Sponzorováno

Černý rybíz a jeho účinky na zdraví – je to superpotravina – proč? 4.82/5 (17)

Černý rybíz je superpotravina - proč?Malé bobulky černého rybízu vyznačují se typickou nezaměnitelnou zvláštní aromatickou vůní a chutí. Právě toto je důvod, proč je někdy mnoho lidí „zatracuje“ a nemá zájem o toto výjimečné bobulové ovoce. Avšak je to obrovská škoda.

Co černý rybíz obsahuje?

Podívejte se za zdravé látky, které můžete v kuličkách černého rybízu nalézt.

1. Glukóza a fruktóza – perfektní zdroje energie

Černý rybíz obsahuje cenné výživné a pro zdraví člověka velmi užitečné látky. Z cukrů je to zejména glukóza (hroznový cukr) a fruktóza (ovocný cukr), které jsou lehce stravitelné, přitom jsou to velmi bohaté zdroje energie. Celkový obsah cukrů v černém rybízu je 5,5 až 7,5%.

2. Organické kyseliny

Organické kyseliny zajišťují plodům a výrobkům z nich osvěžující kyselou chuť a podporují trávení. I vitamin C je stálejší v kyselém prostředí. Obsah kyselin se pohybuje od 2 do 4%.

3. Mnoho vitamínu C

Černý rybíz obsahují nejvíce vitaminu C ze všech pěstovaných druhů ovoce (150 až 220 mg ve 100 g ovoce). Vitamin C působí proti infekčním chorobám, při tvorbě vaziva, regeneraci kostních tkání a při hojení ran. Známý je i jeho účinek proti kornatění cév. Lidský organismus ho neumí vyrobit, ani ukládat do zásoby, ale je odkázán na pravidelný přísun z rostlinné potravy.

Zajímavost: Výrobky z černého rybízu mohou velmi účinně doplňovat vitamin C v zimě a na jaře, kdy je strava chudá na tento vitamín.

4. Další vitamíny v černém rybízu

Černý rybíz navíc obsahují v menším množství i ostatní vitamíny a minerální látky, které jsou důležitými součástmi enzymů. Černý rybíz obsahuje velmi důležité vitamíny P, E a B.

5. Resveratrol

Z pektinů je to zejména resveratrol, vyšší množství obsahují pouze ostružiny a plody rakytníku. Obsažené pektiny jsou nápomocné při boji s rakovinou.

Sponzorováno

6. Zdravé flavonoidy, třísloviny a minerály

Z flavonoidů je to zejména kempferol, kvercetin a myricetin, dále obsahují třísloviny, silice a éterické oleje, aminokyseliny glutamin a asparagin, také minerály především vápník, železo, hořčík, draslík a mangan.

Černý rybíz a jeho benefity pro naše zdraví

Podívejte se na výpis jen několika benefitů černého rybízu pro naše zdraví:

  • Působí močopudně a potopudně
  • Proti hnilobě, artritidě a kurdějím
  • Pomáhá při průjmech
  • Posiluje žaludek, uleví od problémů s trávením
  • Má pozitivní účinek na cévy, léčba křečových žil
  • Chrání buňky před volnými radikály
  • Posiluje imunitu, činnost srdce a svalů
  • Díky značnému množství antioxidantů jsou vhodnou prevencí proti demenci, stárnutí buněk, tkání a orgánů, nástroj k léčbě a prevenci aterosklerózy a kornatění cév.

Zpracování černého rybízu a na co si dávat pozor

Nejčastěji se plody zpracovávají na kompoty. V konzervárenském průmyslu je dřeň z černého rybízu součástí džusů, dětské výživy apod. Při jejich zpracování je třeba si uvědomit, že vitamín C je velmi nestálý. Stykem se vzduchem se znehodnocuje, vysoká teplota a styk s kovy zvyšují ztráty vitamínu C. Sterilizací v uzavřených sklenicích nebo plechovkách se ztráty snižují. Naproti tomu při vaření džemu a marmelády nemůžeme počítat s uchováním vitaminu C. Nejméně vitamínu se ztrácí při mražení, sušení a kompotování. Mražený rybíz obsahují 98 mg vitaminu C a kompot 70 mg vitaminu C v 100 g výrobku. To je více než obsahují čerstvé pomeranče a citrony (40 až 50 mg ve 100 g ovoce).

Co dále si o rybízu přečíst?

VIDEO: Rybízová marmeláda

Sponzorováno

Zdroje článku a studie

Líbil se vám článek? Ohodnoťte ho.

Autor článku

Daniel Borník (více o nás)

 

Dan miluje sport. Přispívá články zejména z oblasti regenerace, fyzio, cvičení a píše i o nemocech. Náš tým vám všem chce přinášet zajímavé informace ze světa zdraví, cvičení, výživy, rehabilitace a obecně zdravého životního stylu. Ve většině našich článků vycházíme z odborných studií a lékařských prací. Vždy se snažíme na studie odkazovat, ověříte si tak pravost. Více informací o nás najdete zde - mrkněte na náš tým.

Líbil se vám náš článek? Sdílejte ho, uděláte nám radost


Štítky:

Přečtěte si také naše další články

 

Zatím žádné komentáře

Zanechat komentář ke článku

Zpráva