Sponzorováno

Co nám říká naše tělo? Co nám říká některými problémy a projevy? 4.85/5 (47)

Vaše tělo s vámi možná mluví, poslouchejte ho.

Vaše tělo s vámi možná mluví, poslouchejte ho.

Je to jedna z nejstarších lékařských rad: poslouchejte své tělo. Naše tělo má mnoho způsobů, jak komunikovat, když je něco špatně, ale my až příliš často odmítáme či ignorujeme varovné signály, zvláště když jsou zdánlivě triviální nebo nezasahují moc do našich životů.

Neignorujte to, co se vám tělo pokouší říct!

Například bolest je nejzřetelnějším ukazatelem toho, že něco není v pořádku. Jejím cílem je pokusit se chránit tělo před dalším poškozením. Někdy se snažíme tento způsob varování umlčet tím, že se léčíme léky proti bolesti nebo nějakým jiným lékem, aniž bychom se zabývali skutečným kořenem problému.

Ale bolest není jediný způsob, jak tělo signalizuje nějaký problém. Měření své váhy, obvodu pasu, teploty těla, krevního tlaku a tepové frekvence jsou někdy dobré způsoby poslechu toho, co vám tělo říká. Náhlé změny by mohly být ukazatelem toho, že je něco špatně. Pokud přijdete na nějaký neobvyklý příznak, který trvá déle než několik dní, stojí za to, ho nechat prověřit odborníkem. Lékařská anamnéza je plná případů pacientů, kteří ignorovali vlastní včasné varování svého těla, aby až později zjistili, že to byla první známka nějakého zdravotního problému.

Existuje mnoho příznaků, které pro mnoho lidí mohou být triviální, ale často dokáží poskytnout lékaři stopy na možnou základní nemoc. Na lékařské škole nás učí, abychom začali zkoumat pacienta tím, že se podíváme na jeho ruce a hledáme stopy po tom, co může způsobit problémy. Dokonce i tvar a stav nehtů může odhalit, zda člověk trpí řadou onemocnění, od psoriázy až po nedostatek vitaminu B12.

Určitě znáte své tělo lépe než kdokoli jiný a pokud máte pocit, že máte zdánlivě triviální problém, pak možná stojí za to provést kontrolu lékařem. A je to zvláště důležité pro lidi, kteří jen zřídka navštěvují svého lékaře. Samozřejmě to nemusí znamenat vůbec nic. Ale je lepší to zkontrolovat.

TIP: Například bolesti na hrudi, bolesti břicha a dlouhotrvající nebo opakující se bolesti hlavy by měly být vždy brány vážně.

Podívejte se na některá příznaky a skutečnosti, které nemusí nic znamenat, ale také vám tělo dává signál, že něco není tak úplně v pořádku.

1. Závratě

Nejčastější příčiny závratě a pocitů slabosti jsou relativně malé a často doprovázejí nemoci jako je chřipka, běžné nachlazení nebo i infekce uší. Přetrvávající závratě však mohou znamenat problémy s vnitřním uchem, nedostatečnou dodávka krve a kyslíku do mozku, abnormality krevního tlaku nebo i problémy se srdcem, jako je porucha chlopně, srdeční infarkt nebo mrtvice. Takže na to extra pozor. Tady je fakt o život.

2. Lupy

Lupy na pokožce hlavy jsou často brány pouze jako nepříjemný a vizuální problém. Přetrvávající lupy by však mohly být známkou stravy s nedostatkem vitamínu B a esenciálních mastných kyselin. Také jídelníček s vysokým obsahem cukru může zhoršit tento stav. Lněný olej pomáhá předcházet lupům a může být užíván i ve formě kapslí nebo kapaliny. Neberte lupy na úplně lehkou váhu, pokud je máte fakt dlouhodobě.

3. Kousání nehtů

Obvykle se to bere jako špatný zvyk nebo znamení stresu. Kousání nehtů však může také poukazovat na nedostatek minerálů. Nehty, stejně jako vlasy, jsou složeny z minerálů a obsedantním kousáním může vaše tělo toužit po ovoci a zelenině.

Hodně vápníku, hlavního minerálu, se nachází v listové zelenině, ořeších a semenech, mléčných výrobcích a sušeném ovoci. Bílé skvrny na nehtech zase mohou být známkou nedostatku zinku.

4. Vaky pod očima

V určitém okamžiku života je většina z nás postižena nevzhlednými tmavými vaky pod očima. Obvykle je to jen známka příliš mnoha pozdních nocí nebo příliš mnoha alkoholu a párty. Ale pozor. Mnoho lékařů věří, že tyto dlouho přetrvávající vaky jsou možným příznakem alergie.

Pyl, prachové roztoče a domácí zvířata jsou běžnými příčinami alergií. Další příčinou může být nedostatek vitamínu B6. Takže na to taky pozor. A také dehydratace byla také spojena s tímto problémem, takže může to být vaše tělo, které vám říká, abyste pili více tekutin.

5. Kovová chuť v ústech

Z důvodů, které nejsou úplně jasné, je kovová chuť v ústech běžným indikátorem raného těhotenství.

6. Mnoho tuku uloženého v oblasti pasu

Výzkumníci z Harvardské Univerzity v Americe zjistili, že lidé, kteří ukládají tuk kolem svého pasu (obecně středu těla), mají dvakrát větší pravděpodobnost srdečního záchvatu než ti, jejichž tuk je po těle rovnoměrně rozložen. Na tento znak pozor.

Sponzorováno

7. Když vidíte hvězdičky

Když se třeba postavíte příliš rychle, otírání oči nebo náraz do hlavy – to vše může způsobit více méně neškodné vidění hvězd, ale tento příznak může být také indikátorem roztržené nebo oddělené sítnice. Pokud jste utrpěli nějaký úraz, pozor na to.

8. Máte chuť na hodně zvláštní věci

Přestože je přesný důvod nejasný, tvrdí se, že chroupání kostek ledu může být známkou nedostatku železa (nebo prý i těhotenství). Pokud velmi chcete jíst látky, které nemají nutriční hodnotu, nazývá to pica syndrom. A tělo se vám snaží říct, že mu chybí nějaké látky, v závislosti na tom, na co máte přesně chuť.

9. Máte bílý jazyk

Trocha bílé vrstvy na jazyku je v pořádku – je to normální vrstva bakterií, kterou by měl mít takřka každý jazyk. Ale pokud při poškrábání prstem po povrchu jazyku zanecháte znatelnou drážku, může to být známka orální kandidózy. Infekce by mohla být přítomna také v zažívacím traktu, ta je na první pohled skrytá. Ale měli byste to řešit.

10. Stále studené ruce a nebo nohy

Neustále chladné ruce a nohy, i když jsou dobře zateplené, mohou naznačovat oběhové obtíže. Raynaudův syndrom je obecně onemocnění cévního systému horních končetin. Ruce, které mění barvu z bílé na modrou a červenou, jsou dalším ukazatelem tohoto stavu. Studené ruce a nohy mohou být také známkou nedostatku železa.

11. Píchání v boku

Píchání v boku, když běžíte nebo cvičíte, je způsob vašeho těla, kdy vám říká, že máte více dýchat (bránice nemá tolik kyslíku, kolik potřebuje). Stává se to proto, že dopad každého kroku způsobuje, že hlavní vnitřní orgány těla se pohybují mírně směrem dolů, což způsobuje křeče v bránici.

Chcete-li zmírnit píchání v boku, zpomalte a uklidněte dýchání. Pokud vás píchá na pravé straně, vydechujte silně, jakmile vaše levá noha narazí na zem. Proveďte opak, pokud máte píchání na levé straně boku.

12. Když necítíte chuť jídla

Může to být ukazatel nedostatku zinku, který potlačuje chuť a vůni a způsobuje ztrátu chuti k jídlu. Zinek je nezbytný pro hojení ran a mnoho dalších důležitých tělesných funkcí. Najdete ho v potravinách včetně ústřic, hovězího, játrech, mořských plodech, drůbeži, ořeších a semenech i celozrnných výrobcích (kvalitních).

13. Bílý kroužek kolem duhovky

Tvrdí se, že naše oči nám mohou říci hodně o našem zdravotním stavu. Zvláště u mladších pacientů je bílý kroužek kolem duhovky (barevná část) indikátorem vysoké hladiny cholesterolu. Doporučuje se snížení tučné stravy.

Barva očí může být také významná. Lidé s modrými očima jsou údajně náchylnější k „kyselým“ problémům, jako jsou artritické, revmatické, astmatické a ulcerativní onemocnění. Mají také tendenci podléhat studeným končetinám, lymfatické kongesci a slabým ledvinám. Ti s hnědými očima trpí více trávicími problémy. Iridologové, kteří čtou oko, věří, že záblesk v oku svědčí o dobrém zdraví.

14. Když máte dlouhé prsty

Tajemství plodnosti může ležet i ve tvaru rukou a prstů. Vědci z Liverpoolské univerzity, kteří zkoumali 100 mužů a žen navštěvujících kliniky neplodnosti, zjistili, že muži se symetrickýma rukama a dlouhými prsteníčky mají větší pravděpodobnost, že budou plodní (poznámka čtenáře: hloupost, mám krátké prsteníčky a dětí jak máku :).

Muži s prsteníčky, které jsou mnohem delší než jejich ukazováčky, mají tendenci mít vyšší hladiny testosteronu. U žen je delší ukazováček spojen s vyššími hladinami estrogenu, o němž je známo, že hraje rozhodující roli při produkci vajíček. Zajímavá informace, kterou nám tělo dává, nemyslíte?

15. Hučení a zvonění v uších

Může to být příznak tinnitu. Zvonění v uších a podobné pocity jsou příznaky poškození nebo podráždění nervu a měly by být zkontrolovány lékařem.

16. Vředy v ústech

Opakující se vředy v ústech mohou být včasným příznakem diabetu nebo anémie. Vředy v ústech mohou také znamenat nedostatek železa, vitamínu B12 nebo folátu (kyseliny listové). Obvykle jsou vředy v ústech neškodné, ačkoli jsou dráždivé a měly by se uzdravit během sedmi až deseti dnů.

Sponzorováno

A co vy? Jakých signálů od vlastního těla si všímáte vy? Budeme rádi za komentáře.

    Líbil se vám článek? Ohodnoťte ho.

    Autor článku

    Daniel Borník (více o nás)

     

    Dan miluje sport. Přispívá články zejména z oblasti regenerace, fyzio, cvičení a píše i o nemocech. Náš tým vám všem chce přinášet zajímavé informace ze světa zdraví, cvičení, výživy, rehabilitace a obecně zdravého životního stylu. Ve většině našich článků vycházíme z odborných studií a lékařských prací. Vždy se snažíme na studie odkazovat, ověříte si tak pravost. Více informací o nás najdete zde - mrkněte na náš tým.

    Líbil se vám náš článek? Sdílejte ho, uděláte nám radost


    Štítky: , ,

    Přečtěte si také naše další články

     

    Zatím žádné komentáře

    Zanechat komentář ke článku

    Zpráva