Obsah článku
Trošku z historie pepře
Pepř původně pochází z Malabarské oblasti v Indii. Existuje archeologický důkaz, že pepř byl používán už od roku 2000 př.n.l. a také byl nalezen text, který poukazuje na čilé obchodování s pepřem mezi Indií a Řeky či Římany. Římané si ho velmi brzy oblíbili, je součástí téměř 80% jejich receptů. Po pádu římské říše pak převzali obchod s kořením Arabové. Chtěli si udržet monopol v obchodování s pepřem a tak do věta poslali fiktivní příběhy týkající se nákupu koření. Arabové například šíří mýtus, že černý pepř byl pěstován mezi stromy v lese v Indii, kde ho hlídali hadi. Tito hadi byli následně zahnáni ohněm, aby lidé koření mohli získat. A právě při tomto ohnivém procesu prý toto koření zčernalo. Zajímavé je, že se takto dařilo udržet si monopol prostřednictvím fantazie.
Do 10. století byl absolutně nejpopulárnějším kořením pepř. Obchod s tímto kořením se rozšířil i k německým a italským obchodníkům. V některých částech Evropy se pepř považoval za hodně luxusní koření. Tento trend pokračoval a ve 14. století se přístav Janov stal významným hráčem a překladištěm při obchodování s pepřem. Vasco de Gama byl poslán na misi, aby nalezl námořní cestu, která přivede křesťany a přinese toto vzácné koření portugalskému králi Manuelovi. Tolik k zajímavé historii pepře.
Černý pepř je zdravé koření
Černý pepř rozhodně můžeme řadit na seznam těch nejzdravějších potravin. Určitě je to v důsledku obsažených živin, které se v tomto koření nacházejí. Tyto malé bobule jsou vynikajícím zdrojem vitamínu K, vápníku, chromu, železa, vlákniny a manganu. Nejlepší a nejchutnější způsob, jak si vychutnávat černý pepř, je namlet ho na jakýkoli slaný pokrm pomocí mlýnku. Černý pepř je tak univerzální koření, že ho používají téměř všechny světové kuchyně.
Zajímavý fakt o pepři: Černý a bílý pepř jsou v podstatě bobule stejné rostliny. Jiná barva je jen v důsledku sběru v různých stádiích zralosti.
Černý pepř je velmi výživné koření, je nabitý mnoha minerály a vitamíny. Obsahuje vitamín A, vitamín E, vitamín K, vitamín C a vitamín B6. Dále obsahuje riboflavin, thiamin, niacin, sodík, draslík, folát, cholin a betain. Jedná se o výjimečné množství výživných látek, co se týče koření. Navíc neobsahuje žádné kalorie. Obsahuje také bílkoviny – cca do 10,95 mg na 100 gramů.
30 gramů pepře obsahuje z doporučené denní hodnoty:
- 79% denní doporučené hodnoty manganu
- 57% vitaminu K
- 45% železa
Pojďme se nyní podívat na několik úžasných benefitů tohoto koření.
1. Pomáhá potlačit depresi
Černý pepř obsahuje sloučeninu zvanou piperin, což je velmi prospěšná látka pro osoby trpící depresí. Pomáhá také zlepšovat funkce mozku a pomáhá zlepšit paměť.
V lékařských časopisech byly publikovány studie o pepři a jeho přínosech pro zdraví (např. v časopise jako je Journal of food and chemical toxicology). Pravidelná konzumace černého pepře pomáhá zmírňovat depresi, což moc pěkně zlepšuje funkci mozku.
2. Pomáhá při trávení, detoxikuje
Tělo vylučuje kyselinu zvanou kyselina chlorovodíková, která je nezbytná pro proces trávení (žaludeční šťáva). Je známo, že černý pepř zvyšuje vylučování této kyseliny, což pomáhá tělu trávit potravu. Pomáhá předcházet tvorbě intestinálních plynů a stimuluje pocení a močení, což pomáhá odstraňovat toxiny z těla. Černý pepř je něco jako lék proti nadýmání, jednoduše podporuje dobré střevní zdraví.
Vzhledem k tomu, že černý pepř je karminativní, odrazuje tělo od tvorby střevního plynu.
3. Lepší absorpce živin
Konzumace černého pepře pomáhá tělu absorbovat více živin ze zkonzumovaných potravin. Ideální je konzumace černého pepře s ovocem, zeleninou nebo jiným podobným pokrmem – tak pomůže tělu vstřebat živiny z potraviny – využije se tak potenciál potraviny na maximum.
4. Léčba žaludečních vředů
Peptické vředy jsou snad ty nejhorší, mohou pacientovi způsobit spoustu nepohodlí. Černý pepř je bohatý na antioxidanty a je protizánětlivý, což pomáhá uklidnit žaludeční vředy. Černý pepř také pomáhá posílit obranyschopnost sliznice. Zjistilo se také, že bojuje proti problémům, které vznikají v důsledku příjmu etanolu.
5. Zbaví vás dalších kilogramů
Tukové buňky musí být rozbity, abyste je mohli zhubnout. Vnější tmavá vrstva pepřového zrna urychluje rozpad těchto tukových buněk a pomáhá zvýšit rychlost metabolismu. To opět vede ke snížení hmotnosti.
Sponzorováno
6. Je to dobrý přípravek proti kašli a bolesti v krku
Černý pepř má expektorantní vlastnosti (léčivo nebo rostlinná droga, které podporuje uvolnění a odstranění hlenu), které pomáhají snižovat příznaky spojené s kašlem a dalšími problémy s respirací. Často se proto doporučuje jako složka přípravků proti kašli. Nejlepší způsob, jak pepř použít, když máte kašel, je přidat čtvrtinu lžičky pepře do polévkové lžíce plné medu, důkladně promíchat a sníst.
7. Podporuje zdravé srdce
Lékaři často doporučují černý pepř pacientům, kteří trpí problémy se srdcem. Doporučuje se, aby tito pacienti přidali pepř do svého do jídla. Proč? Pepř je dobrý při odstraňování cholesterolu v tepnách (je to spíše prevence tvorby cholesterolu). Pepř pomáhá předcházet onemocnění nazývané ateroskleróza, což je závažný zdravotní problém.
Černý pepř pomáhá udržovat systém zdravý s pomocí dalších minerálů, které obsahuje. Například jako je draslík, pro kontrolu srdeční frekvence a krevního tlaku a vápník k posilování kostí a zubů.
8. Zklidňuje bolest zubů
Dalším z úžasných použití černého pepře je snižování bolesti zubů i onemocnění souvisejících s dásněmi. Protože má antimikrobiální a antibakteriální vlastnosti, zabraňuje šíření bakterií v ústech a může být aplikován na bolestivou oblast smíchaný se solí.
9. Funguje jako prevence šedivých vlasů
Šedivé vlasy jsou problémem, kterým čelí i mnoho lidí. Čerstvý pepř může být použit k zabránění tomu, aby tento problém nastal. Recept je jednoduše smíchat čtvrtinu čajové lžičky černého pepře v polovině šálku bílého jogurtu. Vmasírujte tuto směs do pokožky hlavy a nechte působit asi tak půl hodiny. Pak důkladně opláchněte. Pravidelné používání této směsi bude mít významný účinek.
10. Efektivní pro pacienty s artritidou
Esenciální pepřový olej při aplikaci na kůži způsobuje pocit oteplování, což pomáhá při cirkulaci krve. Proto tento olej může být použit pacienty trpícími artritidou, aby se zbavili bolesti. Také pomáhá odstranit kyselinu močovou a jiné toxiny z těla – ty jsou velmi škodlivé pro osoby s artritidou.
Zajímavost: Mletý pepř si udržuje optimální svěžest asi 3 měsíce. Při vaření je ideální ho použít ho až na poslední chvíli.
11. Černý pepř a jeho benefity pro pleť
Jak jsme už v tomto článku napsali, černý pepř je plný zdravých živin, které jsou pro naše tělo prostě super. Pravidelná konzumace tohoto koření vám tedy také pomůže dosáhnout krásné pleti. Pepř může být taktéž použit jako exfoliátor (látka, která čistí pleť) přidaný do medu nebo jogurtu.
Černý pepř obsahuje esenciální oleje, jako je piperin, alkaloid odvozený od amoniaku, který dává pepři jeho pikantní charakter, stejně jako monoterpeny sabinen, pinen, terpenen či limonen, které dodávají tomuto koření jeho aromatické vlastnosti.
12. Piperin v pepři pomáhá zdraví
Bylo prokázáno, že jedna sloučenina, piperin, má příslib při léčbě poruchy pigmentové kůže nazývané vitiligo, a dále může být také toxická pro parazita, který způsobuje malárii. Piperin zvyšuje schopnost těla absorbovat betakaroteny, selen a vitamíny skupiny B (pyridoxin, riboflavin, thiamin a niacin), stejně jako další živiny z potravy.
Finální slova? Černý pepř má nejen protizánětlivé, antioxidační, antibakteriální účinky, ale i vlastnosti zlepšující imunitní systém.
Černý pepř a odborné věděcké studie
A zmíníme se o dvou studiích.
První studie ukazuje, že složky z černého pepře mohou být užitečné při odvykání kouření. Byla testována pára z esenciálního oleje z černého pepře a výsledky byly hodně zajímavé.
Druhá studie ukázala, že aktivní látka v černém pepři vykázala antioxidantní, protirakovinné a protizánětlivé účinky. Černý pepř a jeho složky vykazují protizánětlivé, antioxidační a protinádorové účinky. To by mohlo pomoci při léčbě rakoviny, ale je samozřejmě zapotřebí více výzkumu.
Sponzorováno
A co vy? Máte rádi pepř? Používáte toto koření s oblibou?
Co si dále o pepři přečíst?
- Kajenský pepř je něco jako přírodní lék
- Esenciální olej černý pepř (Piper nigrum) – účinky, vlastnosti, kontraindikace
Studie a zdroje článku
- Black pepper and health claims: a comprehensive treatise Autoři: Masood Sadiq Butt, Imran Pasha
Autor článku
Líbil se vám náš článek? Sdílejte ho, uděláte nám radost
Štítky: Koření a zdraví
Přečtěte si také naše další články
Dobrý den,
ve článku o černém pepři mylně uvádíte: „Navíc neobsahuje žádné kalorie. Obsahuje také bílkoviny – cca do 10,95 mg na 100 gramů.“
Černý pepř podle dostupných zdrojů na internetu obsahuje na 100g cca. 60g sacharidů a 11g bílkovin. Tudíž zcela logicky obsahuje velké množství kalorií a bílkovin. Což je moc dobře.
Pepř nemá žádnou nebo jen minimální kalorickou hodnotu. Množství kalorií, které pepř obsahuje, je tedy zanedbatelné. Ono jde o množství, 100g pepře asi nesníte jen tak :) ve 100g je tedy asi 251 kcal – vizte https://fdc.nal.usda.gov/fdc-app.html#/food-details/170931/nutrients
Je ale o to, kolik pepře sníte v jídle, 100g asi ne :)
Je důležité si uvědomit, že kalorický obsah pokrmu nebo jídla se obecně odvíjí od ostatních ingrediencí, které se používají při přípravě jídla. Pepř se obvykle používá ve velmi malém množství, takže kalorický příspěvek je zanedbatelný.