Obsah článku
Chagasova nemoc může vypuknout u kohokoliv. Neléčena nebo později léčena choroba může skončit vážnými problémy se srdcem a zažívacími problémy.
Léčba Chagasovy choroby se zaměřuje na zabíjení parazita při akutní infekci a na zvládnutí příznaků a symptomů v pozdějších stadiích. Můžete také podniknout jisté kroky k zabránění infekci.
Příznaky (symptomy) Chagasovy choroby
Chagasova choroba může způsobit náhlou, krátkou nemoc (akutní), nebo to může být dlouhodobý (chronický) stav. Symptomy se pohybují od mírných až po těžké, ačkoli mnoho lidí nemá příznaky až do chronické fáze nemoci.
Akutní fáze
Akutní fáze Chagasovy choroby, která trvá týdny nebo měsíce, je často bez symptomů. Pokud se objeví příznaky, jsou obvykle mírné a mohou být následující:
- Otok na místě infekce
- Horečka
- Únava
- Vyrážka
- Bolesti těla
- Otok víček
- Bolest hlavy
- Ztráta chuti k jídlu
- Nevolnost, průjem nebo zvracení
- Oteklé žlázy
- Zvětšení jater nebo sleziny
Příznaky, které se objevují během akutní fáze, obvykle odezní samy. Pokud se nemoc ponechá bez léčby, infekce přetrvává a v některých případech postupuje do chronické fáze.
Chronická fáze
Příznaky chronické fáze Chagasovy choroby se mohou objevit i 10 až 20 let po počáteční infekci nebo se nemusí nikdy vyskytnout. V závažných případech však mohou příznaky a symptomy Chagasovy choroby být následující:
- Nepravidelný srdeční tep
- Porucha srdečního rytmu
- Náhlá srdeční zástava
- Obtížnost polykání v důsledku zvětšeného jícnu
- Bolest břicha nebo zácpa kvůli zvětšenému střevu
Příčiny Chagasovy choroby
Příčinou Chagasovy choroby je parazit Trypanosoma cruzi, který je přenášen z hmyzem, plošticí rodu Triatominae. Tento hmyz se může nakazit T. cruzi, když požívá krev ze zvířete již infikovaného parazitem.
Ploštice rodu Triatominae žije převážně v bahně v Mexiku, Jižní Americe a Střední Americe. Skrývají se také v různých štěrbinách ve stěnách nebo střechách během dne, pak vycházejí v noci – často se krmí spícími lidmi.
Parazité pak mohou vstoupit do vašeho těla skrze vaše oči, ústa, poškrábáním neb skrze ránu z kousnutí. Škrábání místa také pomáhá parazitům vstoupit do těla. Můžete se také nakazit:
- Jedením nevařených potravin kontaminovaných výkaly z hmyzu infikovaného T. cruzi
- Pokud rodí žena nakažená T. cruzi
- Po transfuzi krve obsahující infikovanou krev
- Po transplantaci orgánů obsahujících životaschopný T. cruzi
- Prací v laboratoři, kde dochází k náhodnému vystavení parazitovi
Chagasovu chorobu, zvanou též americká trypanosomóza, způsobují bodavé ploštice rodu Triatoma, respektive parazit Trypanosomosa cruzi.
Sponzorováno
Rizikové faktory
Následující faktory mohou zvýšit riziko vzniku Chagasovy choroby:
- Pohybujete se nebo žijete v chudých venkovských oblastech Střední Ameriky, Jižní Ameriky a Mexika
- Žije v místě, kde je parazit Trypanosoma cruzi
- Přijmete transfuzi krve nebo transplantaci orgánu od osoby, která infekci přenáší
Diagnostika nemoci
Lékař provede fyzickou prohlídku a požádá o sdělení vašich příznaků a všech faktorů, které vás ohrožují Chagasovou chorobou. Pokud máte příznaky Chagasovy choroby, mohou krevní testy potvrdit přítomnost parazitů T. cruzi nebo bílkovin, které váš imunitní systém vytváří (protilátky) proti parazitům v krvi.
Pokud jste diagnostikováni na Chagasovu chorobu, pravděpodobně podstoupíte další testy, abyste zjistili, zda nemoc vstoupila do chronické fáze a způsobila srdeční nebo trávicí komplikace. Tyto testy mohou zahrnovat:
- Elektrokardiogram (EKG), postup, který zaznamenává elektrickou aktivitu vašeho srdce
- Rentgenové vyšetření hrudníku, které vám umožní lékaři zjistit, zda je vaše srdce zvětšeno
- Echokardiogram, test, který používá zvukové vlny pro zachycení pohyblivých snímků vašeho srdce a umožňuje lékaři vidět změny srdce nebo jeho funkce
- Abdominální rentgen, postup, který využívá záření k zachycení snímků vašeho žaludku, střev a tlustého střeva
- Horní endoskopie, postup, při kterém spolknete tenkou, osvětlenou trubici (endoskop), která přenáší snímky vašeho jícnu na obrazovku
Léčba Chagasovy choroby
Léčba Chagasovy choroby se zaměřuje na eliminaci parazita a zvládnutí příznaků a příznaků.
Během akutní fáze Chagasovy choroby mohou být přínosné léky na předpis benznidazol a nifurtimox. Oba léky jsou k dispozici v oblastech nejvíce postižených Chagasovou chorobou.
Jakmile Chagasova choroba dosáhne chronické fáze, léky nemohou tuto nemoc vyléčit. Léky však mohou být podávány lidem mladším 50 let, protože mohou pomáhat zpomalit průběh onemocnění a nejzávažnější komplikace.
Další léčba závisí na konkrétních příznacích:
- Se srdcem související komplikace. Léčba může zahrnovat léky, kardiostimulátor nebo jiná zařízení, která regulují srdeční rytmus, dále přichází v úvahu operace nebo dokonce transplantaci srdce.
- Trávicí komplikace. Léčba může zahrnovat úpravu stravy, léky, kortikosteroidy nebo v těžkých případech i operaci.
Většina dětí a dospělých, kteří mají Chagasovu chorobu, neví, kdy a kde byli nakaženi, a žijí celý život s parazitem, aniž by měli nějaké příznaky.
Sponzorováno
Máte nějaké zkušenosti s Chagasovou chorobou? Podělte se se čtenáři v komentářích pod článkem.
Sponzorováno
Autor článku
Líbil se vám náš článek? Sdílejte ho, uděláte nám radost
Štítky: Exotické a tropické nemoci, Vzácná onemocnění
Přečtěte si také naše další články