Sponzorováno

Co všechno může za vaši únavu? Jaké jsou její příčiny? 4.69/5 (13)

Jaké jsou nejčastější důvody vaší únavy?

Jaké jsou nejčastější důvody vaší únavy?

Máte náročný den? Či za sebou máte sportovní aktivitu? Je jasné, že důvody vaší únavy není třeba nijak vysvětlovat. Jsou ale i dny, kdy se můžete cítit unavení zcela bez jakékoliv příčiny. V takovém případě je nutné hledat, co přesně za vaší únavou stojí. My vám s tím pomůžeme. Podívejte se, co vše za únavu může. Máme pro vás TOP 5 viníků vaší únavy.

1. Špatné stravování

Problém spojený s jídlem není v současné době ničím novým, jelikož když se podíváme na návyky dnešní populace, tak jsou v oblasti stravování skutečně alarmující. Je nutné říci, že strava není komplexní, vlivem čehož chybí důležité látky. A to jak proto, že se zkrátka a jednoduše stravovat neumíte, tak třeba i proto, že držíte špatnou dietu, která za vaši únavu také může. Když se podíváme na to, co by ve vašem jídle nemělo chybět, potom se jedná o:

Zajímá vás i to, kde dané složky potravy vezmete? Není to zase až tak složité. Sacharidy jsou například v celozrnném pečivu, stejně jako třeba v zelenině a ovoci. Zdravé tuky vám dá avokádo, olivy i olej z nich, nebo různé druhy ořechů. Pokud jde o bílkoviny, je dobrým zdrojem drůbeží maso, ale také vejce, nebo luštěniny.

2. Mnoho jednoduchých cukrů

Výše jsme uvedli, že součástí stravy mají být sacharidy. Ty jsou označovány jako takzvané složité cukry. Co by naopak ve vaší stravě rozhodně být nemělo, to jsou cukry, které můžeme označit jako jednoduché. Jsou v různých sušenkách, zákuscích a jiných sladkostech. Pokud je sníte, rychle vám vystoupá hladina krevního cukru, i případné energie. Stejně tak rychle ale klesne. Nejenom, že vám taková konzumace v podstatě vůbec nic nedá, ale zapomínat nesmíme také na to, že tento stav může být pro tělo poměrně zatěžující, což je také jeden z hlavních důvodů toho, že můžete mít energie velmi málo, což znamená pocity únavy. Když už něco sladkého, tak ideálně jenom jednou za čas, a ve zdravé podobě – příkladem je oblíbená hořká čokoláda.

3. Nedostatek tekutin

V létě poměrně aktuální problém. Pokud málo pijete, může se dostavit dehydratace. Ta kromě jiného má také přímý vliv na to, že se cítíte unavená. S tím může souviset i to, že se mnohem hůře soustředíte, což je například v práci poměrně velká komplikace. Jistě není třeba připomínat, co je v dané situaci považováno za nejlepší možnou pomoc. Je to pochopitelně snaha o to, dostat se do teplotně přijatelného prostředí, kde si také dáte dostatek tekutin. Doporučujeme například vlažný domácí neslazený čaj, čistou vodu, popřípadě vodu doplněnou šťávou z citronu, nebo pomeranče. A co nedoporučujeme, pokud se jedná o nápoje? Rozhodně:

Sponzorováno

  • Pivo, víno a jiný alkohol
  • Kávu, nebo jiné nápoje s obsahem kofeinu
  • Sladké limonády s cukrem, i umělými sladidly

4. Málo pohybu

Je jasné, že po náročné a dlouhodobé fyzické aktivitě budete cítit únavu. Spíše ale půjde o tu krátkodobou, která bude spojena také s bolestmi vašeho svalstva. Pokud se budete cítit unaveni dlouhodobě, může to být paradoxně spojeno hlavně s tím, že se vůbec nehýbete. Právě nedostatek pohybu má na dlouhodobou únavu celkově velký vliv. Pokud vám připadá, že byste nejraději spala, nebo odpočívala na gauči, je třeba začít se hýbat. Pohyb přitom nemusí být nijak výrazně náročný, jelikož může stačit svižnější procházka, realizovaná několikrát týdně. Pokud nevěříte, sami to můžete na svém těle vyzkoušet.

Dále nesmíme opomíjet ani další pozitiva pohybu. Nejenom, že se budete cítit méně unavená, ale zároveň zlepšíte svou fyzickou kondici. Dále bychom neměli opomíjet ani to, že můžete mnohem lépe zhubnout, pokud právě držíte dietu. Vše doplní i uvolňované endorfiny, díky čemuž se můžete po fyzické aktivitě cítit lépe také po psychické stránce. Zkrátka a jednoduše, pohyb není jenom lékem na dlouhodobou únavu, která vás může trápit.

5. Nedostatek spánku a jeho špatná kvalita

To poslední, co může být přímo spojeno s vaší únavou, je spánek. Nejprve se podívejte na to, zda spíte dostatečně dlouho. To se může lišit a obecně lze říci, že optimální doba je 8 hodin. U někoho je delší, u jiného kratší. Pokud během týdně spíte kratší dobu, je možné během víkendu vše jednoduše naspat, díky čemuž se únava eliminuje. Dlouhodobý nedostatek spánku však způsobí, že se cítíte výrazně unaveni, což může vést někdy také ke kolapsům. Pozor na to.

Není to ale jenom délka spánku, která může mít celkový vliv na vaši únavu. Opomíjet byste neměli ani jeho kvalitu. I když spíte třeba 10 hodin denně, můžete se cítit unavení. Důvody tohoto stavu jsou poměrně prosté a jsou spojeny s tím, že se během noci pravidelně budíte. Díky tomu váš spánek stále jenom začíná a poté znenadání končí. Vaše tělo tak nezvládne dostatečně zregenerovat a získat energii. Vliv na dané buzení může mít mnoho různorodých věcí. Může se jednat třeba o kvalitu vaší postele, stejně jako o kvalitu vaší matrace. Stejně tak se může jednat o teplotu v ložnici, nebo třeba i hluk, či světlo z ulice. To jsou dnes ty nejčastější příčiny toho, že se budete během noci budit.

VIDEO: Jak bojovat s únavou?

Sponzorováno

    Líbil se vám článek? Ohodnoťte ho.

    Autor článku

    Daniel Borník (více o nás)

     

    Dan miluje sport. Přispívá články zejména z oblasti regenerace, fyzio, cvičení a píše i o nemocech. Náš tým vám všem chce přinášet zajímavé informace ze světa zdraví, cvičení, výživy, rehabilitace a obecně zdravého životního stylu. Ve většině našich článků vycházíme z odborných studií a lékařských prací. Vždy se snažíme na studie odkazovat, ověříte si tak pravost. Více informací o nás najdete zde - mrkněte na náš tým.

    Líbil se vám náš článek? Sdílejte ho, uděláte nám radost


    Štítky:

    Přečtěte si také naše další články

     

    Zatím žádné komentáře

    Zanechat komentář ke článku

    Zpráva