Sponzorováno

Celiakie – příčiny a léčba 4.84/5 (19)

Celiakie – příčiny a léčbaZákladní charakteristikou celiakie je nesnášenlivost lepku ve stravě. Lidé s touto diagnózou musí dodržovat dietu, v rámci které jsou ochuzeni o mnohé potraviny. Je však možné využít ingredience jiné a vytvářet nové chutné pokrmy, péct moučníky a připravovat dezerty, které nadchnou i mnohé konzumenty bez jakéhokoliv stravovacího omezení.

Proč celiakie vzniká?

Problematický je u této nemoci zejména příjem lepku. Jedná se o směs bílkovin, kterou obsahuje zejména pšenice, žito, oves a ječmen. Při jeho konzumaci je v těle spuštěna autoimunitní reakce s tvorbou protilátek namířených na buňky sliznice tenkého střeva (enterocyty). Jeho povrch, který je za běžných okolností tvořen vyvýšeninami (tzv. klky a mikroklky), se snižuje, a tím se zmenšuje schopnost vstřebávání látek z přijaté stravy. Nemoc má celoživotní průběh a není zcela zřejmé, co je zodpovědné za její vznik.

Čím se nemoc projeví?

Není pravdou, že se celiakie projevuje vždy hned v dětském věku. Její příznaky jsou však v dětství mnohem viditelněji vyjádřené, zatímco u dospělých se často stává, že nemoc dlouho není diagnostikována. V dospělosti se obvykle projeví v období mezi 20. a 30. rokem života. V dětském věku je patrný rozvoj známek nemoci již při prvním setkání s lepkem ve stravě. Po podání první stravy s lepkem (piškoty, krupicová kaše) lze u dítěte náhle pozorovat:

  • celkové neprospívání, pokles hmotnosti
  • nechutenství
  • bolesti bříška
  • průjem
  • anémie z nedostatku železa

U dospělých se nemoc objevuje nejčastěji po nějakém náročném období – nemoc, těhotenství. Příznaky jsou obdobné, přidává se únava, deprese, řídnutí kostí nebo vyšší kazivost chrupu. Pokud těmito příznaky trpíte a stále nevíte co je příčinou, zamyslete se nad tím, jestli to nemůže být právě celiakie.

Které potraviny jsou při celiakii zakázány?

Jsou to třeba (nemáme tady vše, ale jen příklady):

1. Některé obiloviny

Z obilovin jsou zakázány:

  • Pšenice, ječmen, žito, oves, který není speciálně pěstován
  • Výrobky z obilovin, jako jsou: mouka, chléb, pečivo, knedlíky, lívance, palačinky, vločky, kroupy, těstoviny, kaše, koláče, zákusky, dorty, sušenky, piškoty, oplatky, strouhanka, bonbóny s použitím mouky
  • Cereální výrobky: musli, cornflakes

2. Různě upravované potraviny jsou také zlo

Upravované potraviny – konzervováním, zmrazením a rafinací:

  • Různé paštiky
  • Masové konzervy, hotové omáčky, hotové a moukou zahušťované zeleninová jídla, obalované mražené ryby, rybí prsty, smažené masa se strouhankou
  • Mražené výrobky s obsahem mouky, jako jsou pizza, lasagne
  • Prášková instantní jídla – polévky, dresinky, omáčky, jíšky

3. Některé nápoje

Nápoje jako:

  • Nápoje vyrobené z ječmene, jako pivo, sladové mléčné výrobky
  • Melta, Malcao, kávové náhrady, sušené a instantní kávy

4. Koření a dochucovadla

  • Směsi koření, kypřící prášky na pečení
  • Omáčky – sójová, worcestrová
  • kečupy
  • hořčice
  • majonézy
  • tatarské omáčky
  • obilný ocet
  • bujóny v kostce

5. Sladkosti

  • bonbóny – karamely
  • tyčinky
  • fondánové čokolády
  • některé pudinkové prášky
  • čokoládové krémy
  • zmrzliny

6. Místa, kde byste lepek fakt nečekali

Lepek se může vyskytovat také:

  • v lepidle poštovních známek a obálek
  • v zubních pastách
  • v kosmetických prostředcích

Diagnostika celiakie

Diagnózu nemoci obvykle stanoví gastroenterolog. Jako důležitá vyšetření jsou chápána stanovení určitých protilátek v krvi a rozbor vzorku tkáně z tenkého střeva. U mnoha osob však po dlouhá léta nemusí ke správné diagnostice dojít.

Sponzorováno

Jaká je léčba celiakie?

Jedinou možností léčby tohoto onemocnění je celoživotní stravování dle principů bezlepkové diety. Při jejím dodržování dochází po čase ke zhojení sliznice tenkého střeva a k eliminaci výše zmíněných příznaků. Pokud pak člověk pozře ojediněle potravinu s lepkem, obvykle to neprovází žádné drastické zhoršení stavu. Je však třeba dietu nadále dodržovat, jelikož by se jinak v budoucnu mohly objevit neblahé následky. Celiakie je chápána jako rizikový faktor jiných vážných onemocnění – např. cukrovky, revmatické artritidy.

Jaké jsou principy bezlepkové diety?

Jak je zřejmé již z názvu, základem diety je vyvarování se potravin, které obsahují lepek. Důležité je tedy vzdát se pšenice, žita, ječmene, ovsa a veškerých výrobků z nich. Tím pádem z jídelníčku musíte vyřadit klasické pečivo, těstoviny, knedlíky a mnoho dalšího. V některých jídlech může být mouka použita jako přídavek (omáčky, kečupy, cukrovinky, uzeniny), a je tedy třeba řádně studovat jejich složení, zda jsou ke konzumaci vhodné. Jako náhrada uvedených obilnin se obvykle užívá proso, kukuřice, rýže. Je možné zakoupit speciální bezlepkové výrobky (sušenky, piškoty). Zde si přečtěte článek o bezlepkových potravinách.

Dnes je již na trhu řada publikací s tematikou bezlepkové diety a s nápady, jak si i při výše zmíněných omezeních stravování užít. Jedním z doporučení může být i preferování přirozeně bezlepkových potravin a vaření z jejich nových neotřelých kombinací před tím, aby se lidé snažili připodobnit svůj jídelníček běžnému a snažili se vytvářet obdobné recepty s nahrazením lepku speciálními bezlepkovými směsmi. Nevýhodou je též vysoká cena speciálně vytvořených potravin pro tuto dietu. Pokud by vás zajímali konkrétní recepty, které můžete vyzkoušet i při této dietě, jsou k nalezení různě na internetu.

Co když se celiakie neléčí?

Neléčená celiakie zvyšuje riziko rozvoje poruch funkce štítné žlázy, závažných infekcí, některých druhů kardiovaskulárních onemocnění, neurologických problémů, jako je znecitlivění a mravenčení v rukou a nohou, nebo osteoporóza.

V roce 2015 vědci z Brazílie sledovali 101 pacientů s celiakií a zjistili, že 69 procent z nich mělo nízkou kostní hustotu – buď v důsledku osteopenie nebo osteoporózy. Nejvíce obávaná komplikace při celiakii je rakovina – je zde zvýšené riziko Non-Hodgkinova lymfomu, což je rakovina bílých krvinek a lymfomy a adenokarcinomy v tenkém střevě. I to je důvod, proč je důležité získat správnou diagnózu dostatečně brzy. A to je také důvod, proč byste celiakii neměli podceňovat.

Bezlepková dieta léčí celiakii? Ne!

Neexistuje žádná taková věc jako lék na celiakii. Ale lidé s celiakií by měly vyloučit lepek ze svého jídelníčku na celý zbytek svého života, aby se zabránilo příznakům a dlouhodobým komplikacím. Pokud máte celiakii, je nezbytné číst si údaje na obalech potravin opravdu podrobně, protože lepek je často v překvapivých potravinách (například i v salátových zálivkách a podobně).

I když jste schopni vyhýbat se lepku úplně, což není žádná maličkost, chronický zánět, který se vyskytuje s celiakií, nemusí zmizet hned, pokud nemoc není diagnostikována a léčena dostatečně včas. Čím dříve si upravíte životosprávu, tím lepší je prognóza. To je důvod, proč je důležité navštěvovat svého lékaře pravidelně, aby sledoval zdraví vašich střev.

Co dále si o celiakii přečíst?

VIDEO: Co je to lepek a celiakie?

Sponzorováno

    Líbil se vám článek? Ohodnoťte ho.

    Autor článku

    Daniel Borník (více o nás)

     

    Dan miluje sport. Přispívá články zejména z oblasti regenerace, fyzio, cvičení a píše i o nemocech. Náš tým vám všem chce přinášet zajímavé informace ze světa zdraví, cvičení, výživy, rehabilitace a obecně zdravého životního stylu. Ve většině našich článků vycházíme z odborných studií a lékařských prací. Vždy se snažíme na studie odkazovat, ověříte si tak pravost. Více informací o nás najdete zde - mrkněte na náš tým.

    Líbil se vám náš článek? Sdílejte ho, uděláte nám radost


    Štítky: ,

    Přečtěte si také naše další články

     

    Zatím žádné komentáře

    Zanechat komentář ke článku

    Zpráva