Obsah článku
Ne všechny nápoje jsou zdravé
Začneme tím, co byste měli pít primárně. Ideální volbou čistá voda. Co naopak není správné, to jsou různé již hotové prodávané nápoje. Zde je nutné vždy zohlednit jejich složení. Pokud jde například o takzvaný fresh, tedy čistou ovocnou šťávu, není to jakýkoliv problém (v rozumném množství). Stejně tak není problém pít jakékoliv čerstvé ovocné mošty. Co ale už problém je, to jsou různé krabicové džusy, stejně jako sladké limonády. I když se dá namítat, že ty jako základ vodu také obsahují, nutno říci, že obsahují i mnoho věcí, které v nich jsou navíc. Primárně se jedná o:
- Nezdravá a zbytečná barviva
- Nezdravé cukry
- Chemická sladidla
Nic z toho rozhodě není produkt, který byste měli do svého těla dostávat. A už vůbec ne ve větší míře. Vždy by mělo platit, že byste se měli takovým látkám vyhýbat. Pokud není jiná možnost, nebo je to jednou za čas, musíme říci, že daný nápoj zase až tak neuškodí. Pokud jde ale o pravidelné pití, je to velký problém. Jak proto, že po nich můžete mít ještě větší žízeň, tak i proto, že mohou způsobit zdravotní obtíže, stejně jako může být problémem také to, že po nich budete tloustnout – a to kvůli vysokému obsahu cukru. Schválně se podívejte, kolik kostek cukru obsahuje vás oblíbený nápoj. Budete docela koukat.
TIP: Jaké tekutiny zařadit do pitného režimu?
Když pít, tak jedině vodu
Co nepít, tedy již víte. Nyní se podívejme i na to, co byste měli pít. Zde je odpověď velmi jednoduchá. Nejlépe čistou vodu. Samozřejmě není žádným problémem, pokud si do ní přidáte šťávu z ovoce a vytvoříte si tak domácí limonádu na přírodním základu. I toto je možné. Čistá voda by měla dominovat. Kde ji sehnat? Pokud jde o Českou republiku, ve většině oblastí je kvalita vody velmi dobrá a tak i kohoutková voda může plně vyhovovat. Pokud se obáváte její kvality, existují na trhu různé filtry určené k napojení na vodovodní řad, tak existují i filtrační konvice, pomocí kterých lze z vody nežádoucí látky poměrně dobře eliminovat.
Možnou alternativou kohoutkové vody je také ta balená. I ta je, pokud je z dobrého zdroje, rozhodně velmi dobrou volbou. Na co ale nezapomínat, to je její konkrétní složení. Pokud jde o vody minerální, mohou obsahovat větší množství určitých látek, které ve vysoké koncentraci nemusí být pro tělo ideální. V takovém případě je dobré koukat na složení, stejně jako je dobré jednotlivé značky střídat.
A proč je pitný režim důležitý?
Podívejme se společně také na to, proč je dodržování pitného režimu tak důležité. Než se dostaneme ke konkrétním informacím, je třeba říci, že většinu lidského těla dnes tvoří právě voda. Je tedy jasné, že lidský organismus ji ke správnému fungování nezbytně potřebuje. Pokud bychom měli být konkrétní a zmínit, jaké jsou příznaky nedostatku tekutin, řadí se sem především:
Sponzorováno
- Bolesti hlavy
- Zažívací problémy
- Oslabený imunitní systém
- Únava a malátnost (v tomto článku si o dehydrataci můžete přečíst více)
Nedostatek tekutin ale může být spojený také s celou řadou jiných příznaků. Jedním z nich je také to, že můžete mít mnohem větší hlad a chuť na nezdravé jídlo. To, jak pijete, tedy může nepřímo souviset i s vaší postavou a tím, kolik vážíte a jak vypadáte. Nezapomínejte také na to, že nedostatek tekutin se může negativně podepsat také na kvalitě vaší pleti. Ta bude od pohledu vypadat velmi unaveně, staře a nebude tolik elastická. Pokud se o svou pleť zajímáte, jistě víte, že hydratace je pro ni velmi důležitá. Nikoliv však pouze z jednoho směru – pomocí krémů, ale i ze směru druhého. Tedy skrz vaše tělo.
Kdy a kolik vody vypít?
Nyní už pojďme k tomu, co je rozhodně to nejdůležitější. Jsou to informace o tom, kolik vody byste měli vypít a v jakých dávkách. Pamatujte, že důležité je průběžné doplňování tekutin. Tím, že za pár hodin vypijete celou dávku na den, rozhodně tělu nijak neprospějete. To přebytečnou tekutinu následně vyloučí a proces dehydratace bude startovat. Správnou cestou je tedy to, že budete tekutiny doplňovat průběžně. Ideálně tak, že budete poslouchat své tělo, které si samo řekne, kdy má žízeň. Pokud k tomu nedojde, držte se doporučeného denního přídělu.
Aktuálně platí, že správný příděl vody by měl být odvozen hlavně od vaší hmotnosti. Je doporučováno vypít půl litru vody na každých 15 kilogramů vaší hmotnosti. Orientační doporučená denní dávka tedy může být v rozmezí 2 – 3 litry vody za den. Zde také nezapomeňte zohlednit vnější faktory. Například okolní teplotu – v teplejším prostředí budete pít více, stejně jako zohledněte i vaši aktivitu – během sportu se rychleji dehydrujete. Také je dobré zohlednit váš věk. Hlavně starší osoby mají výrazně oslabený pocit žízně. U mladších dětí by měl být příjem tekutin naopak s ohledem na hmotnost i vyšší.
TOP zdravotní benefity vody
Chcete ještě další důvody, proč pít vodu?
1. Pitná voda pomáhá udržovat rovnováhu tělních tekutin
Tělo se skládá z asi 60% vody. Funkce této tělní tekutiny zahrnuje trávení, oběh, tvorba slin, transport živin a udržování tělesné teploty. Například prostřednictvím zadní hypofýzy váš mozek komunikuje s ledvinami a řekne, kolik vody se vyloučí jako moč nebo kolik vody se bude držet v rezervě.
2. Voda pomáhá kontrolovat kalorie
Po celá léta výživoví poradci doporučují pít hodně vody. Je to něco jako strategie hubnutí. Zatímco voda nemá žádný magický vliv na hubnutí, nahrazení vyšších kalorických nápojů právě vodou může hodně pomoci.
3. Voda pomáhá pohánět svaly
Buňky, které nemají rovnováhu tekutin a elektrolytů se scvrkávají, což může vést ke svalové únavě. Když svalové buňky nemají adekvátní tekutiny, na jejich výkonu to jde znát.
4. Voda může za to, že vaše pokožka vypadá dobře
Vaše pokožka obsahuje velké množství vody a funguje jako ochranná bariéra, aby se zabránilo nadměrné ztrátě tekutin.
5. Voda pomáhá ledvinám
Tělní tekutiny transportují odpad ven z buněk. Hlavní toxin v těle je močovina v krvi, ve vodě rozpustný odpad, který je schopen projít přes ledviny a vylučuje se močí. Ledviny dělají úžasnou práci při čištění těla od toxinů. Nejlépe právě pokud je příjem tekutin velmi dostačující.
Co si na toto téma ještě přečíst?
VIDEO: Co, kdy a kolik mám každý den pít?
Sponzorováno
Sponzorováno
Autor článku
Líbil se vám náš článek? Sdílejte ho, uděláte nám radost
Štítky: Zdravé nápoje
Přečtěte si také naše další články
Co pít pro zdraví. První mě napadlo víno (přece se pije s tím „na zdraví“), pak zelený nápoj ze zelených potravin, který si teď každý den dopřávám, no a pak… jsem začala číst. Souhlasím, voda je top!