Obsah článku
Artróza (osteoartróza), která je za bolest kloubů odpovědná, většinou nepřichází až ve stáří. Příznaky obvykle začínají po 40-ti letech života a pomalu postupují. Léčba rozvinutého onemocnění je značně omezená, proto by měl každý, kdo si už těch 40 let napočítal, věnovat alespoň trochu času prevenci.
Rozumný pohyb prospívá
Prevence v případě osteoartrózy spočívá v ochraně chrupavky, která klouby spojuje s kostmi a je pro bezbolestný pohyb klíčová. Můžeme si ji představit jako polštář (mezi kloubem a kostí), který se při každém pohybu stlačuje, přičemž dochází k vyživování z okolní kloubní tekutiny, která působí jako mazivo a zabraňuje odírání povrchu chrupavky. Rozumný pohyb tedy chrupavce velmi prospívá. Samozřejmě, je důležité zvolit vhodný sport a přiměřenou zátěž. Před běháním po schodech dejte přednost rychlé chůzi. Před agresivnějšími sporty jako squash nebo basketbal, které chrupavku nadměrně zatěžují při doskoku, upřednostněte nenáročnou turistiku či cyklistiku. Absolutně nejlepším řešením je vyživovat chrupavku ve vodě, protože ta snižuje účinky gravitace, čímž odlehčuje celý pohybový aparát a voda navíc klade přirozený odpor. Akvaaerobik (aerobik ve vodě) se například lidem s problémy pohybového ústrojí vysloveně doporučuje.
Prospěšné jsou i výživové doplňky
V prevenci proti osteoartróze vám pomohou především antioxidanty jako vitamin A, C, E a selen, protože pomáhají v boji s volnými radikály, které mohou být pro chrupavku a klouby škodlivé. V přirozené podobě je najdete v oranžovo-žlutém ovoci a zelenině (mrkev, meruňky, broskve, chřest, brokolice) ale i v obilovinách, slunečnicových semínkách, arašídech či ovesných vločkách. Na talíř patří i omega-3-mastné kyseliny, na které jsou bohaté především tučné ryby jako losos, sleď či makrela, ale v dostatečném množství je najdete i v sóji či lněném oleji. Z přírodní lékárny ještě pomůže zázvor.
Sponzorováno
Podle odborných studií, je v boji proti všem druhům artróz účinná i želatina, která obsahuje důležitý kolagen, takže si v rámci prevence můžete pochutnat i na gumových medvídcích. Pokud však patříte k rizikovým skupinám pro vznik osteoartrózy, zvažte i výživové doplňky. V rizikové skupině jste, pokud máte nadváhu, což představuje výraznou zátěž pro váhonosné klouby. Zátěž kloubů zvyšuje i nepřiměřená pracovní a sportovní aktivita – obzvlášť nebezpečné je to v pokročilém věku. Nakonec, výživové doplňky byste neměli přehlížet ani tehdy, pokud se onemocnění v minulosti vyskytlo v rodině.
Dejte pozor na množství jednotlivých látek v doplňcích
Z nespočetného množství výživových doplňků je však občas problém vybrat si ten správný. Je třeba se zaměřit na množství obsažených látek, jejich kombinaci, zamyslet se nad možnostmi vstřebávání se jednotlivých složek a v neposlední řadě na výrobce, který garantuje čistotu a správný způsob výroby. Mezi nejúčinnější látky v léčbě av prevenci osteoartrózy patří látky, které se v chrupavce přirozeně nacházejí a hlavně jsou schopny se do ní zabudovat i po podání ve formě tabletek, např. chondroitin sulfát nebo kolagen správného typu.
Kloubní chrupavka totiž obsahuje z více typů kolagenů zejména typy II a IX, na rozdíl od kolagenu získaného z kožní tkáně, který je zejména typu I. Proto je při výběru správného výživového doplňku důležité zajímat se o surovinu, z níž se preparát vyrábí, respektive její původ. To, že chondroitin sulfát komplexně ovlivňuje chrupavku, je dokázáno i více mezinárodními studiemi. Působí protizánětlivě, zvyšuje syntézu všech složek tkáně chrupavky a snižuje jejich degradaci. Jeho velkou výhodou je, že má ověřený způsob vstřebávání přímo do chrupavky, kde je schopen se zabudovat (narozdíl od například kyseliny hyaluronové, která se do kloubu ve správné struktuře může dostat pouze injekcí).
VIDEO: Artróza, bolesti kloubů a účinky magnetoterapie
Sponzorováno
Sponzorováno
Autor článku
Líbil se vám náš článek? Sdílejte ho, uděláte nám radost
Štítky: Klouby - problémy a zdraví
Přečtěte si také naše další články
[…] TIP: Chcete se vyhnout artróze? […]
[…] Čtěte jak se vyhnout artróze. […]