Obsah článku
Pokud často trpíte respiračními infekcemi, je více než na místě abyste se zamysleli nad 100% přírodním a velmi účinným produktem na prevenci vůči mnohým onemocněním. Pravidelné užívání ženšenu v dostatečném předstihu před podzimní a zimní sezónou vám může pomoci předcházet před nachlazením, chřipkou a respiračním syncyciálním virem (RVS). Ženšen je dlouhověká rostlina. V přírodě se běžně dožívá věku 50-100 let, stejně jako stromy, pod nimiž roste. Kde ženšen roste? Na Dálném východě, Čína, Korea, Vietnam, Japonsko Tibet, Altaj, východní Severní Amerika a v Rusku – Primorsky a Chabarovsk. Ženšen je zákonem chráněný a obchod s ním je mezinárodně zakázán. Jeho cena na černém trhu je obrovská.
Extrakt z červeného ženšenu – imunitní posilovač
Vzhledem k tomu, že zatím neexistuje vakcína proti syncyciálnímu viru, a protože vakcíny proti chřipce nejsou 100% účinné, vědci se rozhodli prozkoumat extrakt z červeného ženšenu, který se již v nedávné minulosti osvědčil jako výborný imunitní posilovač. Schopnost ženšenu úspěšně pomoci odvrátit nachlazení a posílit imunitu vůči různým respiračním onemocněním se prokázala, ve studii a také v dřívějším výzkumu, který naznačil, že ženšen má protivirové účinky, čímž se z něj stává velmi účinný lék proti virovým onemocněním, které způsobují výše zmiňovaný syncyciální virus a chřipkový virus.
Legendy o ženšenu
Tato rostlina je obklopena mnoha legendami a jeho jedinečné léčivé vlastnosti se odrážejí i v názvu – kořen života, duch země, dar bohů, div světa, dar nesmrtelnosti, božská bylina. Latinský název ženšenu (Panax ginseng) je odvozen z řeckého slova všelék – kořen připomíná lidskou postavu. Jako lék se ženšen aplikuje od starověku. Pět tisíc let se používá v tibetské medicíně. Do Evropy, sušené kořeny ženšenu byly dovezeny z Japonska v roce 1610 holandskými obchodníky. Jedna legenda vypráví, že kořen života vyroste tam, kde udeří blesk do čisté horské pramenité vody. Jiná čínská pověst říká, že z ženšenu vyrostla krásná dívka Mei, kterou věznil na svém hradu císař.
Sponzorováno
Hlavní přínos ženšenu
Existuje několik druhů ženšenu, ale v boji proti chřipce se nejvíce doporučuje korejský červený ženšen, který je nejúčinnější proti těmto typům onemocnění. Tento ženšen obsahuje takzvané ginsenosidy, což jsou aktivní složky nacházející se právě jen v červeném ženšenu, a které pomáhají tělu vyrovnat se stresem, nemocí a únavou. Tyto látky jsou protizánětlivé, antioxidační, a dokonce mají i anti-karcinogenní vlastnosti.
Dále jsou v ženšenu obsaženy:
- éterické oleje, glykosidy;
- fosfor, síra, draslík, vápník, hořčík, železo, sodík, křemík, stroncium, mangan, zinek, kobalt, molybden, titan;
- vitamin C, B1, B2, B12, biotin, niacin, kyselina pantothenová a listová;
- mastné kyseliny, mastné oleje, pektin a taniny, alkaloidy, sliz škrobu.
Užitečné vlastnosti ženšenu pro naše zdraví
- posilovat obranyschopnost organismu;
- normalizace endokrinního systému;
- stimulace pohlavních žláz;
- regulace metabolismu;
- stimulace tkáňového dýchání;
- civilizační choroby srdce;
- vysoký krevní tlak;
- snižování hladiny cholesterolu a cukru v krvi.
Použití ženšenu
Preventivní a léčivý účinek ženšenu nelze opomíjet. Kořen života zvyšuje odolnost organismu proti širokému spektru negativních faktorů:
- chronický únavový syndrom, neurastenie a neuróza;
- vysoká fyzická a psychická zátěž;
- pro prevenci nachlazení a aterosklerózy;
- pro prevenci a léčbu pohlavních nemocí;
- povzbuzuje chuť k jídlu;
- hojení ran;
- ke zvýšení vitality a dlouhověkosti u starších lidí.
Sponzorováno
Kořen ženšenu je silná droga, proto se před jeho použitím poraďte s odborným lékařem.
Co si dále o ženšenu přečíst?
Autor článku
Líbil se vám náš článek? Sdílejte ho, uděláte nám radost
Štítky: Příroda a zdraví
Přečtěte si také naše další články