Sponzorováno

Co je to ajurvéda + její základní principy 4.67/5 (9)

  • Ayurvéda je tradiční systém léčby a medicíny, který vychází z indického subkontinentu. Je to jedna z nejstarších medicínských systémů na světě a zaměřuje se na udržování rovnováhy mezi tělem, myslí a duší.
  • Základní principy ayurvédy najdete v tomto článku.
  • Panchamahabhuty: Podle ayurvédského učení je všechno vytvořeno z pěti základních prvků, známých jako panchamahabhuty. Tyto prvky jsou země, voda, oheň, vzduch a éter. V těle jsou tyto prvky přítomny jako bioenergie nazývané doshy (vata, pitta, kapha) a jejich rovnováha je základem zdraví.
  • Tridosha: Ayurvéda rozlišuje tři základní bioenergie, nazývané doshy, které ovlivňují fyzické a psychické vlastnosti jednotlivce. Doshy jsou vata (vítr), pitta (žluč) a kapha (sliz). Rovnováha mezi těmito doshami je klíčová pro zachování zdraví.
  • Rovnováha a nerovnováha: Ayurvéda se zaměřuje na udržování rovnováhy mezi těmito doshami. Nerovnováha nebo přebytek/nedostatek kterékoli z dosh může vést k onemocněním a zhoršení zdraví. Ayurvédský lékař se snaží identifikovat nerovnováhy a pomocí různých metod a léčebných postupů je obnovit.
  • Individualita: Ayurvéda považuje každou osobu za jedinečnou a zohledňuje individuální potřeby a vlastnosti při poskytování léčby. Léčebné postupy a doporučení se liší podle konkrétních potřeb každého jednotlivce.
  • Široký přístup k léčbě: Ayurvéda zahrnuje širokou škálu léčebných metod, které mohou zahrnovat bylinné léky, stravu, jógu, meditaci, masáže, detoxikaci, různé terapie a další postupy. Cílem je obnovit rovnováhu těla a podpořit přirozenou schopnost těla uzdravit se.
  • PAMATUJTE: při používání ayurvédských postupů je vhodné konzultovat s odborníkem na ayurvédu nebo lékařem se znalostmi o této medicíně, aby se zajistilo bezpečné a efektivní využití.

Ajurvéda je celostní léčebný systém, který se vyvinul mezi mudrci dávné Indie přibližně před 5 až 6 tisíci léty.

Ajurvéda je celostní léčebný systém, který se vyvinul mezi mudrci dávné Indie přibližně před 5 až 6 tisíci léty.

Ájurvédská medicína (zkráceně tedy „ajurvéda“ či „ájurvéda“) je jedním z nejstarších holistických (tj. z hlediska celého těla) uzdravovacích systémů na světě. Byla „vyvinuta“ před více než 3000 lety v Indii.

Ajurvéda je založena na víře, že zdraví a náš pocit štěstí závisí na jemné rovnováze mezi myslí, tělem a duchem. Hlavním cílem ajurvédy je zejména podpora dobrého zdraví, nikoli boj proti konkrétním chorobám. I léčba s pomocí ajurvédy však může být zaměřena na konkrétní zdravotní problémy.

Obecně je ajurvéda považována za formu doplňkové a alternativní medicíny. Ájurvéda klade důraz na dobré zdraví a prevenci a léčbu nemocí prostřednictvím praktik v oblasti životního stylu (jako jsou masáže, meditace, jóga a změny stravovacích návyků) a používání bylinných přípravků.

Ájurvédská medicína je holistická, což znamená, že pohlíží na tělo a mysl jako na jeden celek. Ájurvéda neléčí pouze fyzické potíže člověka, ale také mění postupy životního stylu, které pomáhají udržovat nebo zlepšovat zdraví.

Ájurvéda a vaše životní energie

Studenti ajurvédy a i jiných alternativních terapií věří, že vše ve vesmíru – mrtvé i živé – je propojeno. Pokud jsou vaše mysl, tělo a duch v souladu s vesmírem, máte dobré zdraví. Když něco naruší tuto rovnováhu, pak onemocníte. Mezi faktory, které mohou tuto rovnováhu narušit, patří genetické nebo vrozené vady, zranění, klimatické a sezónní změny, věk a vaše emoce.

Ti, kdo praktikují ajurvédu, věří, že každého člověka tvoří pět základních prvků ve vesmíru: prostor, vzduch, oheň, voda a země.

Spojují se v lidském těle a tvoří tři životní síly nebo energie, které se nazývají dóši (dosha). Řídí, jak funguje vaše tělo. Jsou to Vata dosha (vesmír a vzduch); Pitta dosha (oheň a voda); a Kapha dosha (voda a země).

Každý zdědí jedinečnou směs tří dóš. Ale jeden je obvykle silnější než ostatní. Každý z nich ovládá jinou funkci těla. Předpokládá se, že vaše šance na onemocnění – a zdravotní problémy, které vyvstanou – souvisí s rovnováhou vašich dóš.

Vata Dosha

Ti, kdo praktikují ajurvédu, často věří, že je to nejmocnější ze všech tří dóš. Řídí velmi základní tělesné funkce, například dělení buněk. Ovládá také vaši mysl, dýchání, průtok krve, funkci srdce a schopnost zbavit se střeva odpadu. Mezi věci, které ji mohou narušit, patří příliš rychlé požívání jídla, strach, zármutek.

Pokud je vata dosha vaší hlavní životní silou, předpokládá se, že u vás je větší pravděpodobnost vzniku stavů, jako je úzkost, astma, srdeční choroby, kožní problémy a revmatoidní artritida.

Vzduch a vesmír představují Vattu. Vatta řídí pohyby svalů a kloubů, dýchání a srdeční rytmus. Vatta také ovládá úzkost, strach, bolest a další funkce nervového systému.

Sponzorováno

Pitta Dosha

Tato energie řídí vaše trávení, metabolismus (jak dobře rozkládáte potraviny) a určité hormony, které souvisí s vaší chutí. Věci, které ji mohou narušit, jsou konzumace kyselých nebo kořeněných jídel a příliš mnoho času na slunci.

Pokud je to vaše hlavní životní síla, předpokládá se, že se u vás pravděpodobně vyvine onemocnění, jako je Crohnova choroba, srdeční onemocnění, vysoký krevní tlak a infekce.

Oheň a voda představují Pittu, o které se předpokládá, že řídí takové tělesné funkce, jako je trávení, metabolismus, inteligence a barva pleti. Pitta ovládá emoce hněvu, nenávisti a žárlivosti.

Kapha Dosha

Tato životní síla řídí růst svalů, sílu a stabilitu těla, váhu a váš imunitní systém.

Můžete ji narušit tím, že budete přes den spát, budete jíst příliš mnoho sladkých jídel a budete jíst nebo pít věci, které obsahují příliš mnoho soli nebo vody.

Pokud je toto vaše hlavní životní energie, odborníci se domnívají, že se u vás může vyvinout astma a jiné poruchy dýchání, rakovina, cukrovka, nevolnost po jídle a obezita.

Země a voda představují Kaphu. Fyzickou stavbu těla a imunitní systém řídí Kapha. Emoční reakce, o nichž se předpokládá, že jsou pod kontrolou Kaphy, zahrnují klid, odpuštění, lásku a chamtivost.

Ájurvéda a léčba

V ájurvédské medicíně se má za to, že pokud dojde k nerovnováze u některého ze tří dóš, dojde k nemoci. Ájurvédská medicína léčí nemoci mnoha způsoby, včetně dietních změn, bylinných přípravků a cvičení. Podle ájurvédské filozofie můžete k léčbě nemoci použít také jógu, meditaci a další poradenství.

Léčitel, který se zabývá ajurvédou, vytvoří plán léčby vždy speciálně pro vás. Bude brát v úvahu vaše jedinečné fyzické a emocionální složení, vaši primární životní sílu a rovnováhu mezi všemi třemi těmito prvky.

Cílem léčby je očistit tělo od nestráveného jídla, které může zůstat v těle a vést k nemoci. Proces čištění – zvaný „panchakarma“ – je navržen tak, aby zmírnil vaše příznaky a obnovil harmonii a rovnováhu.

K dosažení tohoto cíle by se ájurvédský praktik mohl spolehnout na masáže, lékařské oleje, byliny a klystýry nebo laxativa.

Funguje to?

Na světě existuje několik státy schválených ajurvédských škol. Pro ty, kteří praktikují tuto alternativní terapii, však neexistuje žádný národní standardní výcvikový nebo certifikační program.

Obecně státní orgány nekontrolují ani neschvalují ajurvédské metody a produkty. Objevilo se i několik varování, že 1 z 5 ajurvédských léků obsahuje toxické kovy, jako je olovo, rtuť a arsen. Tyto těžké kovy mohou způsobit život ohrožující onemocnění, zejména u dětí.

Než vyzkoušíte ajurvédu nebo jinou alternativní léčbu, vždy se poraďte se svým lékařem.

Ajurvédské praktiky, jako je jóga a meditace, jsou obecně velmi bezpečnými způsoby, jak podpořit zdraví. Pokud trpíte dlouhodobým onemocněním, můžete kombinovat ajurvédu s konvenční léčbou. To je skvělá cesta.

Ajurvédské bylinné léky, stejně jako konvenční léky, mohou způsobit nežádoucí účinky, vyvolat alergické reakce nebo interagovat s jinými léky nebo bylinami, které užíváte. Některé ájurvédské léky mohou obsahovat vysoké hladiny těžkých kovů, které mohou být pro vaše tělo škodlivé. Tak na to pozor.

Poraďte se ideálně se svým lékařem o jakékoli doplňkové zdravotní praxi, kterou byste chtěli vyzkoušet nebo kterou již používáte. Lékař vám může pomoci lépe pochopit vaše zdraví, pokud ví o všech vašich zdravotních postupech.

Na co se ájurvéda často používá?

Někteří lidé používají ájurvédské postupy k udržení zdraví, snížení stresu a zlepšení flexibility, síly a vytrvalosti. Praktiky jako jóga a meditace mohou být užitečné pro lidi s nemocemi, jako je astma, vysoký krevní tlak a artritida.

Ájurvéda zdůrazňuje správnou stravu pro udržení dobrého zdraví a léčbu nemocí. Bylinné léky jsou předepisovány na základě typu dóše dané osoby.

A co vy? Máte nějaké zkušenosti s ajurvédou? Budeme moc rádi za komentáře.

Dále si přečtěte o ajurvédě

VIDEO: AYURVEDA V PRAXI

Sponzorováno

Zdroje článku a studie o ajurvédě

Sponzorováno

Líbil se vám článek? Ohodnoťte ho.

Autor článku

Daniel Borník (více o nás)

 

Dan miluje sport. Přispívá články zejména z oblasti regenerace, fyzio, cvičení a píše i o nemocech. Náš tým vám všem chce přinášet zajímavé informace ze světa zdraví, cvičení, výživy, rehabilitace a obecně zdravého životního stylu. Ve většině našich článků vycházíme z odborných studií a lékařských prací. Vždy se snažíme na studie odkazovat, ověříte si tak pravost. Více informací o nás najdete zde - mrkněte na náš tým.

Líbil se vám náš článek? Sdílejte ho, uděláte nám radost


Štítky: ,

Přečtěte si také naše další články

 

Zatím žádné komentáře

Zanechat komentář ke článku

Zpráva