Sponzorováno

Co jíst abyste se v chladném počasí zahřáli? 4.65/5 (23)

Co jíst abyste se v chladném počasí zahřáli?

Chlad lidé obvykle zahánějí oblečením a doma silným topením, udržovat teplo však pomáhají udržet i některé druhy potravin. Jasným řešením jsou horké nápoje a polévky, jsou zde však i další potraviny, které dokáží stimulovat produkci tepla více než jiné. S poklesem venkovní teploty obvykle roste apetit. Studené, tmavé zimní dny často zapříčiňují chuť na těžší jídla, teplé nápoje nebo kořeněné pochoutky, které v letních měsících nejsou tak lákavé.

Vliv biologie

Přirozené biologické pudy zároveň vedou ke konzumaci kalorickejších potravin – tělo si totiž ukládá tuky, které pomohou zachovat si teplo. Na rozdíl od našich dávných předků však žijeme ve vytopených domech a kalorie navíc přinášejí více škody než užitku.

Sponzorováno

„Vždy, když se najíme a probíhá trávicí proces, naše tělesná teplota roste – v procesu nazývaném termogeneze indukovaná potravou (TIP),“ vysvětluje doktor Luigi Gratton. „Některé potraviny však stimulují produkci tepla více než jiné. Například ty, které obsahují hodně proteinů, zvyšují TIP více než škrobnaté nebo tučné potraviny, takže zahřívají víc, „dodává.

Vhodné jsou potraviny s množstvím bílkovin

Vhodnou volbou jsou tedy potraviny bohaté na bílkoviny. Vybírejte si však ty s nízkým obsahem kalorií: ryby, drůbež a další libové masa či neslazené nebo nepřesolené mléčné výrobky – vyhnete se tak tloustnutí a nadbytečnému příjmu kalorií.

Také popíjejte horký čaj a jezte polévky, zajistíte si tak i dostatečnou hydrataci organismu. Pokud prochladnout či dostanete chřipku, nezapomeňte na léčivý kuřecí vývar. Právě tato polévka napomáhá i vylučování hlenů.

Sponzorováno

Také se předpokládá, že tradiční aromatické pochutiny v této polévce, například cibule či koření, se prostřednictvím inhalace výparů z horké tekutiny dostanou do dýchacího traktu a napomáhají uvolnění ucpaných dýchacích cest. Ostré potraviny jako kořenitý zázvor, chilli, pepř nebo česnek také napomáhají totiž krevnímu oběhu a produkci tepla.

    Sponzorováno

    Líbil se vám článek? Ohodnoťte ho.

    Autor článku

    Daniel Borník (více o nás)

     

    Dan miluje sport. Přispívá články zejména z oblasti regenerace, fyzio, cvičení a píše i o nemocech. Náš tým vám všem chce přinášet zajímavé informace ze světa zdraví, cvičení, výživy, rehabilitace a obecně zdravého životního stylu. Ve většině našich článků vycházíme z odborných studií a lékařských prací. Vždy se snažíme na studie odkazovat, ověříte si tak pravost. Více informací o nás najdete zde - mrkněte na náš tým.

    Líbil se vám náš článek? Sdílejte ho, uděláte nám radost




    Přečtěte si také naše další články

     

    Zatím žádné komentáře

    Zanechat komentář ke článku

    Zpráva