Obsah článku
Správná činnost nosu je důležitá pro celé tělo
Cílem jógy je zintenzivnění a vědomé kontrolování energetického metabolismu a v důsledku toho zesílení fyzických, mentálních a psychických schopností. Hlavním orgánem, kterým můžeme přijímat energii je nos. Jeho nedostatečná činnost vyvolává těžké fyzické potíže. Tvrdíme-li že vzduch je naší hlavní výživou, pak k tomu máme určitý důvod. Jestliže za jednu minutu průměrně osmnáctkrát vdechneme litr vzduchu, projde nosem v nádechu přibližně 26.000 litrů vzduchu a totéž množství výdechu za 24 hodin. Srovnejme s tím příjem tekutin a pevných potravin.
Bez tuhé potravy můžeme být živi několik týdnů, bez tekutin vydrží organismus lidského těla pracovat několik dnů, ale bez vzduchu se obejdeme jen několik minut. Po třech minutách bez vzduchu začínají patologické změny na mozku. Je tedy logické, abychom na průchod vzduchu do našeho těla dohlédli. Nos se nespokojuje jen s úpravou vzduchu, aby ho zbavil prachu, ohřál, zvlhčil, ale mezi jiným měří vlastnosti vdechovaného vzduchu – je-li dýchatelný. Zápach uvádí do činnosti celý pohotovostní aparát.
Dýchejte nosem
Argumenty o potřebě dýchat nosem jsou nám tedy známé. Je nutné zdůraznit, že u astmatiků či alergiků na některé pyly je to ještě potřebnější. Až na některé výjimečné techniky odmítá jóga dýchání ústy. V nosní sliznici jsou důležitá nervová zakončení, která účinkem proudícího vzduchu podněcují činnost mozkových hemisfér, takže dýchání nosem a některá cvičení pránajámy (dechových cvičení) mají hlubší vliv na celý organismus. Základním předpokladem správného dýchání je čistota a dobrá průchodnost nosohltanu. Cvičení džala néti pročistí a otuží nosní sliznice, takže budou pružně reagovat na změny počasí i na mikrobiální vlivy. Je prakticky ověřeno a dokázáno, že lidé, kteří tuto metodu denně používají, jsou takřka úplně odolní proti rýmě a i chřipkové onemocnění má u nich lehčí průběh, přičemž nos jim zůstává stále průchodný.
Džala néti je metoda čištění nosních dírek
Jogíni a rišiové ve staré Indii nasávali z dlaně čistou pramenitou vodu do nosních dírek. Dlaň tvořila misku na vodu. Později začali používat nádobu podobnou čajníku, zvanou „lota“. Její trubice byla opatřena měkkými nástavci, aby nemohlo dojít k poranění nosních dírek. Pro naše potřeby je metoda džala néti popsána v knize Jóga od André van Lysebetha. Jiná metoda může napodobit tu, jež používají v Indii.
Sponzorováno
Jak na džala néti?
Místo misky a aktivního nasávání vody použijeme nádobu, která je podobná jako „lota“, nebo si obstaráme tak zvanou „nosní sprchu“. Jedná se o skleněnou nádobku vyrobenou přímo za tímto účelem. Tyto nádobky jsou k dostání ve specializovaných lékárnách, nebo přímo v Luhačovicích. Používaná voda je buď teplá, nebo chladná – záleží na zvyku. Teplá voda očistí lépe a rychleji hleny lpící uvnitř nosních dírek, zatímco studená posiluje a otužuje. Každý si zvolí podle svého přání a podle toho, co mu lépe vyhovuje. Je nutné použít vodu mírně osolenou, aby se zabránilo osmotickým jevům. Množství soli činí asi 1 kávovou lžičku na 0,5 l vody.
Trubičku loty zavedeme do levé nosní dírky, hlavu nakloníme na PRAVOU stranu a vodu necháme vtékat do nosu. Vytéká sama pravou nosní dírkou. Trubička zasunutá do levé nosní dírky musí být těsná.
DŮLEŽITÉ: Po celou dobu musí zůstat ústa otevřená, ať už jimi dýcháme nebo ne.
Totéž provedeme na druhou stranu.
Z dostupných pomůcek je možné použít konvičku na zalévání pokojových květin s upravenou hubičkou. Je nutné hubičku zarovnat, aby nebyla skosená a upravit konec tak, aby neměl ostré hrany – nejlépe nad plamenem. Je možné na stěny hubičky připevnit gumové těsnění, abychom docílili maximální těsnosti při nasazení na nosní dírku. V některých případech používají cvičenci dětské konvičky zakoupené v prodejnách hraček.
Pozornost je zaměřena na dýchání ústy, jež jsou v průběhu celého procesu otevřena. Rozhodně během tohoto cvičení nesmíme dýchat nosem. Jestliže nadechneme nosem, dostane se voda do vyšších dutin a způsobí nám nepříjemnosti.
U džala néti je velmi důležité dobré vysoušení nosu. Je dobré to provést následujícím způsobem:
1. Postavíme se do předklonu a ruce sepneme za zády.
2. Hlavu skloníme dolů a silně vydechneme oběma dírkami.
3. Zvedneme hlavu a opět silně vydechneme (jsme stále v předklonu, hlava je zakloněná).
4. Zakloníme hlavu napravo, silný výdech.
5. Zakloníme hlavu nalevo, silný výdech.
Tento způsob vysoušení nosních dírek je vhodný pro jakoukoli formu néti.
Používaná voda může být teplá nebo chladná, záleží na zvyku nebo na účelu. Teplá voda očistí lépe a rychleji hleny lpící uvnitř nosních dírek, zatímco studená voda posiluje a otužuje.
Je možné použít také tento postup: nabereme vodu do dlaní nebo do misky, ponoříme do ní nos a vodu vtáhneme. Vsajeme vodu do nosu tak daleko, až vyteče ústy ven. Je nutné uzavřít hrtan, aby voda nevnikla do dýchací trubice. Proto je výhodnější vodu do nosu nasávat nikoli dechem (pohybem plic), ale tak, že pumpujeme kořenem jazyka a vytváříme tím v zavřených ústech podtlak. Po každém jednotlivém zapumpování otevřeme ústa a vypustíme vodu ven. Při troše trpělivosti se dá takto prováděná džala néti zvládnout.
TIP: Jak na správnou nosní hygienu
VIDEO: Nosní sprcha (néti) – základní a pokročilá varianta
VIDEO: Jak provést správně čištění dírek džala néti?
Sponzorováno
Sponzorováno
Autor článku
Líbil se vám náš článek? Sdílejte ho, uděláte nám radost
Štítky: Hygiena a zdraví, Nos a zdraví
Přečtěte si také naše další články
[…] nebo vám stále teče z nosu, jakož i při zánětu vedlejších dutin nosních. Říká se tomu Džala Néti (čištění nosu nosní […]
[…] TIP: Zkuste čištění nosu nosní sprchou […]