Sponzorováno

Černý česnek a zdraví – jeho použití + recept na výrobu 4.38/5 (34)

Černý česnek a zdraví - jeho použití + receptAčkoli není tak známý jako jeho klasický bílý protějšek, černý česnek se těší nárůstu popularity v gastronomických kruzích i v oblasti alternativní medicíny. Jako první s černým česnekem přišli Korejci. Klasický česnek se stává černým česnekem díky bedlivě sledovanému měsíčnímu procesu – působí zde kontrolované teplo a vlhkost. V dnešním článku se podíváme černému česneku trošku na zoubek.

Ochrana proti rakovině a cholesterolu

Měsíční proces při vznikání černého česneku přispívá k vytvoření jakéhosi druhu „superčesneku“. Sloučenina S-allylcystein, přírodní složka čerstvého česneku a derivát aminokyseliny cysteinu – tyto tři látky byly nalezeny v mnohem větších koncentracích právě v černém česneku a předpokládá se, že snižují hladinu špatného cholesterolu a snižují riziko rakoviny.

Ochrana proti infekci

Bílý česnek obsahuje antimikrobiální, antibiotické a antimykotické látky – vše ve své účinné látce allicin. U černého česneku pomáhá S-allylcystein pomáhat s metabolizací allicinu, což pomáhá zvýšit ochranu proti různým infekcím.

Ochrana před nemocemi

Je obecně velmi známo, že česnek má také vysoký obsah antioxidantů. U černého česneku bylo výzkumem zjištěno, že má dvojnásobné antioxidační vlastnosti oproti klasickému česneku. Antioxidanty chrání buňky před onemocněním a předpokládá se, že zpomalují proces stárnutí. Vzhledem ke zvýšenému množství antioxidantů, které jsou ochranou před poškozením volnými radikály, je právě černý česnek ideálním jídlem pro potlačení chronických onemocnění. Volné radikály poškozují buňky. To pak přirozeně vede k srdečním onemocněním, Alzheimerově chorobě, oběhovým problémům, revmatoidní artritidě a dalším chronickým chorobám.

Proces, během kterého vzniká černý česnek, snižuje ostrý zápach a silnou chuť. To dělá černý česnek pro některé lidi příjemnější a přitažlivější. Chuť černého česneku bývá porovnávána se sušeným ovocem, s chutí tmavého karamelu, čokolády, náznaky balsamicového octa, melasy, někteří lidé cítí jemné ovocné aroma a náznaky vanilky. Konvenční česnek, dokonce i v lyofilizovaných kapslích, vydává silný česnekový zápach, který proniká i do pokožky, což ve finále způsobuje nepříjemný zápach těla i dechu u lidí, kteří používají česnek jako zdravotní doplněk. Černý česnek nemá žádný silný zápach bílého česneku a může být konzumován ve velkém množství bez čichových účinků.

Sponzorováno

Černý česnek NENÍ fermentovaný

V tomto se obecně hodně chybuje. Černá barva nevzniká fermentováním. Je výsledkem běžné chemické reakce zahrnující cukry nazývané Maillardův proces. To je vlastně to, co způsobuje hnědnutí na mnoha potravinách, jako je třeba cibule či pražená kávová zrna. Tato reakce vlastně produkuje stovky aromatických sloučenin, které dávají černému česneku jeho jedinečnou chuť. Fermentace tak nijak nesouvisí s černým česnekem.

Černý česnek a jak si ho snadno vyrobit doma

Vytvoření černého česneku není žádná raketová věda. Pouze mírné teplo a čas přemění čerstvý česnek do této krémově černé směsi. Udržování česneku při teplotě cca 60 °C po dobu asi 4 týdnů (při zajištění toho, že se česnek nevysuší) bude mít vynikající výsledky, uvidíte. Přemýšlejte o tom podobně jako o mimořádně dlouhém a pomalém procesu pečení.

Několik zajímavých rad k výrobě černého česneku

Inspirujte se, třeba vám naše rady pomohou:

  • Přednostně používejte bílý nebo červený česnek. Důležité je, aby hlava česneku byla velká a kulatá. Žádný ze stroužků by neměl být rozdělán a celá hlava by měla být neporušená.
  • Samozřejmě nepoužívejte česnek, který je nahnilý nebo jinak porušený.
  • Je vhodné, aby vlhkost byla pokud možno 70%.
  • Nepoužívejte špinavý česnek s nečistotami na výrobu černého česneku. Umyjte a očistěte česnek. Pokud je to možné, použijte čerstvou (filtrovanou vodu), abyste opláchli a vyčistili celé hlavy česneku. Po umytí je nechte sušit na suchém a chladném místě minimálně 6 hodin nebo déle, dokud nebudou zcela suché. Nepokoušejte se spustit chemický proces, dokud bude česnek mokrý nebo vlhký.
  • Můžete použít rýžovar a několik dní česnek ohřívat (podívejte se na návod ve videu). Nebo se dá použít i fermentační box.

VIDEO: Fermentace – kvašení – co vše lze zkvasit?

Sponzorováno

    Líbil se vám článek? Ohodnoťte ho.

    Autor článku

    Daniel Borník (více o nás)

     

    Dan miluje sport. Přispívá články zejména z oblasti regenerace, fyzio, cvičení a píše i o nemocech. Náš tým vám všem chce přinášet zajímavé informace ze světa zdraví, cvičení, výživy, rehabilitace a obecně zdravého životního stylu. Ve většině našich článků vycházíme z odborných studií a lékařských prací. Vždy se snažíme na studie odkazovat, ověříte si tak pravost. Více informací o nás najdete zde - mrkněte na náš tým.

    Líbil se vám náš článek? Sdílejte ho, uděláte nám radost


    Štítky: ,

    Přečtěte si také naše další články

     

    Zatím žádné komentáře

    Zanechat komentář ke článku

    Zpráva