Obsah článku
- Katechiny jsou skupinou přírodních antioxidantů patřících do skupiny flavonoidů, které se nacházejí v různých rostlinách, především v čaji, ovoci a zelenině.
- Hodně katechinů obsahuje kvalitní zelený čaj. Mezi hlavní typy katechinů patří epikatechin (EC), epikatechin galát (ECG), epigalokatechin (EGC) a epigalokatechin galát (EGCG).
- Katechiny jsou silné antioxidanty, které pomáhají neutralizovat volné radikály v těle, čímž chrání buňky před oxidačním stresem a poškozením. To může snižovat riziko vzniku chronických onemocnění, jako jsou srdeční choroby a rakovina.
- Některé studie naznačují, že katechiny mohou inhibovat růst nádorových buněk a snižovat riziko vzniku určitých typů rakoviny, včetně rakoviny prsu, prostaty a kůže.
Katechiny jsou sloučeniny, které mohou pomoci regulovat krevní tlak, zrychlit hubnutí a mohou dokonce chránit mozek před nemocemi. Některé z katechinů, včetně jednoho z nejúčinnějších, se nacházejí výhradně v čaji. V tomto článku zjistíte více o těchto zdravých a nenápadných látkách a o tom, jak vám šálek kvalitního, horkého čaje může pomoci žít zdravěji.
Co jsou katechiny?
Katechiny jsou přírodní fenoly a antioxidanty, které jsou také známé jako flavan-3-oly. Flavan-3-oly jsou podskupinou flavonoidů. Hlavními potravinovými zdroji katechinů jsou čaj a ovoce z podkmene Malinae – Malinae je název pro podkmen jablek z čeledi růžovitých, Rosaceae (Růžovité). Přeloženo do češtiny to znamená, že se jedná o jablka a hrušky. Katechin se také dále nachází v kvalitním víně a hořké čokoládě.
Ale pozor. Jak asi správně tušíte, ne všechny čaje jsou si rovny, pokud jde o obsah katechinů. Zelený čaj obsahuje zdaleka nejvyšší hladiny katechinů. Zelený čaj se získává z listů čajovníku Camellia sinensis. Je to jeden ze čtyř pravých čajů, mezi které patří také černý čaj, bílý čaj a čaj oolong. Listy zeleného čaje se sklízejí ručně, rolují a suší, aby se zabránilo oxidaci. Japonské zelené čaje jsou sušeny pomocí páry, zatímco čínské zelené čaje jsou praženy. Listy si zachovávají svou přirozenou zelenou barvu a obsahují také vysoké hladiny zdraví prospěšných sloučenin včetně čajových katechinů, flavonoidů a čajových polyfenolů.
Zelený čaj obsahuje vysoké koncentrace čtyř hlavních typů katechinů. Katechiny zeleného čaje jsou epigalokatechin galát (EGCG), epikatechin (EC), epikatechin galát (ECg) a galokatechin (GC). Některé z těchto katechinů, konkrétně třeba EGCG, se nacházejí výhradně v čaji.
Dle studií tvoří katechiny v průměru asi 25 % složení listů zeleného čaje. Obsah katechinů v každém daném druhu čaje závisí do značné míry na tom, kde a jak se čaj vyrábí. Čajové katechiny jsou přítomny nejen v pravých čajích, ale také v některých bylinných odrůdách. Katechiny z čajových listů se uvolňují, když jsou čajové lístky vyluhovány v horké vodě. Doporučuji se v tomto směru zaměřit na japonské zelené čaje, které obsahují katechinů velké množství.
Katechiny z čaje se po konzumaci či vypití snadno distribuují po celém těle. Katechiny mohou pomoci předcházet oxidativnímu stresu, který vede k předčasnému stárnutí, kardiovaskulárním onemocněním a některým typům rakoviny. Pití čaje může zlepšit celkové zdraví a prodloužit život.
Zdravotní přínos katechinů
Katechiny vám mohou pomoci v mnoha aspektech:
1. Katechiny pomáhají s hubnutím
Ano, čaj má skutečné reálné přínosy pro hubnutí. Většinu těchto zdravotních přínosů lze připsat právě polyfenolům a katechinům přítomným v čajích. Katechiny pomáhají urychlit metabolismus a zvýšit tělesnou teplotu. To signalizuje trávicímu systému, aby přeměnil tukové zásoby na energii rychleji. Čajové katechiny podporují spalování tuků stimulací neurotransmiterů a chemických procesů.
Obezita je jednou z hlavních příčin předčasného úmrtí. Obezita je spojována s řadou smrtelných onemocnění, včetně kardiovaskulárních onemocnění, vysokého krevního tlaku a cukrovky. Nadměrný tuk může také vést k vysokým hladinám špatného LDL cholesterolu známého jako lipoprotein s nízkou hustotou. Obezita může být také spojena s osteoporózou. Pití čaje může pomoci snížit riziko onemocnění souvisejících s obezitou díky účinkům katechinů na spalování tuků.
Jedna studie zkoumala dopady epigalokatechinů na potkany s jídelníčkem s vysokým obsahem tuků. Krysám byl podáván jídelníček s 15 % tuků po dobu 6 měsíců počínaje, když jim byly 4 týdny. Krysám byly také podávány buď EGCG, zelený čaj, černý čaj nebo voda. Bylo prokázáno, že EGCG zvyšuje svalovou hmotu, glukózovou toleranci a genovou expresi. EGCG také stimuloval tukovou tkáň, která je zodpovědná za ukládání energie ve formě tělesného tuku.
Studie publikovaná v Journal of Nutritional Biochem zkoumala účinky extraktu ze zeleného čaje při mírné aktivitě. Studie byla provedena na 27 zdravých mužích, kteří pravidelně podstupovali fyzickou aktivitu. Muži byli rozděleni do dvou skupin a vyšetřováni po dobu 7 dnů. Experimentální skupina užívala 1200 miligramů čajových katechinů a kontrolní skupina užívala placebo. Muži, kteří užívali katechiny, měli výrazně zvýšenou rychlost metabolismu a spalování tuků.
Další studie publikovaná v Journal of Clinical Nutrition zkoumala účinky katechinů z čaje na hubnutí. Studie začala se skupinou japonských mužů, kteří podstoupili 2týdenní dietu. Muži byli poté rozděleni do dvou skupin na základě podobného BMI a obvodu pasu. Vědci dělali dvojitě slepou studii po dobu 12 týdnů, zatímco muži konzumovali čajové katechiny v různém množství. Muži, kteří konzumovali vyšší množství čajových katechinů, vykazovali významné snížení obvodu pasu a tělesného tuku.
2. Katechiny jako prevence rakoviny
Katechiny mohou pomoci předcházet určitým typům rakoviny, například rakovině prsu a rakoviny prostaty. Antioxidační aktivita katechinů je nejčastěji připisována těmto zdravotním přínosům. Katechiny pomáhají chránit řetězce DNA před poškozením a mohou inhibovat růst nádorů. Za určitých podmínek katechiny také prokázaly schopnost vyvolat apoptózu – smrt v rakovinných buňkách.
Metaanalýza publikovaná ve World Journal of Clinical Oncology analyzovala účinky čajových katechinů v léčbě a prevenci rakoviny prsu. Vědci našli důkazy, že zelený čaj významně snižuje recidivu rakoviny prsu u pacientek, které konzumují alespoň 3 šálky denně. Zjistili také 19% pokles výskytu rakoviny prsu u lidí, kteří konzumovali velké množství zeleného čaje.
Studie publikovaná Dr. Wangem v magazínu Epidemiology zkoumala příznivé účinky katechinů z čajových lístků na úmrtnost na rakovinu jater. Studie se skládala z 89 789 účastníků ve věku od 25 do 69 let. Studie klasifikovala pijáky čaje jako jedince, kteří čaj konzumovali alespoň 4krát týdně. Výsledky ukázaly, že pravidelní pijáci čaje měli výrazně nižší úmrtnost ve srovnání s lidmi, kteří čaj nepili.
Sponzorováno
Vědci také zjistili, že EGCG chrání DNA před poškozením, které může způsobit rakovinu prsu. EGCG také pomáhá potlačit proliferaci nádorů a indukovat smrt některých rakovinných buněk. Výsledky byly výraznější in vivo spíše než in vitro. Vědci se domnívají, že je to způsobeno nízkou biologickou dostupností katechinů v čajových lístcích. To znamená, že čajové katechiny nejsou vždy tak snadno absorbovány v klinických studiích na lidech jako v laboratorních studiích. Jeden výzkum zjistil, že katechiny z čaje se snadněji vstřebávají, když jsou kombinovány s vitamínem C. A dále se zjistilo, že katechiny se snadněji vstřebávají, když jsou kombinovány s vaniloidy (obecně jsou vaniloidy silné protizánětlivé látky) z papriky, to platí i pro chilli papričky. Vědci se domnívají, že toto zvýšení biologické dostupnosti čajových katechinů může vést k výraznějším účinkům prevence rakoviny. Vždy si tedy nezapomeňte do šálku zeleného čaje nakapat citron.
3. Chrání zdraví mozku
Katechiny v čaji mohou pomoci chránit mozek před vážnými poruchami, třeba proti Alzheimerově a Parkinsonově chorobě. Antioxidační vlastnosti zeleného čaje pomáhají předcházet pronikání volných radikálů do těla. Volné radikály jsou způsobeny znečištěním, nadměrnou konzumací alkoholu a dalšími faktory životního prostředí. Volné radikály způsobují oxidační stres, který narušuje normální chemické procesy.
Jedna studie analyzovala výzkum čajových katechinů u Alzheimerovy a Parkinsonovy choroby. Vědci zjistili, že neurologická onemocnění jsou často způsobena právě oxidačním poškozením. Katechiny mohou nabídnout ochranné účinky blokováním volných radikálů, které způsobují oxidační poškození.
Další studie publikovaná v magazínu Experimental Physiology zkoumala účinky katechinů na mozek po traumatických poraněních a nehodách. Studie byla provedená na krysách, které prodělaly traumatická poranění mozku. Vědci zjistili, že léčba katechinem měla za následek neuroprotektivní účinky. Katechiny zlepšily poškození mozku a chránily před motorickými a kognitivními defekty po zranění. Katechiny také vykazovaly protizánětlivé vlastnosti, které pomáhaly chránit před otoky mozku.
A jedna studie také zkoumala účinky katechinů, jako je EGCG, na neurodegenerativní onemocnění. Důkazy ukázaly, že EGCG pomáhá předcházet poklesu kognitivních funkcí a předcházet poškození neuronů spojené s autoimunitními poruchami. Existují důkazy, že EGCG zabraňuje depleci dopaminu spojenému s Parkinsonovou chorobou. Bylo také prokázáno, že EGCG zvyšuje duševní bystrost a podporuje lepší paměť.
4. Katechiny podporují zdraví srdce
Pití čaje může pomoci podpořit i zdraví srdce. Polyfenoly, flavonoidy a katechiny v čaji byly ve studiích spojeny s nižším rizikem srdečních onemocnění. Typ čajové sloučeniny pomáhají snižovat zánět a růst měkké svalové tkáně, což může vést ke ztvrdnutí tepen a vysokému krevnímu tlaku. Katechiny jako EGCG jsou zvláště účinné v prevenci srdečních chorob.
Studie publikovaná v magazínu Chinese Journal of Natural Medicines analyzovala účinky katechinů na srdeční choroby. Vědci zjistili, že katechiny ze zeleného čaje pomáhají předcházet městnavému srdečnímu selhání a hypertenzi snížením oxidačního stresu. Katechiny také zabraňovaly zánětům a omezovaly shlukování krevních destiček, čímž pomáhaly snižovat riziko krevních sraženin a srdečního infarktu. Bylo také zjištěno, že katechiny regulují krevní tlak.
Další studie publikovaná v magazínu Epidemiology zkoumala katechiny při koronárním onemocnění u postmenopauzálních žen. Studie se skládala z 34 492 účastnic, které byly zkoumáni v letech 1986 až 1998. Výzkumníci zjistili významnou souvislost zvýšeného příjmu katechinů a snížení úmrtí na srdeční choroby.
Katechiny mohou mít také antimikrobiální vlastnosti, což znamená, že mohou pomáhat bojovat proti bakteriálním a virovým infekcím.
5. Mohou regulovat diabetes
Výskyt diabetu se v Evropě za poslední desetiletí mnohonásobně zvýšil. Diabetes je onemocnění, které ovlivňuje, jak vaše tělo vstřebává glukózu. K cukrovce dochází, když tělo není schopno produkovat dostatek inzulínu nebo když na inzulín nereaguje správně. Nízká hladina inzulinu vede k nízké hladině cukru v krvi a příznakům, jako je únava, rozmazané vidění a časté infekce. Katechiny mohou být schopny předcházet a regulovat příznaky cukrovky.
Jedna studie zkoumala účinky katechinů z čaje na diabetes. Vědci vyvolali oxidační stres v červených krvinkách u diabetiků 2. typu. Vědci zjistili, že buňky injikované čajovými katechiny měly nižší úroveň oxidačního stresu. Vědci tyto výsledky připisovali antioxidačním účinkům katechinů. Antioxidanty pracovaly na odstranění volných radikálů, které mohou vést k oxidativnímu poškození. Výsledky ukazují, že konzumace čaje snižuje riziko dlouhodobých komplikací diabetu.
Jiná studie publikovaná ve stejném časopise zjistila, že epikatechin napodobuje roli inzulínu. Katechiny z čaje byly injikovány do červených krvinek in vitro. Vědci zjistili, že katechiny obnovily vstřebávání glukózy na normální úroveň. Katechiny také pracovaly na spouštění neurotransmiterů podobným způsobem jako inzulín.
6. Mohou také poskytnout ochranu před sluncem
Polyfenoly zeleného čaje, včetně katechinů, mohou pomoci poskytnout ochranu před škodlivými UV paprsky. Klinická studie publikovaná v magazínu Journal of Nutrition zkoumala dopady katechinů z čajových lístků na 60 dobrovolnicích. Dvojitě zaslepená, placebem kontrolovaná studie trvala 12 týdnů.
Účastníci, kteří konzumovali katechiny ze zeleného čaje, prokázali 25% snížení změny barvy kůže způsobené UV zářením. Bylo také zjištěno, že čajové katechiny zlepšují průtok krve 30 minut po požití. Účastníci, kteří pili čaj, měli také hladší pokožku, méně se olupovali a měli zvýšenou elasticitu pokožky.
7. Katechiny zvyšují energii
Katechiny, včetně EGCG, mohou pomoci zvýšit výkon při vytrvalostních aktivitách. Jedna vědecká analýza zkoumala vliv obsahu katechinů v zeleném čaji na sportovní výkon. Vědci zjistili, že katechiny zvyšují oxidaci tuků a omezují potřebu těla produkovat glykogen. To pomáhá zlepšit vytrvalostní kapacitu a snížit únavu a vyčerpání. Výzkum ukazuje, že katechiny vám mohou pomoci trénovat tvrději a déle.
Vědci také zjistili, že katechiny zvyšují hladinu kyslíku v kosterních svalech, což pomáhá podporovat intenzivní cvičení. Katechiny také snížily koncentraci mastných kyselin v krvinkách, což ukazuje na zvýšení vytrvalosti.
Potraviny bohaté na katechiny
Katechiny obsahují zejména tyto potraviny:
- Zelený čaj: Nejbohatší zdroj katechinů, zejména EGCG.
- Černý čaj: Obsahuje katechiny, ale v nižší koncentraci než zelený čaj.
- Kakao a hořká čokoláda: Také obsahují katechiny.
- Ovoce: Jablka, hrozny a bobule (jako jsou borůvky a maliny) jsou dobrým zdrojem katechinů.
- Zelenina: Některé druhy zeleniny, například fazole, obsahují katechiny.
Doporučuje se konzumovat potraviny bohaté na katechiny jako součást vyvážené stravy, aby bylo možné využít jejich zdravotní benefity.
Sponzorováno
Tak co, taky budete pravidelně popíjet zelený čaj? Nezapomeňte ale na jeho kvalitu. Čím kvalitnější a lépe zpracovaný zelený čaj je, tím obsahuje více katechinů.
A dále si přečtěte o čaji
- Zelený čaj a průjem – proč ho někdy způsobuje?
- Pomáhá zelený čaj při léčbě akné? Jak a proč ho používat?
- Zelený čaj na pleť – jaké má účinky – na akné, stárnutí pleti i na otoky kolem očí
Studie a zdroje článku
- Beneficial Properties of Green Tea Catechins Autoři: Claudia Musial, Alicja Kuban-Jankowska
Sponzorováno
Autor článku
Líbil se vám náš článek? Sdílejte ho, uděláte nám radost
Štítky: Zdravé látky
Přečtěte si také naše další články