Datum narození anglického lékaře Jamese Parkinsona (1755-1824), 11. duben, se od roku 1997 připomíná jako Světový den Parkinsonovy nemoci.
Do té doby se nazýval Evropským dnem Parkinsonovy choroby. Na celém světě trpí tímto onemocněním několik milionů lidí.
Symbol červeného tulipánu
Podle Českého rozhlasu mají červený tulipán, symbol lidí trpících Parkinsonovou chorobou, dostat předseda vlády Petr Nečas i ministr zdravotnictví Leoš Heger.
V České republice podle internetové stránky rozhlasu trpí Parkinsonovou chorobou přibližně 20.000 lidí. Degenerativní onemocnění, popsané v roce 1817 Jamesem Parkinson v eseji o trase, sice vzácně postihuje lidi do 45 roku života, zato však přibližně 1,5 procenta populace nad 65 let.
Na konferenci v Lucembursku 11. dubna 2005 účastníci vybrali za symbol Parkinsonovy choroby červený tulipán. Základy na to položil v roce 1980 holandský pěstitel květin Van der Wereld, také trpící tímto onemocněním. Červený tulipán pak za symbol zvolili členové Evropského sdružení Parkinsonovy choroby (The European Parkinson ‚s Disease Association, EDPA). EDPA je nepolitické a neziskové sdružení, které se podílí na organizování léčby. Založili ho v červnu 1992 v Mnichově, když se sdružilo devět evropských organizací pacientů s Parkinsonovou chorobou.
Sponzorováno
Příznaky Parkinsonovi nemoci
Primárním příznakem onemocnění je třes (tremor), dále ztuhlost svalstva, pomalý pohyb, nestabilita či ztráta rovnováhy. Mezi sekundární příznaky patří porucha chůze, písma i řeči a deprese. Nemoc může být následkem aterosklerózy mozkových cév, zánětlivého procesu v mozku, otravy oxidem uhelnatým, ale stejně může být příčina i neznáma. Parkinsonova nemoc se stává chronickou, lze ji léčit, ne však vyléčit.
Sponzorováno
Tato progresivní neurodegenerativní choroba postihla například bývalého amerického boxera Muhammada Aliho, kanadsko-amerického herce Michaela J. Foxe, španělského surrealistického malíře Salvadora Dalího i papeže Jana Pavla II.
Co si ještě přečíst?
Autor článku
Líbil se vám náš článek? Sdílejte ho, uděláte nám radost
Štítky: Lidský mozek
Přečtěte si také naše další články