Sponzorováno

Cerkariální (cerkáriová) dermatitida – příznaky, příčiny a léčba 4.85/5 (33)

Cerkariální (nebo také cerkáriová) dermatitida je svědivá vyrážka způsobená malým parazitickým červem. Její příčinou je zejména koupání nebo brodění v zamořených sladkovodních jezerech nebo rybnících. Mezi obvyklé hostitele tohoto parazita patří vodní ptáci a hlodavci. Po vylučování parazita z vodního ptactva nebo hlodavců se pak dostane do hlemýždě. Po dalším vývoji opouští hlemýždě a přichází do styku s lidskou kůží. Nemůže vstoupit do krevního řečiště ani do hlubších tkání, ale když vnikne do pokožky, může způsobit nepohodlnou, svědivou vyrážku.

Jak vznik vyrážky probíhá?

Vyrážka začíná svědit a objevuje se, když jste ještě ve vodě. Po několika hodinách zmizí svědění i vyrážka. Přibližně za 10-15 hodin po počáteční vyrážce se ale vyrážka i svrbění vrátí. Vyrážka se objevuje jako malé, svrbivé červené rány, které se mohou proměnit i v puchýře. Většinou do týdne sama zmizí.

Jaké jsou příznaky cerkariální dermatitidy?

Pokud plavete nebo se pohybujete ve vodě, která je infikována tímto parazitem, můžete mít tyto příznaky:

  • brnění, pálení nebo svědění na částech kůže, které byly přímo vystaveny vodě
  • malé, červené pupínky na pokožce
  • puchýře, ale to spíše ve vzácných případech

Svědění může trvat až několik dní. Vyrážka se nachází pouze na pokožce, která byla vystavena působení vody. Je důležité se pokusit neškrábat, protože poškrábání může vést k další infekci kůže. Svrbění je alergická reakce na parazita a čím častěji plavete v kontaminovaných vodách, tím horší jsou vaše příznaky. Také mohou být někteří lidé citlivější na tohoto parazita.

Obrázek cerkariální dermatitidy

Jak může vypadat?

Takto to může vypadat.

Takto to může vypadat.

Co způsobuje cerkariální dermatitidu?

Už jsme to pěkně naznačili na začátku článku. Cerkariální dermatitida je způsobena parazitním červem ptačích motolic, který vnikne do pokožky. Parazit ale nemůže žít u lidí. Náhodně se k vám a ostatním lidem připojí, zatímco hledá vodního ptáka nebo jiného zvířecího hostitele. Jeho normální životní cyklus je od vodních ptáků nebo vodních zvířat až po hlemýždě. Stačí, když v infikované vodě plavete nebo se v ní jen brodíte, když parazit ve své infekční fázi vyhledává svého přirozeného hostitele.

Sponzorováno

Ve svém životním cyklu parazitární červ infikuje krev vodního ptactva či některých jiných živočichů, kteří žijí v blízkosti vody. Ptáci nebo zvířata pak přes výkaly do vody vyloučí vajíčka parazita. Když se parazitní vejce vylíhnou ve vodě, larvy se snaží najít druhého hostitele, druh hlemýždě. Poté, co parazit infikuje hlemýždě ​​a rozvíjí se v něm, slimák vylučuje druhou formu parazitických larev do vody. Tyto drobné larvy, známé jako cercariae, opět hledají vodní ptactvo nebo vodní živočichy, aby znovu zahájili cyklus.

Tyto larvy žijí jen asi 24 hodin a hledají vhodného hostitele, aby pokračovali v životním cyklu. Pokud plavete v takto zamořené vodě, někteří z těchto parazitů mohou omylem přistát na vaší pokožce.

Jak probíhá diagnotika?

Cerkariální dermatitidu může být obtížně odlišit od jiných kožních reakcí, jako jsou třeba kousnutí hmyzem nebo nějaká bakteriální infekce či požahání medúzami nebo jinými žahavci. Neexistuje žádný konkrétní test. Váš lékař vám může položit otázky, které mu pomohou provést diagnózu. Třeba:

  • Kdy začala vyrážka?
  • Plavali nebo brodili jste se nedávno ve sladké vodě?
  • Měli ostatní lidé, kteří byli ve vodě s vámi, vyrážku?

Lékař se může také zeptat na vaši anamnézu, jakékoliv alergie, které máte, a léky a doplňky, které užíváte. Pokud je vaše svědění vážné, lékař může předepsat něco silnějšího, nějaké léky na předpis a podobně.

Jak na léčbu?

Můžete použít nějaké domácí ošetření, abyste uklidnili svědění. Obecně se doporučuje:

  • nějaký krém proti svědění nebo kortikosteroidní krém (dají vám v lékárně)
  • chladné komprese
  • ovesné koupele, nebo koupel s Epsomskou solí

Léčba cerkáriové dermatitidy je pouze symptomatická, léčí a zjemňují se tedy příznaky dermatitidy.

Jaký je výhled pacientů do budoucna?

Většinou vyrážka sama zmizí bez komplikací. Po zmiznutí vyrážky můžete mít pigmentované místo, kde byl pupen po dobu několika týdnů. Cerkariální dermatitidu není vážným zdravotním stavem.

Sponzorováno

A co vy? Jak jste si při cerkariální dermatitidě poradili vy? Budeme rádi za komentáře pod článkem.

A co si ještě přečíst na toto téma?

    Sponzorováno

    Líbil se vám článek? Ohodnoťte ho.

    Autor článku

    Daniel Borník (více o nás)

     

    Dan miluje sport. Přispívá články zejména z oblasti regenerace, fyzio, cvičení a píše i o nemocech. Náš tým vám všem chce přinášet zajímavé informace ze světa zdraví, cvičení, výživy, rehabilitace a obecně zdravého životního stylu. Ve většině našich článků vycházíme z odborných studií a lékařských prací. Vždy se snažíme na studie odkazovat, ověříte si tak pravost. Více informací o nás najdete zde - mrkněte na náš tým.

    Líbil se vám náš článek? Sdílejte ho, uděláte nám radost


    Štítky:

    Přečtěte si také naše další články

     

    1 komentář u článku “Cerkariální (cerkáriová) dermatitida – příznaky, příčiny a léčba”

    1. MP napsal:

      Koupal jsem se v přírodě a asi 15 těchto potvor se mě dostalo pod kůži. Byl jsem z toho nervózní, co se všechno může stát, ale po přečtení tohoto článku už jsem klidný, díky za něj.

    Zanechat komentář ke článku

    Zpráva