Sponzorováno

Celiakie – jaký je život bez chleba? 4.75/5 (16)

Celiakie - jaký je život bez chleba?

Celiakie aneb o co jde?

Celiakie je geneticky podmíněné onemocnění, které postihuje hlavně tenké střevo. Onemocnění vyvolává nesnášenlivost na působení lepku z obilovin (gluten). U ječmene je to hordeín, u žita avenin au ovsa secalín. Přičemž podle posledních výzkumných prací, právě ovesný gluten nemá až takový význam při vzniku onemocnění.

Celiakie je chronické, celoživotně přetrvávající onemocnění, které, pokud je neléčené, může způsobit komplikace až smrt. Charakteristická pro celiakii je aktivace střevních gluten specifických CD4 + T buněk.

Onemocnění je typické změnami na sliznici tenkého střeva, kde se původně zdravý vzhled střevních výrůstků (klků) mění a klky potřebné pro vstřebávání živin mizí a vyrovnávají se. Při celiakii se vytvářejí protilátky proti lepku – glutenu. Gluten se z obilovin dostává do tenkého střeva, ve střevě vzniká zánět, který způsobuje změnu až atrofii (ubývání) střevních klků.

Formy celiakie

  • Typická forma celiakie – téměř úplné vymizení střevních klků.
  • Atypická forma celiakie – příznaky nejsou typické, ale jsou zde doprovodné stavy, jako únava, letargie, zpoždění puberty, bolesti kloubů a pod.
  • Tichá celiakie – pacient se necítí být nemocný, ale nálezem na sliznici střeva je výrazná atrofie střevních klků.
  • Potencionální celiakie – sliznice tenkého střeva je poškozena minimálně, pacienti mají pozitivní protilátky v krvi.
  • Existuje i latentní forma celiakie – kdy je sliznice normální ak poškození dochází až po dlouhém čase.

Jak se stravovat při celiakii?

Pozitivním konstatováním je, že při dodržování bezlepkové diety u mladých lidí dochází velmi rychle ke zlepšení zdravotního stavu. Moderní technologie přípravy potravin v současnosti značně zavedli gluten do konzervovaných, upravovaných, vyráběných potravin.

Co může člověk trpící celiakií bez obav jíst?

  • rýži
  • kukuřici
  • Sóju (ne alergičtí lidé na sóju)
  • Ovoce a zeleninu
  • brambory
  • tvrdé sýry
  • Ovocné a zeleninové produkty, pokud neobsahují lepek přísady
  • Vlastní výrobky z kombinace rýže, kukuřice, brambor, luštěnin a dalších bezlepkových potravin
  • Maso, ale nesmí být zahuštěné přísadami s obsahem lepku

Při celiakii nevhodné potraviny

  • Potraviny z pšenice, ječmene, žita a ovsa
  • Pokud tyto suroviny nebo jejich deriváty jsou dodávány do různých hotových výrobků: masových konzerv, párků, do měkkých sýrů, alkoholu, léků, do čokolád, dresinků, majonéz a podobně.

Člověk s diagnózou celiakie musí přečíst příbalový leták k potravinám, které si chce koupit a jíst. Na každém výrobku by mělo být uvedeno složení, z čehož je výrobek vyroben, což může obsahovat stopové množství a kontakt na výrobce, pokud by bylo třeba ho kontaktovat, právě i s otázkou na přítomnost lepku ve výrobku.

Sponzorováno

U pacientů, kteří trpí celiakií, ale nejsou léčeni, se často přidruží i nesnášenlivost laktózy (mléčný cukr), proto uvedeme, ve kterých potravinách se laktóza nachází:

  • Sladké mléko a mléčné výrobky
  • instantní brambory
  • instantní polévky
  • dresingy
  • Lunch meat a podobně
  • Léky (až v 20%)

Pokud pacient nedodržuje dietu

V mnoha vyspělých zemích je možné dostat bezlepkové jídla i v restauracích, či dokonce ve stáncích s rychlým občerstvením. Pokud se nemocný celiakií nestravuje dietně, pak možné poškození zdraví souvisí s věkem pacienta a jeho zdravotním stavem. Při dlouhodobém porušování bezlepkové diety mohou vzniknout příznaky onemocnění, jako jsou: bolesti břicha, menší vzrůst, anémie, problémy s menstruačním cyklem, neodůvodněné hubnutí, lámavost kostí a pod. Ale možné jsou i závažnější poškození z neustálého dráždění sliznice tenkého střeva – jako například vznik nezhoubného (benigního) nebo až zhoubného (maligního) nádoru tenkého střeva.

Menší nebo žádné komplikace mohou vzniknout, pokud pacient poruší dietu jednorázově. V tomto případě jsou příznaky porušení diety pocity na zvracení, bolest břicha, řídká stolice.

TIP: Příčiny a léčba celiakie

Nejvhodnější pro zdraví je, když se onemocnění projeví v raných stadiích, pokud je pak dodržovaná bezlepková dieta. Příčiny nedodržování této diety jsou multifaktoriální, od nedisciplinovanosti nemocného až po sociální. Bezlepková dieta je finančně nákladnější, kromě toho si postižený musí například sám péct nebo kupovat speciální bezlepkový chléb a pečivo. Právě pečivo, zejména chléb, je pro zdravého to nejběžnější jídlo, jehož hodnotu si úplně uvědomíme, až když ho nemůžeme jíst. Nemocní však mají možnost upéct si z náhradních surovin, ne sice pšeničný, ale dobrý a zdravý bezlepkový chléb.

TIP: Podívejte se na přehled bezlepkových muk

VIDEO: O celiakii

Sponzorováno

    Sponzorováno

    Líbil se vám článek? Ohodnoťte ho.

    Autor článku

    Daniel Borník (více o nás)

     

    Dan miluje sport. Přispívá články zejména z oblasti regenerace, fyzio, cvičení a píše i o nemocech. Náš tým vám všem chce přinášet zajímavé informace ze světa zdraví, cvičení, výživy, rehabilitace a obecně zdravého životního stylu. Ve většině našich článků vycházíme z odborných studií a lékařských prací. Vždy se snažíme na studie odkazovat, ověříte si tak pravost. Více informací o nás najdete zde - mrkněte na náš tým.

    Líbil se vám náš článek? Sdílejte ho, uděláte nám radost


    Štítky: ,

    Přečtěte si také naše další články

     

    1 komentář u článku “Celiakie – jaký je život bez chleba?”

    1. Kateřina Horníková napsal:

      Mohu doporučit bezlepkovou cukrárnu ve Zdibech u Prahy. I bez lepku se dá žít. Katka

    2. […] žen, které mají celiakii, může probíhat při dodržování některých zásad docela normálně. Kojení dítěte je […]

    3. […] v podobě amarantové mouky. Do kontaktu s ní přicházejí zejména lidé s bezlepkovou dietou, celiatici, protože je vhodná jako náhrada klasické mouky s lepkem. Má charakteristickou kořeněnou […]

    Zanechat komentář ke článku

    Zpráva