Sponzorováno

Co všechno se děje s tělem, když spíte méně než 6 hodin denně? 4.88/5 (8)

Nedostatek spánku v první řadě zvyšuje riziko srdečně cévních chorob a infarktu.

Nedostatek spánku v první řadě zvyšuje riziko srdečně cévních chorob a infarktu.

I když všichni víme, že spánek je pro náš organismus důležitý, v současné hektické době ho jaksi zanedbáváme. Věnujeme mu ještě méně prostoru, než je minimum požadované a ani to si pořádně neužijeme. Nedostatek spánku však není radno brát na lehkou váhu. Podívejte se, co vám může způsobit.

Odolný organismus si do velké míry dokážeme vytvořit sami – kombinujeme otužování, fyzickou námahu či vyváženou stravu. Problémem však je, že občas zapomínáme na vydatný spánek, který je základní složkou při tvorbě imunity. Náš organismus totiž potřebuje čas na odpočinek, regeneraci a nápravu poškozených buněk. Tělo si všechno pamatuje, takže pokud zanedbáváte spánek, může vám to později (a většinou v nejméně příhodný čas) rafinovaně vrátit.

1. Snižujete si délku života

Nedostatek spánku v první řadě zvyšuje riziko srdečně cévních chorob a infarktu. Málo spánku totiž zesiluje aktivitu nervového systému, což v kombinaci s vysokým krevním tlakem skutečně nedělá v těle dobrotu. Největší riziko tedy hrozí těm, co nejen málo spí, ale zároveň jim tlak neklesá ani v noci. Proto vědci doporučují, aby se lékaři zajímali při prohlídkách i o délku spánku pacientů. Nedostatek spánku také snižuje průměrnou délku života, a to až o 12% právě u těch lidí, kteří spí denně méně než šest hodin.

2. Z žen udělá hysterky, u mužů vyvolá agresivitu

I když nedostatek spánku nezpůsobuje přímo psychické poruchy, jsou jeho nepřímým důsledkem, protože ovlivňuje emoce jak ženské, tak i mužské. V hlubokém spánku se mozková kůra, která odpovídá za paměť, myšlení či jazyk, obnovuje. Jelikož ženy většinou dělají více věcí najednou, je na zotavení zapotřebí více času. Vědci na univerzitě v Severní Karolíně zjistili, že depresemi a hněvem trpí zejména ženy, které nespí dostatečný počet hodin.

V případě mužského pokolení jde spíše o vyvolání agresivity. Po probdělé noci je skutečný stav muže stejný, jako když alkoholik vypije 1 dcl tvrdého alkoholu. Vždyť si jen představte, jak reaguje vaše pořádně nevyspání polovička, když se ocitne v silničním provozu.

3. Vaše pokožka a krása bude trpět

Už babičky vám jistě říkaly, že ke kráse potřebujete spánek jako sůl. Označení „vyspat se do růžova“ má věru dost do sebe, stárnutí pleti totiž velmi souvisí i s chováním jejího majitele. Právě spánek se zařadil mezi nejdůležitější faktory, které ovlivňují pleť. Jeho nedostatek se stal jakýmsi pleťovým zločincem, který dokáže na naší tváři udělat dostatečnou a nenapravitelnou škodu.

Sponzorováno

4. Vaše kila dolů fakt nepůjdou

Pokud usilujete zdravě hubnout, nedostatek spánku vám v tom nepomůže. V momentě, kdy usneme, se naše tělo rozběhne a regeneruje poškozené buňky. Škodlivé látky, které v těle zůstaly po špatně strávené potravě se odvádějí ven lymfatickým systémem. Ten ale na svou činnost potřebuje klid a energii, kterou čerpá právě z tukových zásob. Takže čím více spíte, tím je mnohem víc dokáže spotřebovat. Možná jste si už všimli, že ručička na váze byla ráno na sympatičtější čísle jak večer předtím. Rovněž z těla během spánku zmizí přibližně půl litru vody. Na druhé straně to však ani se spánkem nepřehánějte. Když budete polehávat mnohem více, než je to vhodné, bude vás po probuzení čekat obrovský hlad. Nuže, a víte, jak to s takovým hladem chodí.

Hormony uvolňované během spánku také ovlivňují energetickou bilanci organizmu. Lidé s nedostatkem spánku trpí častěji nadváhou nebo obezitou nebo více konzumují potraviny bohaté na sacharidy a s vyšším energetickým obsahem. Málo spánku se také podepisuje na rozvoji cukrovky.

5. Rozhodně nebudete bystří a soustředění

To, že pokud si lehneme na knihy, všechno se z nich během spánku naučíme samozřejmě neplatí. Ale jedno je jisté: pokud málo spíme, ztrácíme své schopnosti a kreativitu. Nevyspalí lidé nevědí reagovat na stresové situace, neudrží si chladnou hlavu, přepadávají panice. Proto před důležitou schůzkou spánek rozhodně nepodceňujte. Pro mozek a jeho odpočinek je velmi důležitý. Vaše bystrost a spánek spolu úzce souvisí.

Zkrácení spánku o pouhou hodinu může mít za následek poruchy soustředění a může také prodloužit váš reaktivní čas. Nedostatek spánku s sebou přináší vyšší pravděpodobnost špatných rozhodnutí. To může mít za následek nižší výkonnost v práci či vyšší riziko nehod.

Čtetě také: Nejlepší čaje a vůně na spánek

Kolik spánku je dost?

  • Novorozenci spí obvykle 16 – 20 hodin denně.
  • Malé děti potřebují spát 10 – 12 hodin denně.
  • Větší děti a dospělí (13 – 30) potřebují spát asi 8 hodin
  • Člověk ve věku kolem 30 – 40 tak 6 – 7 hodin denně.
  • Po čtyřicítce potřebné množství spánku opět lehce stoupá.
  • To pokračuje až do věku 70 let, kdy zase začíná klesat.

VIDEO: Pusťte si zvuk deště a hromu pro super spánek

Sponzorováno

    Líbil se vám článek? Ohodnoťte ho.

    Autor článku

    Daniel Borník (více o nás)

     

    Dan miluje sport. Přispívá články zejména z oblasti regenerace, fyzio, cvičení a píše i o nemocech. Náš tým vám všem chce přinášet zajímavé informace ze světa zdraví, cvičení, výživy, rehabilitace a obecně zdravého životního stylu. Ve většině našich článků vycházíme z odborných studií a lékařských prací. Vždy se snažíme na studie odkazovat, ověříte si tak pravost. Více informací o nás najdete zde - mrkněte na náš tým.

    Líbil se vám náš článek? Sdílejte ho, uděláte nám radost


    Štítky: ,

    Přečtěte si také naše další články

     

    Zatím žádné komentáře

    Zanechat komentář ke článku

    Zpráva