Obsah článku
Cholera je infekční onemocnění, které se dnes již téměř nevyskytuje. Očkování se doporučuje pouze při pracovních pobytech v oblastech epidemického výskytu cholery. Cholera je infekční a bakteriální onemocnění, způsobující nebezpečné průjmy se nás může opět týkat, zvláště při návštěvě některých tropických oblastí. Cholera má svůj původ v Číně odkud se dále rozšířila do dalších zemí. Na choleru tak můžete narazit v Indii, Jihovýchodní Asii, Africe, Jižní Americe, Středním Východě, Oceánii. Cholera vytváří také epidemie.
Jaké vakcíny se dnes používají?
Vakcína se vyrábí inaktivací suspenze bakterií, které způsobují choleru (Vibrio cholerae). Obsahuje sérotyp „Inaba“ jakož i sérotyp „Ogawa“. První vakcinace se provádí ve 2 dávkách. Časový odstup mezi dávkami je 1 týden. Udržující dávky mohou být podávány každých 6 měsíců. Existuje i živá atenuovaná perorální (podávaná přes ústní dutinu) vakcína. Tato se nedoporučuje podávat dětem mladším 2 let. Očkovaná osoba nesmí jíst 1 hodinu před a 1 hodinu po podání vakcíny.
Koho očkovat na choleru?
Vakcína proti choleře se používala ve vysoce endemických oblastech Indie, jihovýchodní Asie a příležitostně také v jiných oblastech. Žádná země (oblast) očkování proti choleře nevyžaduje. Očkování lze doporučit při pracovních pobytech v oblastech epidemického výskytu cholery.
Sponzorováno
Účinnost očkování proti choleře
Účinná ochrana nastupuje do 8 dní od očkování a přetrvává 6 měsíců. Ovlivňuje ji věk a stav imunity očkované osoby (tj. zda byl / a očkována proti choleře v minulosti).
Komplikace
Časté jsou lokální reakce (v místě vpichu) – bolest, otok, zarudnutí. Perorální vakcína vyvolává u 2% očkovaných osob průjem, nevolnost a křeče v břiše. Občas se může vyskytnout i celková reakce – zvýšená teplota, zrychlení srdečního tepu, zvýšení krevního tlaku, bolesti hlavy, únava.
Kontraindikace
- akutní onemocnění
- inkubační doba infekčního onemocnění
- epidemický výskyt infekční choroby
- anafylaktická reakce na vakcínu nebo jiná závažná reakce v souvislosti s předchozím očkováním
- rekonvalescence po prodělané nemoci
- vakcína proti choleře by neměla podávat spolu s vakcínou proti žluté zimnici. Doporučený časový odstup mezi dvěma vakcínami je alespoň 3 týdny
K očkování proti choleře se využívá vakcína Dukoral, jež se podává ve dvou dávkách (v případě velmi malých dětí ve třech dávkách). Dukoral se podává perorálně, tedy ústně. Dřív se vakcína podávala i injekčně, tento způsob se však již nepoužívá.
Co si ještě o choleře přečíst?
VIDEO: Lékaři bez hranic v Guineji provádějí přelomovou očkovací kampaň proti choleře
Sponzorováno
Autor článku
Líbil se vám náš článek? Sdílejte ho, uděláte nám radost
Štítky: Bakterie a bakteriální onemocnění, Infekce, Očkování
Přečtěte si také naše další články