššího tlaku rozhodně může objevit. Vliv na to má fakt, že cévy výrazněji ztrácejí pružnost, což se právě na vyšším tlaku přímo podepisuje. I zde by měly být pravidelné návštěvy lékaře naprostou samozřejmostí.

Jaké jsou faktory, které v souvislosti s vysokým tlakem ovlivnit můžete?

1. Pozor na nedostatek pohybu a obezitu

Co je velkým rizikem, v souvislosti s krevním tlakem? Rozhodně nedostatek pohybu. Zde samozřejmě musíme říci, že se jedná o doprovodný efekt toho, že nebudete mít fyzickou kondici a zároveň můžete trpět nadváhou a obezitou. Právě to jsou ony faktory, které výrazně přispívají k tomu, že člověk může vysoký krevní tlak skutečně mít. Potvrzují to i odborníci. Nikdy není pozdě začít s pohybem a je dobré pamatovat na to, že intenzita může být i menší až střední. Lepší něco, než nic. Mezi aktivity, které můžeme doporučit, patří:

  • Plavání
  • Svižná chůze až běh
  • Jízda na kole

2. Nadváha a obezita – víte, kolik vážíte?

Kdy jste se naposledy vážili? A kolik vám váha ukázala? Pokud šlo o hodnotu poměrně velkou, je dobré být na pozoru. Právě nadváha je totiž dalším z výrazných rizikových faktorů, pokud jde o vysoký krevní tlak. Pokud nemáte svalnatou a vypracovanou postavu, může vám jako ideální hodnota váhy posloužit takzvané BMI. Norma je v rozmezí 25 – 30. Jak svou číslovku získáte? Je to jednoduché. Vydělte svou hmotnost druhou mocninou své výšky. Jednotka jsou kilogramy a metry. Rázem vám vyjde konkrétní číslo. Čím vyšší, tím více vážíte a tím více jste v rizikovější skupině. Tak co, jak jste na tom? A buďte k sobě upřímní.

3. S alkoholem skutečně opatrně

Rizikovým faktorem u vysokého krevního tlaku je také alkohol. Říká se, že trocha červeného vína nebo piva rozhodně nemůže uškodit. A to je pravda, kterou potvrzujeme. Problém ale může nastat, pokud už tlak máte vysoký, nebo pokud to s alkoholem skutečně přeháníte. To se může objevit infarkt myokardu, nepravidelný srdeční rytmus i další rizika. S alkoholem tedy buďte opravdu opatrní. Oslava jednou za čas určitě nevadí, ale pokud mu budete ve větší míře holdovat skutečně každý den, už je dobré vědět, že to může být problém. Nehledě na fakt, že vyléčení závislosti může být celkem komplikované.

TIP: Jak na snížení vysokého tlaku bez léků

Sponzorováno

4. Stravujete se správně?

Další faktor, který má nemalý vliv na vysoký krevní tlak, je spojený s tím, že se špatně stravujete. Jsou hned tři hlavní rizikové faktory, u kterých buďte na pozoru. Co je tím nejhorším ve vaší stravě? Jedná se o:

  1. Mnoho soli
  2. Mnoho cukrů
  3. Mnoho škodlivých nezdravých tuků

Cesta ke snížení tlaku je tedy celkem jednoduchá. Vaším jasným cílem by měla být snaha spojená s tím, že z vaší stravy eliminujete právě zmíněné škodlivé látky, které pro vás rozhodně nejsou to pravé. Potom nezapomínejte ale ani na celkovou pestrost stravy. Doporučuje se dostatek ovoce a zeleniny, což ale neznamená, že byste měli opomíjet i další potraviny. Vždy je lepší pestrost a vyváženost, než případná jednotvárnost. A ještě k tomu nezdravá.

TIP: Podívejte se na pravidla pro správné měření krevního tlaku

5. Stres a vysoký tlak, aneb snažte se být v klidu

Na vysoký krevní tlak má velký vliv také stres. Ostatně když si ho necháte změřit hned potom, co se rozčílíte, rozhodně naše slova potvrdíte. Nejde zde ani tak o to, že by stres jako takový vysoký krevní tlak přímo ovlivňoval, ale musíme říci, že je jeho spouštěcím faktorem. Právě vyšší krevní tlak v kombinaci se stresem zapříčiní i výraznější zdravotní komplikace. Myslete na to, pokud patříte do rizikové skupiny. Cílem by mělo být vaše uvolnění a snaha o klidnější život. Prostě častěji relaxujte. Že to neumíte? Naučte se to. Nevymlouvejte se, jde o váš život.

6. Odpusťte si cigaretu

Rádi si zapálíte? I tento nešvar si budete muset odpustit, pokud nechcete mít výrazné problémy spojené s krevním tlakem. Ano, jsou to právě i cigarety, které jsou poměrně rizikové. Je dokázáno, že mohou krevní tlak ovlivňovat, jelikož je s kouřením spojeno riziko poškození vašich tepen. Pokud už vyšším tlakem trpíte, může být cigareta pochopitelně spojena také s tím, že se může dostavit výraznější zdravotní problém. A když pomineme tato rizika, nezapomínejme také na problémy s plícemi, nebo i rakovinu. Prostě kouření našemu tělu velmi, velmi škodí.

Kdy je vlastně krevní tlak vysoký?

Víte, kdy se hovoří o hypertenzi, a jaké hodnoty svědčí o jistých stupních závažnosti? (Uvádíme v mmHg):

  • Systolický tlak 140 – 159 a / nebo diastolický tlak 90 – 99 – lehká hypertenze
  • Systolický tlak 160 – 179 a / nebo diastolický tlak 100 – 109 – středně těžká hypertenze
  • Systolický tlak 180 a více a / nebo diastolický tlak 110 a více – těžká hypertenze

Jak se dá vysoký krevní tlak léčit?

Vlastně to vychází z bodů, které jsme uvedli výše. Eliminujte je.

  1. Optimalizujte svou hmotnost, upravte si jídelníček (málo soli, tuků, cukru, hodně zeleniny, ovoce, ryb, nízkotučných mléčných výrobků).
  2. Nepijte alkohol a nekuřte.
  3. Cvičte, procházejte se. Pravidelně se hýbejte, alespoň 30-40 minut denně.
  4. Pravidelně choďte na kontroly k lékaři.
  5. Jezte více ovoce a zeleniny (alespoň 6 porcí denně).

Na závěr: hrozivá a smutná fakta o vysokém krevním tlaku

  • Hypertenze postihuje v rozvinutých zemích 20 až 50 procent dospělé populace.
  • Vysoký krevní tlak nebolí ani ho nijak necítit, proto by si měl každý dospělý kontrolovat tlak alespoň jednou ročně.
  • Je jedním z nejzávažnějších rizikových faktorů kardiovaskulárních a mozkových příhod.
  • Pacienti s hypertenzí mají 2,5krát vyšší riziko rozvoje cukrovky.
  • Současný výskyt hypertenze a cukrovky až 6-násobně zvyšuje úmrtnost.
  • V rozvinutých zemích roste výskyt vysokého krevního tlaku věkem, ale není to přirozený jev – v primitivních kulturách k vzestupu tlaku věkem nedochází.

Co si o vysokém tlaku ještě přečíst?

VIDEO: Kde leží příčiny vysokého krevního tlaku?

Sponzorováno

    Sponzorováno

    Líbil se vám článek? Ohodnoťte ho.

    Autor článku

    Daniel Borník (více o nás)

     

    Dan miluje sport. Přispívá články zejména z oblasti regenerace, fyzio, cvičení a píše i o nemocech. Náš tým vám všem chce přinášet zajímavé informace ze světa zdraví, cvičení, výživy, rehabilitace a obecně zdravého životního stylu. Ve většině našich článků vycházíme z odborných studií a lékařských prací. Vždy se snažíme na studie odkazovat, ověříte si tak pravost. Více informací o nás najdete zde - mrkněte na náš tým.

    Líbil se vám náš článek? Sdílejte ho, uděláte nám radost


    Štítky:

    Přečtěte si také naše další články

     

    Zatím žádné komentáře

    Zanechat komentář ke článku

    Zpráva