Obsah článku
Konečně je tu jaro a s ním i stále více slunce, které zve k pobytu na čerstvém vzduchu. Je třeba si však uvědomit, že škodlivé UV záření kůži ohrožuje i při takových aktivitách, jako práce na zahrádce, sport či obyčejná procházka, nejen při cíleném opalování. Důležitým rizikovým faktorem je právě to, že kůže je po dlouhých zimních měsících nejcitlivější na slunce. Proto o ochraně před sluncem třeba přemýšlet už tehdy, když zimní kabáty vyměníte za krátké rukávy.
Další zlomový bod přijde 21. června, tedy v den letního slunovratu. V té době je severní polokoule nejvíce přikloněna k slunci a sluneční paprsky k nám dopadají přímo. Platí přitom, že čím je dráha slunečních paprsků kratší, tím je UV záření méně pohlcováno atmosférickým ozonem a představuje tedy i větší riziko pro naši kůži a zdraví.
Tipy na správnou ochranu před sluncem:
1. Vyberte si kvalitní produkt, který prošel dostatečnými klinickými zkouškami a testováním a dokáže garantovat požadovaný stupeň ochrany před UVA i UVB zářením.
2. Zvolte ochranný faktor podle vašeho fototypu. Na začátku, dokud kůže není zvyklá na slunce sáhněte po přípravku s vyšším ochranným faktorem, později můžete v závislosti na vašem fototypu ochranný faktor snížit. Pro děti vždy zvolte některý z přípravků určených pro děti, které jim zajistí potřebnou ochranu.
3. Dopřejte vaší pokožce, aby si na slunce zvykla. V prvních dnech vystavujte vaši pokožku na slunci jen na krátký čas, a to i přes použití ochranného krému.
4. Naneste na kůži dostatečné množství přípravku – pokud nanesete malé množství, ochranný faktor přípravku se může snížit až o polovinu. Doporučená denní dávka přípravku pro dospělého na celé tělo je kolem 35 ml ochranného přípravku, 7-leté dítě vyžaduje asi polovinu.
5. Ochranný přípravek naneste na kůži přibližně 20 minut před vystavením se slunečnímu záření. Tento čas je potřebný k tomu, aby přípravek vsákl do kůže a zajistil optimální ochranu.
7. Vězte, že opakovaným nanesením ochranného přípravku se neprodlužuje doba, po kterou můžete být vystaveni slunečnímu záření bez negativních vlivů na vaše zdraví.
8. Při intenzivním sportování je důležité, aby se pot odpařoval a tělo se tak mohlo ochladit. Pocení brání masti a oleje. Při intenzivním pocení se proto doporučuje upřednostnit produkty, které obsahují méně lipidů (tuků) a jsou odolné vůči vodě a pocení.
Sponzorováno
9. Nezapomeňte ošetřit i oblasti silně exponované slunci jako rty, nos, uši nebo pleš.
10. Po pobytu na slunci nezapomeňte ošetřit svou namáhanou a vysušenou pokožku. Každá kůže na sluneční záření reaguje jinak, přičemž nejohroženější jsou děti a lidé se světlou a citlivou kůží. Přibližný odhad citlivosti kůže je možný pomocí tzv. fototypu, který určuje práh zarudnutí kůže při nechráněném pobytu na slunci. Riziko spálení kůže však závisí i na geografické polohy, ročního období, hodiny dne, trvání slunečního záření, jakož i od míry zhnědnutí kůže ještě před kontaktem se sluncem.
Informace o UV záření
UV záření se podle vlnové délky záření dělí na UVA a UVB záření, které v závislosti na hloubce proniknutí do kůže mohou způsobit buď akutní nebo chronické poškození kůže. UVB záření je zodpovědné za zhnědnutí kůže a hlavně za její spálení, přičemž vícenásobné spálení zvyšuje riziko vzniku rakoviny kůže v dospělosti.
Poškození kůže slunečním zářením se tak stane dávno předtím, než se vyvine a projeví nádorové onemocnění. UVA záření zas proniká hluboko do kůže a poškozuje elastická vlákna pojivové tkáně. V důsledku toho klesá elasticita kůže a vznikají vrásky. Tento typ záření urychluje také tvorbu stařeckých skvrn a je zodpovědné za vznik tzv. sluneční alergie.
Intenzita UV záření se vyjadřuje mezinárodně zavedenou jednotkou měření intenzity ultrafialového záření tzv. UV indexem. Jde o jednoduchou číselnou škálu (0 až 11 +). Čím je UV index vyšší, tím je riziko spálení kůže větší. Zamračená obloha jeho intenzitu záření snižuje, ale i tak propustí až 40 – 60 procent slunečních paprsků. Nenechte se proto oklamat zdánlivě ošklivým počasím – spálit se můžete i tak, i když možná za o něco delší dobu.
Sluneční záření a děti
Sluneční záření nejvíce ohrožuje naše nejmenší. Na jedné straně proto, že jejich pokožka je velmi jemná a citlivá na slunce, protože ještě není plně vyvinuta povrchová, rohová vrstva pokožky. Na druhé straně je to však i proto, že děti se nedokáží postarat sami o sebe a v zápalu her a radovánek jsou bez spolehlivé ochrany vystaveny vyššímu riziku spálení.
Sponzorováno
V případě kojenců a malých dětí je třeba dbát na to, aby nebyly vystaveny přímému slunečnímu záření, a to ani tehdy, pokud jste použili produkty sluneční ochrany. Obecně se u dětí do 1 roku a u osob s velmi citlivou kůží doporučuje používat produkty s čistě fyzikálními filtry. Je důležité vědět, že dětská pokožka si pamatuje déle.
Co si ještě přečíst na toto téma?
Sponzorováno
Autor článku
Líbil se vám náš článek? Sdílejte ho, uděláte nám radost
Štítky: Opalování a zdraví, Slunce a zdraví
Přečtěte si také naše další články
[…] slunečního světla jdou ruku v ruce, ale když shodíte kabát, zároveň nesmíme zapomenout na ochranu pokožky krémy, protože je po zimě velmi citlivá. Nebojte se, o vitamin D proto nepřijdete a zároveň se […]
[…] těla) Asi 6% slnešného záření tvoří ultrafialové neviditelné záření. Dělí se na UVA a UVB záření. UVA bylo původně považováno za neškodné, ale pozdější práce ukazují, že i UVA […]
[…] TIP: Chraňte se před slunečními paprsky i na jaře […]
[…] způsob, jak podpořit ochranu očí před UV zářením může být i pravidelná konzumace růžičkové kapusty nebo špenátu, které jsou bohaté na […]