Sponzorováno

Bylinky s podzimem nekončí – přesuňte si je domů! 4.71/5 (7)

Bylinky s podzimem nekončí – přesuňte si je domů!Je vám líto, že počasí už je natolik chladné, že bylinkám se na vašem záhoně nebo na terase už příliš nedaří? A třeba i to, že jste si nezvládli v létě sklidit a nasušit či zamrazit do zásoby dost meduňky, máty, oregana, tymiánu nebo šalvěje na vynikající čaje? Na čaje, které nejen chutnají, ale pomohou i s vaším zdravím?

Nesmutněte, a dokud nemrzne, přesuňte si bylinky domů. Není to nijak složité, i když je na terase máte v příliš velké nádobě, která se do bytu nevejde.

Co budete potřebovat?

Nachystejte si:

Sponzorováno

  • Dostatečně velké květníky i s podmiskami,
  • substrát pro bylinky,
  • kovovou zahradnickou lopatku, kterou bylinky vyndáte ze záhonu či původní velké nádoby,
  • nůžky na zastřižení přebytečných kořenů a výhonů. A nemusejí to vůbec být nůžky zahradnické, na bylinky stačí obyčejné nůžky, které nabízí například Jysk.

Jak začít?

  1. Začněte tím, že si vše přichystáte na pracovní plochu nebo třeba na podlahu. Zapomenout nesmíme ani na vhodné podložení, například novinovým papírem. Pokud je to jen trochu možné, necháme si tuto práci na ven, přece jen není z nejčistších.
  2. Bylinky vyrýpneme ze záhonu anebo z pěstebních nádob, ve kterých jsme je měli na terase či na balkoně. Nebojíme se dělit trsy, tedy urýpnout jen část keříčku tak, aby se nám dobře do květníků vešla. V podstatě všechny vytrvalé bylinky zvládnou přesazení tím způsobem, že jich ze země urýpnete jen kousek, který si přejete přenést domů.
  3. Bylinky dobře zakoření a budou celou zimu krásně prospívat a dělat vám radost i užitek.

Co potom?

  1. Do přichystaných květníků si dejte kamínky nebo štěrk kvůli odvodu přebytečné vody. Pak malinko substrátu určeného k pěstování bylinek. Vyrýpnuté bylinky upravte nůžkami do tvaru, který je pro vás vhodný. Můžete zakrátit i kořeny, pokud jsou příliš dlouhé.
  2. Do květníku se substrátem vložte bylinku i s kořínky tak, aby po přihrnutí byla asi o půl až jeden centimetr hlouběji, než tomu bylo v původním stanovišti. Myslete na to, že hlína může sahat maximálně centimetr pod okraj květináče. Pokud byste květník naplnili zeminou příliš, nemohli byste pak bylinky zalévat.
  3. Přisypte zbytek zeminy, dobře přimáčkněte a hned zalijte (ale už mějte květník na podmisce). Takto to udělejte se všemi bylinkami.

Co s nadzemními částmi, které jsme odstřihli?

Stačí je omýt a zpracovat buď sušením, nebo je nasekat najemno a dát i s trochou vody do tvořítek na led. Že máte jen jedno či dvě tvořítka na led a na zpracování všech bylinek to nestačí? Nevadí. Když si prohlédnete Pepco leták, zjistíte, že další tvořítka na led můžete mít za pár korun.

V mrazáku budete mít bylinky vždy přichystané k tomu, abyste vyrobili vynikající čaj, ochutili domácí jídlo anebo vyrobili voňavou atmosféru tím, že kostku bylinkového ledu z tvořítka dáte do misky nad svíčku (je nutno hlídat množství vody). Z kostek ledu bylinkami uděláte vynikající zimní koktejly nebo bylinkové víno. A vše bude překypovat chutí, svěžestí a látkami prospěšnými pro vaše tělo.

TIP: Bylinky se dají někdy použít místo léků

VIDEO: Bylinkářka Jarmila Podhorná radí – virózy a nachlazení

Sponzorováno

    Líbil se vám článek? Ohodnoťte ho.

    Autor článku

    Daniel Borník (více o nás)

     

    Dan miluje sport. Přispívá články zejména z oblasti regenerace, fyzio, cvičení a píše i o nemocech. Náš tým vám všem chce přinášet zajímavé informace ze světa zdraví, cvičení, výživy, rehabilitace a obecně zdravého životního stylu. Ve většině našich článků vycházíme z odborných studií a lékařských prací. Vždy se snažíme na studie odkazovat, ověříte si tak pravost. Více informací o nás najdete zde - mrkněte na náš tým.

    Líbil se vám náš článek? Sdílejte ho, uděláte nám radost


    Štítky:

    Přečtěte si také naše další články

     

    Zatím žádné komentáře

    Zanechat komentář ke článku

    Zpráva