Sponzorováno

Co bývá nejčastější příčinou obezity? Dejte na to pozor. 4.7/5 (30)

Obezita patří mezi moderní civilizační onemocnění.

Obezita patří mezi moderní civilizační onemocnění.

Obezita je celosvětový problém, neboť lidí s vysokou nadváhou stále přibývá. Obezitu lze považovat za civilizační nemoc, neboť se v souvislosti s ní objevují další obtíže. Při obezitě dochází k nadměrnému ukládání tukových zásob v organismu. Postihuje lidi všech věkových kategorií včetně dětí. Jen v České republice dle průzkumů trpí nadváhou až 73 % mužů a 57 % žen, obezitou pak 24 % mužů a 26 % žen.

Jaké jsou nejčastější příčiny obezity a proč vlastně vzniká? A jak s ní můžeme bojovat? Pojďme si tyto otázky podrobněji zodpovědět.

Co je to obezita?

Obezita je syndrom, který lze jednoduše charakterizovat nadměrným ukládáním tuku především v podkoží a dutině břišní. S obezitou jsou spojeny další metabolické komplikace.

Příčin může být opravdu mnoho, nejčastěji se jedná o nadměrný příjem potravy, nedostatečná pohybová aktivita a celkově špatný životní styl. Ne vždy je však obezita vinou člověka, někdy za tímto problémem může stát nemoc či nějaký problém, který je třeba řešit.

V případě obezity se nikdy nepouštějte do hubnutí sami. Tady nestačí pouhá úprava jídelníčku, ale musí jít o komplexní proces pod dohledem odborníků. Obecně lze říci, že na vzniku obezity se podílí několik faktorů, mezi ty nejdůležitější patří aspekty biologické, psychologické a sociální.

Biologické faktory, které mají vliv na obezitu

Biologické faktory mají velký vliv na vznik obezity. Jde o dlouhotrvající nepoměr mezi příjmem energie a energetickým výdejem. Abychom to zjednodušili, k tomuto nepoměru často dochází v případě, že se člověk dlouhodobě přejídá a nemá téměř žádný pohyb.

Tuk se ukládá, ale není žádný výdej, který by pomáhal jej redukovat. Mnoho lidí volí nesprávné stravovací návyky, které vedou nejprve k nadváze. Teprve postupem času dochází k poruchám látkové přeměny zejména cukrů a tuků. Je třeba připomenout, že nezdravý životní styl je jen jeden z mnoha příčin vzniku obezity. Mnoho lidí se stravuje všelijak a jsou štíhlý, naopak některým stačí málo a přibírají mnohem rychleji.

Sponzorováno

Obezita je hodně ovlivněná také geneticky podmíněnou náchylností k hromadění tukových zásob. Důležitou roli hraje takzvaný gen dědičného vybavení, který zajišťuje ukládání energie již při jejím mírném přebytku. Z toho plyne, že genetika hraje při obezitě významnou roli a nejde ji podceňovat.

Psychologické faktory, které vedou k nadváze či obezitě

Psychika je opravdu mocná a to platí také v případě obezity. Podílí se nejen na jejím vzniku, ale také na udržení váhy v případě, že zhubnete. Pro vznik obezity je typické, že někteří lidé jedí z podnětu nadměrného stresu nebo psychického vypětí.

Dochází k nadměrnému přejídání a to zejména večer před spaním. Jsou lidé, kteří se jídlem uklidňují, sladké jim pomáhá vyrovnat se s emočními výkyvy a napětím. Psychika také ovlivňuje to, zda si dokážeme ztracené kilogramy udržet.

Někteří lidé sice zhubnou, ale poté zvolí nesprávnou cestu a vrátí se zpět ke svým původním stravovacím návykům a životnímu stylu. Dochází tak snadno k jojoefektu, kilogramy se vrací velice rychle zpět.

Sociální faktory obezity

V neposlední řadě je důležité zmínit takzvané sociální faktory obezity. Do této skupiny zahrnujeme tlak společnosti. Ačkoliv převažuje kult štíhlosti, někteří lidé to naopak řeší přejídáním. Stydí se navštívit dietologa a raději to řeší „po svém“, což samozřejmě často vede jen k dalšímu přibírání.

Obezita má také určité kořeny v rodině. Děti okoukávají stravovací návyky v rodině. Rodina tedy může značně ovlivnit to, zda dítě bude jednou trpět nadváhou. Je vhodné od mala dítě učit jíst vyváženou stravu, do budoucna mu tím můžete hodně pomoci.

Obezita je celosvětový problém. Boj s ní je často velice dlouhý a náročný, mnohdy je potřeba odbornou péči. Nejdůležitější je udělat ten první krok, nikdy není pozdně něco s tím udělat.

Co si dále o obezitě přečíst?

VIDEO: Jak vyzrát na obezitu? Vysvětluje lékař Jan Hnízdil!

Sponzorováno

    Sponzorováno

    Líbil se vám článek? Ohodnoťte ho.

    Autor článku

    Daniel Borník (více o nás)

     

    Dan miluje sport. Přispívá články zejména z oblasti regenerace, fyzio, cvičení a píše i o nemocech. Náš tým vám všem chce přinášet zajímavé informace ze světa zdraví, cvičení, výživy, rehabilitace a obecně zdravého životního stylu. Ve většině našich článků vycházíme z odborných studií a lékařských prací. Vždy se snažíme na studie odkazovat, ověříte si tak pravost. Více informací o nás najdete zde - mrkněte na náš tým.

    Líbil se vám náš článek? Sdílejte ho, uděláte nám radost


    Štítky:

    Přečtěte si také naše další články

     

    Zatím žádné komentáře

    Zanechat komentář ke článku

    Zpráva