Sponzorováno

Celozrnné obilniny a celozrnné pečivo a zdraví 4.83/5 (24)

Celozrnné obilniny a zdravíPoslední desetiletí se celozrnné obiloviny opět dostávají na nákupní seznamy všech těch, kterým není lhostejné zdraví. Potvrzují to i mnohé vědecké výzkumy. Jeden z nich uskutečnili odborníci z National Institutes of Health (NIH). Zaměřovali se v něm na sledování stravovacích návyků více než půl milionu dospělých.

Co zjistili? Podle autorů studie se u těch, kteří jedli větší množství vlákniny, vyskytovaly civilizační onemocnění v mnohem nižší míře než u těch, kteří jí konzumovali méně. Zajímavé je, že schopností posílit organismus disponovala zejména vláknina získaná z celých zrn.

Co v celozrnných obilovinách najdete?

Celozrnné obiloviny obsahují řadu cenných látek, které pomáhají lidskému tělu správně fungovat. Pokud je chce člověk organismu dodat co nejvíce, musí si umět vhodně vybrat, protože nejsou zrna jako zrna. V první řadě si musíme uvědomit, že označení celozrnné souvisí s hloubkou vymletí ​​zrn. Tedy pokud jsou pohanka nebo špalda vysoce vymleté, nejsou celozrnné. Kvalitní celozrnné obilniny obsahují komplexní sacharidy, vlákninu, bílkoviny a nějaké procento tuků. Také se v nich nachází celá řada vitamínů a minerálů.

Železo

Které z vitamínů, minerálů a stopových prvků jsou v takových zrnech obsažené? Jako první lze zmínit železo, které je nezbytné pro tvorbu hemoglobinu a podporuje celou řadu dalších funkcí v lidském těle. Jeho nedostatek se projevuje hlavně anémií, způsobuje bledost, únavu, bušení srdce a závratě. Železa je v pravém celozrnném pečivu opravdu hodně.

Magnézium

Dalším z důležitých prvků je magnézium. Pomáhá vstřebávání vápníku, posiluje imunitní systém a neobejdou se bez něj svaly ani nervy.

Fosfor, měď, mangan, selen

Fosfor se spolupodílí na udržení zdraví kostí a zubů, zinek „nakopne“ imunitní systém, měď podporuje tvorbu melaninu (pigmentu ovlivňujícího barvu vlasů a pokožky), mangan je nezbytný pro mnohé enzymy a selen je důležitý antioxidant.

Zásobárna vitamínů

Mezi nejdůležitější vitamíny patří ty ze skupiny B a vitamín E. Béčko je nezbytné pro správné fungování metabolických funkcí. Ovlivňuje zdraví nervového systému i vzhled pokožky a vlasů. Vitamin E je důležitým antioxidantem, který chrání lidské buňky. Díky jedinečné kombinaci těchto živin jsou celozrnné obiloviny důležitou součástí výživy a prevencí řady onemocnění.

Civilizační onemocnění

Konzumace rafinovaných potravin, které jsou bohaté na rychlé sacharidy, nasycené tuky a ochuzené o důležité živiny, v kombinaci s nedostatkem pohybu a stresem patří mezi hlavní příčiny vzniku civilizačních onemocnění, jako jsou srdečně-cévní choroby, cukrovka, rakovina a obezita. Předcházet jim lze jedině úpravou životního stylu. Důležité jsou zejména dostatek pohybu, vyvážená strava bohatá na živiny, kvalitní odpočinek a schopnost zvládat stres.

Jak zlepšit stravovací návyky?

Jednou z možností je konzumace celozrnných produktů namísto rafinovaných. Tak například odborníci z nutričního odděleně Harvard School of Public Health se zaměřili na zkoumání účinků bílé a hnědé rýže na vznik cukrovky. Do studie byly zapojeny tisíce amerických mužů a žen. Jaký byl výsledek? Vědecký výzkum potvrdil, že konzumace celých zrn snižuje riziko vzniku cukrovky a doporučil, aby většina konzumovaných sacharidů pocházela právě z celozrnných obilovin.

Nabídka celozrnných obilovin je u nás bohatá. Stačí si jen vybrat.

Celá zrna se od sebe odlišují chutí, vzhledem a do určité míry i obsahem živin. Prospěšné je zařadit do jídelníčku co největší počet celozrnných obilovin, jako jsou ječmen, proso, oves, žito, pšenice, pohanka, rýže nebo jáhly, případně je vzájemně kombinovat.

Amarant

Pokud rádi experimentujete, sáhněte po méně známých odrůdách. Jednou z nich je amarant. Ve srovnání s ostatními celozrnnými obilovinami je výjimečný v obsahu proteinů, protože je má zastoupené nesrovnatelně více než většina jiných obilovin. Kromě toho se řadí do kategorie bezlepkových potravin, které jsou vhodné i pro celiaky.

Sponzorováno

Quinoa

Ochutnali jste již obilovinu s názvem quinoa? U nás patří stále k méně vyhledávaným celým zrnům, ale rozhodně nedají na ni dopustit mnozí sportovci i lidé s vysokým krevním tlakem. Důvod? Obsahuje důležité proteiny a draslík snižující krevní tlak.

Špalda

Jednou z nejsnáze stravitelných obilovin je špalda. Jde vlastně o prastarý druh pšenice, která chutí připomíná ořechy. Výraznějšímu zvýšení se tato obilnina podílí na zlepšení trávení, protože je bohatá na vlákninu. Kromě toho se používá v kuchyni jako náhrada klasické pšeničné mouky.

Proso

Proso obsahuje hodně železa (má nejvyšší obsah železa ve všech rostlinných zdrojích) a je také bohaté na hořčík. To je důvod, proč je na seznamu potravin pro zdravé srdce. Snižuje hodnoty vysokého krevního tlaku a snižuje riziko srdečního infarktu, a to zejména u lidí s aterosklerózou nebo diabetickým onemocněním srdce. Horčík také pomáhá snížit intenzitu astmatu a snižuje frekvenci záchvatů migrény. Niacin (vitamín B3) v prosu pomáhá snižovat hladinu cholesterolu. Šálek vařeného prosa poskytuje 19% DDD magnézia. Doporučuje se u pacientů s anémií a u každého, kdo trpí bolesti hlavy nebo únavou kvůli nedostatku železa. Vitamíny, stejně jako minerály, jsou nejvíce obsaženy v semeni a v zárodečných klíčcích. Při zpracování v mouce zůstává pouze přibližně 10-20% původního obsahu vitaminu B.

Oves

Lidoví léčitelé dnes doporučují oves i jako lék. Pomáhá při onemocnění nervové soustavy a trávicích problémů, snižuje riziko srdečních onemocnění a infarktu, tlumí zvýšenou činnost štítné žlázy, pomáhá tělu proti únavě.

Oves poskytuje pomoc při trávení. Glukany (látky, které obsahuje oves) působí jako ochranná vrstva na sliznicích žaludku a střev. Polévka z ovesných vloček váže agresivní žaludeční kyseliny, které působí pálení žáhy a zklidňuje celý trávicí trakt. Kdo konzumuje tuto obilovinu častěji, má chráněné střevo před infekcemi.

Mezi další výhody ovsa patří stabilizace krevního cukru. Oves je bohatý na uhlohydráty, které se pomalu absorbují, a tím postupně uvolňují energii. Cukr v krvi se zvedá pomalu a rovnoměrně, hladina zůstává vyvážená. Oves se zvláště doporučuje diabetikům. Pravidelná konzumace ovsa snižuje hladinu cholesterolu.

Žito

Žito je vynikajícím zdrojem vlákniny, která příznivě působí na činnost střev, proti zácpě, hemeroidům, pomáhá udržovat hladinu cholesterolu a krevního cukru. Žitná vláknina má mnohem lepší vliv na činnost střev jak pšeničná. Množství vlákniny v žitném chlebu je trojnásobně vyšší než v bílé pšeničné mouce. Celá zrna žita, celozrnná grahamová mouka chrání před diverkulózou, zácpou, hemeroidy a nádory tlustého střeva. Žito obsahuje v první řadě rozpustné formy polysacharidů, které mají mimořádně vysokou schopnost vázat vodu a proto dávají pocit plnosti a sytosti. Žitné výrobky poskytují pomoc lidem, kteří chtějí rychle zredukovat svou tělesnou hmotnost. Jedna třetina šálku syrového žita (což je asi 1 šálek vařeného) poskytuje 34% DDD vlákniny.

Je bohatým zdrojem vitaminů skupiny B (BI, B2, B3), vitamínu E, železa, hořčíku, vápníku, zinku a selenu. Významný je obsah draslíku (510 mg / 100 g), který je nezbytný pro zdravé srdce, snižuje krevní tlak, působí proti únavě a vyčerpání. Žitná mouka má vyšší podíl minerálních látek jak pšeničná. Jedná se především o vápník, hořčík, zinek, mangan, měď a železo. V žitných výhoncích resp. v žitném sladu je mnoho fluoru, který podporuje tvorbu kostí a zpevňuje zubní sklovinu.

A pár slov na závěr

Sponzorováno

Jelikož poptávka po celých zrnech roste, tomuto trendu je přizpůsobována i nabídka v obchodech. Receptů na jejich využití můžete najít kolik chcete na internetu, z těchto obilovin se dají připravit opravdu chutné a zdravé pokrmy. Pokud máte rádi ověřené recepty, inspirujte se například na kuchařských internetových stránkách nebo v knihách. A v případě, že se nebojíte experimentovat, nahraďte při vaření nebo pečení běžně používané rafinované obiloviny právě celozrnnými.

Co si dále přečíst na toto téma?

    Sponzorováno

    Líbil se vám článek? Ohodnoťte ho.

    Autor článku

    Daniel Borník (více o nás)

     

    Dan miluje sport. Přispívá články zejména z oblasti regenerace, fyzio, cvičení a píše i o nemocech. Náš tým vám všem chce přinášet zajímavé informace ze světa zdraví, cvičení, výživy, rehabilitace a obecně zdravého životního stylu. Ve většině našich článků vycházíme z odborných studií a lékařských prací. Vždy se snažíme na studie odkazovat, ověříte si tak pravost. Více informací o nás najdete zde - mrkněte na náš tým.

    Líbil se vám náš článek? Sdílejte ho, uděláte nám radost


    Štítky:

    Přečtěte si také naše další články

     

    Zatím žádné komentáře

    Zanechat komentář ke článku

    Zpráva