Sponzorováno

Co mohou vaše rty říkat o vašem zdraví? 4.8/5 (10)

Co říkají rty o vašem zdraví?

Co říkají rty o vašem zdraví?

Stav našich úst, konkrétně rtů, může říkat o zbytku našeho těla více, než si uvědomujeme. Nyní možná nevíte, co přesně vám vaše rty mohou říci o vašem zdraví, ale buďte si jisti, že jsou to informace důležité.

Pojďme se na naše rty podívat blíže. Na našich rtech jsou 2 odlišné druhy kůže:

  • vnější část rtů, na kterou si ženy dávají rtěnku, muži třeba jelení lůj, se nazývá vermillion (tenký typ kůže). Vermillion nemá potní ani olejové žlázy, které má zbytek naší pokožky, a proto vysychá a praská častěji, než pokožka na zbytku těla.
  • vnitřní část rtů, což je slizniční část rtu.

Pokud zjistíte, že máte neustále nějaké problémy s rty, mohou vám odhalit důležité informace, které byste měli vzít v potaz, nebo je říci svému lékaři. Právě rty mohou držet pomyslný klíč k některým zdravotním tajemstvím a my bychom rozhodně měli dbát jejich varování. Všímejte si vašich rtů a jejich stavu.

Vaše rty vás mohou navést k některým zdravotním problémům, podívejme se konkrétně ke kterým.

1. Co znamenají suché rty?

Všichni jsme někdy zažili nepříjemně suché rty. Je to asi nejčastější problém postihující rty. Když pokožce chybí vlhkost, stane se suchou – to samé se stane s vašimi rty – budete cítit, že jsou suché a možná i popraskané. Popraskané rty se mohou ještě zhoršit, když je lidé koušou, odlupují kůži ze rtů nebo často rty olizují ve snaze je zvlhčit. Sliny ve skutečnosti rty nezvlhčují – ve skutečnosti je vysušují. Takže to nedělejte.

Co ale suché rty mohou signalizovat? Tento příznak je obvykle způsoben dehydratací těla nebo extrémně suchým počasím. Pokud ani pití čisté vody nebo jejich udržování hydratované běžnými přípravky problém nevyřeší, nepohodlí může být způsobeno alergií nebo kontaktní dermatitidou, prostě nějakým podrážděním z vnějšího zdroje.

Pokud máte často suché rty, jste tedy pravděpodobně dehydrováni – místo další vrstvy balzámu na rty, si nalijte pořádnou sklenici čisté vody a řešte problém zevnitř.

Může také dojít k dermatitidě v oblasti rtů, je to něco jako důsledek častého olizování kůže a podráždění kůže slinami. Někteří lidé mají citlivost na přísady do balzámu na rty, což také může vést k suchým, červeným a podrážděným rtům. Lidé by měli být obzvláště opatrní, když balzám na rty, který používají, při jeho aplikaci pálí.

Pokud máte trvale suché rty, snažte se je neolizovat bez ohledu na to, jak sexy to vypadá, protože sliny mohou způsobit, že se vaše rty budou více a více loupat a vysušovat. A to nechcete.

2. Co znamenají popraskané koutky rtů?

Vznik trhlin v koutcích úst je docela běžný problém. A je to neuvěřitelně nepříjemný problém. Ale co říkají takové koutky o vašem zdraví? Tyto praskliny mohou být způsobeny řadou věcí. Jedním z nich, aktinická cheilitida, což jsou prekancerózní změny na rtu (malignizují v 10–30 %), které jsou obvykle způsobeny chronickým slunečním zářením, které při neléčení představuje riziko rakoviny kůže. Pacienti si často všimnou vytrvale suchých, šupinatých skvrn, které se nikdy nezhojí navzdory použití zvlhčovačů.

Angulární cheilitida („cheilitida“ znamená pouze zánět rtů) je stav, který se vyznačuje bolestivými vředy v koutcích a někdy i v ústech, která mohou být způsobena podvýživou nebo plísňovou infekcí (a lze je ošetřit antifungálním krémem). Mít stavy, jako je Downův syndrom, cukrovka, autoimunitní onemocnění, jako je Crohnova choroba nebo Sjogrenův syndrom, nebo sucho v ústech, může zvýšit vaše riziko vzniku úhlové cheilitidy, stejně jako určité nedostatky vitamínů, zejména nedostatky vitamínů B a zinku.

Nejčastější příčinou popraskaných koutků jsou ale kvasinkové infekce, které se dají efektivně řešit antifungálním krémem (super je třeba mast fungicidin). Jednoduše se obraťte na svého lékaře nebo dermatologa s žádostí o protikvasinkovou léčbu.

3. Co znamenají opary na rtech?

Opary jsou způsobeny virem herpes simplex, který podle odhadů postihuje téměř 70% lidí mladších 50 let po celém světě. Herpes obvykle vykazuje příznaky hned při prvním kontaktu a poté ve vašem těle tiše spí – pak může být znovu aktivován stresem, nedostatkem spánku, namáháním imunitního systému, vystavením slunci nebo nedostatkem výživy. Opakující se epizody oparu začínají prodromálním pocitem pálení v místě tvorby oparu, následovaným malým shlukem puchýřků, které ulcerují a krustují v průběhu jednoho až tří dnů. K uzdravení obvykle dojde za sedm až deset dní.

Sponzorováno

Jakmile ucítíte brnění oparu, promluvte si se svým doktorem o léku k jeho potlačení nebo o místním krému, který ho vyléčí. A samozřejmě pozor, aktivní opar může rozšířit opar na ostatní, takže si to pamatujte, než někoho políbíte.

Opakující se opary se nemusejí objevit na stejných místech, vedle oparu na rtech se můžeme setkat s oparem nosu, tváře a tak dále. Dlouhodobý výskyt oparů může signalizovat skrytý zánět v těle. Z duchovního hlediska může výskyt oparu signalizovat určitý vnitřní konflikt a duševní napětí. Doporučuje se také vyhnout se spouštěčům, jako je nadměrné sluneční záření. A dobrá připomínka pro všechny: vždy noste opalovací krém i na rtech.

4. Co znamenají bledé rty

Pokud vaše rty přešly z jejich typické růžově červené do světle růžové, mohlo by to znamenat nedostatek vitamínů nebo dokonce rakovinu kůže. Náhlá bledost může být známkou anémie s nedostatkem železa, což je situace, kdy vaše krvinky nemají materiál potřebný k výrobě hemoglobinu. I silná menstruace nebo jiné ztráty krve, stejně jako ztráta živin, mohou vést k anémii.

Změny barvy rtů mohou být také známkou rakoviny kůže. Bělení kůže je typicky pozorováno u spinocelulárního karcinomu kůže, zatímco ztmavnutí může souviset s melanomem. Bez ohledu na to by měla být změna barvy rtů projednána s lékařem.

5. Co mohou znamenat otoky nebo citlivost rtů?

Oteklé rty mohou být známkou alergické reakce nebo jakýchkoli nesčetných zdravotních problémů. Jak uvádí jedna studie z roku 2018, otok rtů může být důležitým příznakem systémových nebo lokálních onemocnění, od alergií, po nádory. Mírně oteklá ústa mohou být způsobeny alergií na rtěnku, zubní pastu nebo prostředek na mytí obličeje a měli byste vyměnit produkt, u kterého máte podezření, že způsobuje problém. Pokud otok nezmizí nebo nebrání vaší schopnosti dýchat nebo jíst, co nejdříve navštivte lékaře.

Sledujte vznik podráždění a přestaňte používat jakýkoli produkt, o kterém se domníváte, že je jeho zdrojem.

Ale i nedostatek slunečního záření může způsobit bledé rty. Pokud je to váš problém, jděte procházku na slunci, ale nevynechávejte opalovací krém.

6. Co když vás rty pálí?

Pokud zažíváte pálení rtů a za posledních deset minut jste nejedli pikantní kari, může to být signál většího problému. Hoření rtů, krku a jazyka bylo spojeno s nedostatkem vitamínu B-12, stejně jako s depresí a menopauzou. Můžete také doslova spálit rty slunečním zářením, což může potenciálně vést k rakovině kůže. Obecně radíme lidem, aby chránili rty před sluncem – používejte krémy i na rty, v případě potřeby je znovu aplikujte po několika hodinách, noste ochranné klobouky, abyste zabránili nějakému druhu spáleniny.

Stejně jako u všeho, co souvisí s vaším zdravím, pokud cítíte ve rtech nějaké nepohodlí nebo máte bolesti déle než několik dní, nebo pokud si všimnete, že se vaše tělo nehojí samo, sdělte příznaky svému lékaři. Doporučujeme navštívit dermatologa, pokud si všimnete změny na rtu, která přetrvává po dobu tří až čtyř týdnů či déle.

Sponzorováno

A co vy? Máte nějaké problémy se rty? Budeme rádi za vaše komentáře k této problematice pod článkem.

Co si dále o rtech přečíst?

Zdroje článku a studie o rtech

Sponzorováno

Líbil se vám článek? Ohodnoťte ho.

Autor článku

Daniel Borník (více o nás)

 

Dan miluje sport. Přispívá články zejména z oblasti regenerace, fyzio, cvičení a píše i o nemocech. Náš tým vám všem chce přinášet zajímavé informace ze světa zdraví, cvičení, výživy, rehabilitace a obecně zdravého životního stylu. Ve většině našich článků vycházíme z odborných studií a lékařských prací. Vždy se snažíme na studie odkazovat, ověříte si tak pravost. Více informací o nás najdete zde - mrkněte na náš tým.

Líbil se vám náš článek? Sdílejte ho, uděláte nám radost


Štítky:

Přečtěte si také naše další články

 

Zatím žádné komentáře

Zanechat komentář ke článku

Zpráva