Sponzorováno

Chcete si dát pořádně do těla? Vyzkoušejte intenzivní cvičení CrossFit! 4.76/5 (21)

Zkuste CrossFit. Pořádně si zamakáte.

Zkuste CrossFit. Pořádně si zamakáte.

Nový hit mezi fitness trendy, to je vlastně zdokonalený kruhový vysokointenzivní trénink nazvaný CrossFit. Spočívá v tom, že se pravidelně po stanovenou dobu věnujete jinému druhu cvičení a děláte je na maximum. Je to tedy velmi tvrdý program, ale odměnou je rychlé spalování kalorií a zpevnění celého těla.

Stručně si shrňme, co by vás o CrossFitu mohlo zajímat.

Výhody CrossFitu

Zapojuje prakticky všechny oblasti těla, protože zahrnuje cviky posilující jeho střed (dřepy, mrtvé tahy, kliky, shyby), paže (kliky a shyby), nohy (dřepy, běh), hýždě (různé variace dřepů) i záda.

Patří mezi kardio (aerobní) cvičení, která jsou velmi důležitá, zlepšuje vytrvalost, pružnost, hbitost, rychlost, koordinaci, rovnováhu, přesnost a sílu (používá se závaží i vlastní tělesná hmotnost). Navíc se při tréninku setkáte se všemi různými typy cviků (běžecké, gymnastické, vzpěračské atd.), takže se rozhodně nenudíte.

CrossFit navíc není omezen věkem ani pohlavím.

Nevýhody CrossFitu

  • Je vysokointenzivní, očekává se tedy, že překročíte své hranice. CrossFit je tak náročný i pro ty, kteří mají dobrou kondičku a není vhodný pro začátečníky, u kterých kvůli nezkušenosti hrozí vyšší riziko zranění.
  • Nepatří mezi tzv. “nízkonárazové” sporty, takže je náročnější na klouby.
  • Nedoporučuje se mu věnovat každý den.
  • Zpočátku byste neměli trénovat sami doma bez vedení, navíc některé cviky vyžadují fitness vybavení (běžecký a veslařský trenažér, kruhy, hrazdu, činky, kettlebell apod.).

Jak začít s CrossFitem?

Máte-li zájem o cvičení, které posune vaši fyzičku a kondici na další úroveň, bude CrossFit fungovat. Měli byste už ale být zvyklí na jinou pravidelnou aktivitu a i v tomto případě buďte opatrní. Není to trénink na každý den, ale může skvěle zpestřit vaši fitness rutinu.

Sponzorováno

Obraťte se na certifikované studio. S sebou budete potřebovat pouze dobrou sportovní obuv, triko, kraťasy a ručník. Většinou se začíná rozehřátím, v případě potřeby následují nácviky technik a poté různé cviky na principu kruhového tréninku. Samozřejmě je také čas na nutný odpočinek a regeneraci.

CrossFit a vaše zdraví

Pokud trpíte diabetem, máte vysoký krevní tlak nebo vysokou hladinu cholesterolu, je pro vás důležité být fit a jestliže vás k tomu trápí nějaká ta kila navíc, je intenzivní trénink ideální pro jejich ztrátu. Poraďte se však nejdřív s lékařem.

V případě problémů se srdcem, může být CrossFit přílišná zátěž a doporučuje se méně náročné cvičení. Dále není vhodné začínat s ním, když máte problémy se zády či koleny (nejprve se zotavte a před startem vysokointenzivního tréninku se dostaňte do formy jiným druhem cvičení) anebo jste-li těhotná žena.

Na závěr: co byste ještě měli vědět?

  • Fitness nemá bolet. Trpíte-li při cvičení bolestmi, je lepší vyzkoušet sport, který není tolik náročný. Stejně tak platí nepřemáhat se a nedělat něco, co vás nebaví.
  • Na druhou stranu, máte-li nějaká fyzická omezení, CrossFit může být dobrou výzvou. Trenér vám pomůže sestavit plán, který se bude zaměřovat např. jen na horní část těla apod.
  • Nezapomeňte také, že všechny cviky musí být prováděny správně a jejich rychlost či zátěž musí být přímo pro vás na míru. Proto je důležité, alespoň ze začátku, vedení zkušeného trenéra.

Co si o CrossFitu ještě přečíst?

VIDEO: Ukázka CrossFitu – ukázka tréninku 1.díl

Sponzorováno

    Sponzorováno

    Líbil se vám článek? Ohodnoťte ho.

    Autor článku

    Daniel Borník (více o nás)

     

    Dan miluje sport. Přispívá články zejména z oblasti regenerace, fyzio, cvičení a píše i o nemocech. Náš tým vám všem chce přinášet zajímavé informace ze světa zdraví, cvičení, výživy, rehabilitace a obecně zdravého životního stylu. Ve většině našich článků vycházíme z odborných studií a lékařských prací. Vždy se snažíme na studie odkazovat, ověříte si tak pravost. Více informací o nás najdete zde - mrkněte na náš tým.

    Líbil se vám náš článek? Sdílejte ho, uděláte nám radost


    Štítky:

    Přečtěte si také naše další články

     

    Zatím žádné komentáře

    Zanechat komentář ke článku

    Zpráva