Sponzorováno

Co je to chiropraxe, kdo je chiropraktik a jak vám může pomoci? 4.89/5 (27)

  • Chiropraxe je alternativní zdravotnická disciplína, která se zaměřuje na diagnostiku, prevenci a léčbu poruch pohybového aparátu, zejména páteře. Chiropraxe se zakládá na přesvědčení, že správná funkce nervového systému je klíčová pro zdraví a pohodu jedince.
  • Chiropraktik je odborník v oblasti chiropraxe. Chiropraktik je vyškolený v diagnostice a manuálních technikách, které se používají k ovlivňování páteře a dalších částí těla. Hlavní technikou používanou chiropraktiky je tzv. manipulace páteře, při které se aplikuje rychlý, kontrolovaný tlak na klouby s cílem obnovit jejich správnou polohu a pohyb.
  • Chiropraktik může pomoci lidem s různými stavy, jako jsou bolesti zad, bolesti krku, migrény, poruchy kloubů a další poruchy pohybového aparátu. Chiropraxe se zaměřuje na posílení a obnovení normální funkce nervového systému a tím přispívá ke zlepšení celkového zdraví a pohody.
  • Pozor na to, že chiropraxe je alternativní terapie a metody používané chiropraktiky nejsou všeobecně uznávané ve vědecké komunitě. Před zahájením chiropraktické léčby je proto vhodné konzultovat to s lékařem nebo jiným odborníkem na zdraví.

Chiropraktik může efektivně pomoci s bolestí zad. A nejen s ní.

Chiropraktik může efektivně pomoci s bolestí zad. A nejen s ní.

Mnoho lidí, kteří se potýkají s bolestí v zádech hledají alternativní cestu, jak ji vyřešit. A mnoho z nich volí cestu chiropraxe.

Tito lidé u chiropraktika hledají úlevu od bolesti zad, krku a podobně, které nastávají z různých příčin, jako například kvůli autonehodě, sportovnímu zranění, svalovému napětí či pracovnímu úrazu. K dalším problémům, které chiropraktik může pomoci vyřešit, patří bolesti paží, nohou a dokonce i bolesti hlavy.

Chiropraxe patří k alternativním způsobům léčby. Co je ale zajímavé, tak je někdy používána ve spojení s konvenční lékařskou léčbou.

Co je to vlastně chiropraxe a kdo je to chiropraktik?

Chiropraxe je takzvaná manipulační léčba, během níž chiropraktici vyšetřují a léčí zejména svýma rukama. Chiropraktici manipulují hlavně s páteří, ale nejen s ní. Teorie spočívá v tom, že správné vyrovnání tělesné muskuloskeletální struktury, zejména tedy páteře, umožní tělu léčit sama sebe bez operace nebo léků. Tato forma manipulace se používá k obnovení pohyblivosti kloubů, které jsou omezeny poškozením tkáně způsobeným traumatizujícími událostmi, jako je například pád, opakující se pohyby či dlouhodobé sezení bez řádné opěrky zad a podobně.

Chiropraktik nepředepisuje léky ani nevykonává chirurgický zákrok, ale může v případě potřeby doporučit lékařům takové řešení problému. Někdy chiropraktici mohou také používat i další terapie jako masáž, teplo či ultrazvuk.

Co zahrnuje návštěva u chiropraktika?

Chiropraktik nejdříve bere v potaz vaší anamnézu, provádí fyzické vyšetření a může k posouzení stavu použít i laboratorní testy nebo diagnostické zobrazování (rentgen a podobně). Budete tedy požádáni, abyste sdíleli informace o vašem zdraví, jako je jakékoliv zranění nebo chirurgické zákroky, léky, které užíváte, a obecná rodinná anamnéza. Pak určí, zda je chiropraktická léčba vhodná právě pro vaši bolest zad.

Plán vaší léčby následně může zahrnovat jednu nebo více manuálních úprav, při nichž lékař manipuluje s klouby pomocí řízené, náhlé síly – to vše ke zlepšení rozsahu a kvality pohybu. Mnoho chiropraktiků do plánu léčby také zahrnuje nutriční poradenství, cvičení + rehabilitaci. Cíle chiropraktické léčby zahrnují kromě úlevy od bolesti zad i obnovu funkce a prevenci dalšího zranění.

Jednou z nejběžnějších terapií, které chiropraktik používá, je spinální manipulativní terapie (SMT), která může zahrnovat celou řadu technik. Spinální manipulace umožňuje chiropraktikům poskytovat vysoce kvalifikované a přesné přizpůsobení obratlů páteře, korigovat pohyb kloubů, obnovit jejich správný rozsah a zlepšit jejich funkci.

Sponzorováno

Tam, kde existují i jiné zdravotní problémy, chiropraktická léčba může doplnit nebo podpořit lékařskou nebo jinou léčbu tím, že zmírní muskuloskeletální aspekty spojené s tímto onemocněním.

Pokud máte nějaké dotazy ohledně cokoli během léčby, vždy se zeptejte. Ne všichni chiropraktici používají stejné metody.

Kdy vyhledat chiropraktika?

Chiropraktická léčba může být použita i k poskytnutí symptomatické úlevy u pacientů s chronickými stavy. Existuje mnoho důvodů, proč vyhledat chiropraktika. Jsou to například tyto problémy:

  • Bolesti zad
  • Bolest za krkem, zátylku
  • Bolest hlavy, včetně migrény
  • Úrazy typu „Whiplash“ – hyperflexe krku při nehodě
  • Syndrom RSI (Repetitive Strain Injury nebo také Repetitive Stress Injury) – poškození z opakovaného namáhání
  • Pracovní úrazy a sportovní zranění
  • Artritida
  • Omezený rozsah pohybu na zádech, rameni, krku nebo končetinách

Jaké jsou výhody a potencionální rizika chiropraktické péče?

Spinální manipulace a chiropraktická léčba se obecně považují za bezpečnou a účinnou léčbu akutní bolesti dolních končetin, typu náhlého zranění (seknutí v zádech), které je důsledkem třeba stěhování nábytku a podobně. Akutní bolest zad, která je častější než chronická bolest, netrvá déle než šest týdnů a obvykle se zlepší i sama o sobě.

Výzkum (např. zde) také ukázal, že chiropraktik je užitečný při léčbě bolesti za krkem a bolesti hlavy. Osteoartritida a fibromyalgie navíc mohou také reagovat na mírný tlak používaný chiropraktiky.

Lidé, kteří trpí osteoporózou, kompresí míchy, zánětlivou artritidou, nebo kteří užívají léky na ředění krve, by neměly podstupovat spinální manipulaci. Navíc pacienti s anamnézou rakoviny by měli nejprve získat povolení od svého lékaře předtím, než podstoupí jakoukoliv manipulaci s míchou a páteří.

Chiropraxe je nezávislý obor medicíny specializující se na diagnostiku a léčení mechanických postižení kloubů, zejména páteře a jejich účinku na nervový systém.

Chiropraktik, stejně jako jakýkoliv jiný lékař, by měl být dobře informován o vaší anamnéze, včetně průběžných onemocnění, užívaných lécích, traumaticko-chirurgické historie a faktorů životního stylu.

Typická chiropraktická léčba

  1. Chiropraktické vyšetření začíná podrobnou anamnézou a fyzickým vyšetřením, často doplněným o rentgen nebo jiné zobrazovací metody k posouzení stavu páteře.
  2. Chiropraktik poté provede sérii manuálních manipulací páteře nebo kloubů s cílem obnovit jejich správnou funkci.
  3. Někteří chiropraktici využívají i další techniky, jako je aplikace tepla nebo chladu, ultrazvuková terapie, elektrická stimulace nebo masáže.

Zajímavé informace o chiropraxi

Chiropraxi „založil“ v roce 1895 Daniel David Palmer ve Spojených státech amerických (USA) a postupně získával své další stoupence mezi lékaři a další léčiteli. V současné době se chiropraxe vyučuje v nejméně 40 univerzitách a vysokých školách v 16 různých zemích světa.

Chiropraxe je neinvazivní metoda, která se zaměřuje na správné zarovnání páteře a kloubů, což může pomoci ulevit od bolesti a zlepšit pohyblivost. Je důležité vyhledat kvalifikovaného chiropraktika a konzultovat s ním vhodnost této terapie pro konkrétní zdravotní problémy.

A co vy? Máte nějaké zkušenosti s chiropraktikem? Budeme moc rádi za komentáře pod článkem.

VIDEO: O chiropraxi

Sponzorováno

Studie a zdroje článku

Sponzorováno

Líbil se vám článek? Ohodnoťte ho.

Autor článku

Daniel Borník (více o nás)

 

Dan miluje sport. Přispívá články zejména z oblasti regenerace, fyzio, cvičení a píše i o nemocech. Náš tým vám všem chce přinášet zajímavé informace ze světa zdraví, cvičení, výživy, rehabilitace a obecně zdravého životního stylu. Ve většině našich článků vycházíme z odborných studií a lékařských prací. Vždy se snažíme na studie odkazovat, ověříte si tak pravost. Více informací o nás najdete zde - mrkněte na náš tým.

Líbil se vám náš článek? Sdílejte ho, uděláte nám radost


Štítky:

Přečtěte si také naše další články

 

Zatím žádné komentáře

Zanechat komentář ke článku

Zpráva