Obsah článku
Těhotenství nebo malé děti? Bylinky vybírejte raději opatrně.
Některé bylinky na spaní jsou určeny i pro děti, kojence nebo pro těhotné ženy. Jsou však byliny, například jako třezalka, které mohou být například v těhotenství nevhodné kvůli příliš silnému účinku na pohlavní orgány. Většina z rostlin a bylin je ale vhodné na dobré spaní obecně pro každého. Samozřejmě, vždy závisí také na příčin nespavosti a bylinky by se měly používat pouze jako doplňková možnost léčby nespavosti.
A které (léčivé) bylinky na spaní u nás můžete najít nebo koupit a použít je? Podívejte se na náš malý seznam.
TOP 8 bylinek na spaní
Pokud trpíte nespavostí, sáhněte po čajích z bylinek s zklidňujícími účinky. Právě ty dokáží zajistit kvalitní spánek i bez léků. Se spaním vám moc pěkně pomohou následující bylinky:
1. Třezalka tečkovaná
Třezalka tečkovaná je rostlina, která se běžně využívá i ve farmaceutickém průmyslu a to zejména pro zklidňující účinky na lidskou mysl. Celkově pomáhá i proti depresím a na uklidnění v případě zvýšené nervozity nebo stresu. Tato rostlina má ale například i vedlejší účinky, například může snižovat efekt antikoncepce. Takže na to trošku pozor. Na druhou stranu zmírňuje projevy při premenstruačním syndromu a při menopauze. V těhotenství není lékaři doporučovaná. Pokud jste v jiném stavu, tak raději použijte jinou bylinku.
2. Meduňka lékařská
Meduňka lékařská má citrónovou vůni a velmi dobré sedativní a zklidňující účinky na nervovou soustavu. Z meduňky se vyrábí i čaj, který je velmi dobrý s lžičkou medu. Kromě odstranění stresu působí meduňka i při problémech s trávením a pomáhá například při nadměrné plynatosti. Na rozdíl od třezalky je vhodná i tehdy, pokud vás trápí nespavost v těhotenství.
3. Valerián nebo Kozlík lékařský
Bylinka zvaná Valerián, někdy i Kozlík, velmi zlepšuje hluboký spánek (jde o jednu z fází spánku), pomáhá na rychlejší usínání a celkově zlepšuje kvalitu spánku. Kromě toho rostlina zmírňuje i svalovou ztuhlost, používá se při žaludečních křečích a poruše pozornosti. Nedoporučuje se její užívání těhotným ženám a těm, co mají nízkou hladinu cukru nebo nízký krevní tlak.
Z kozlíku se vyrábí nejčastěji čaj, protože obsahuje látky sedativního účinku, které navozují stav únavy a spánku. Kromě toho uvolňuje svalové napětí a celkově svaly a způsobuje opožděné reakce, takže by neměl být užíván před tím, než se potřebujete na něco soustředit. Před spaním je ale právě z těchto důvodů ideálním prostředkem.
Zkuste si třeba udělat čaj z kozlíku lékařského:
- Připravíte si ho ze dvou lžiček posekaných kořenů kozlíku lékařského, které zalijete čtvrt litrem studené vody.
- Louhujeme 10 až 12 hodin, občas promícháme.
- Macerát scedíme a přihřejeme na teplotu, která nám vyhovuje.
4. Heřmánek
Pokud vás trápí nespavost z důvodu křečí nebo bolestí, tak ideálním pomocníkem je právě heřmánek. Nejčastěji se z něj připravuje heřmánkový čaj a tento se využívá při žaludečních potížích, bolestech při menstruaci, při nachlazení a na celkové zlepšení nervového systému.
Ze sušených kvítků si připravíme lahodný čaj, který je tradičním relaxačním nápojem; naplnit nimi můžeme i vonné polštářky proti nespavosti.
5. Levandule
Levandule má velmi pozitivní účinky na uvolnění nervového systému. Kromě toho snižuje hladinu stresových hormonů v těle, takže velmi dobře působí právě tehdy, je-li za nespavostí stres a napětí. Má i příznivé účinky tehdy, pokud vás trápí dlouhodobější migrény a silné bolesti hlavy.
Uvolňujícím účinkem a konejšivě působí také levandulová lázeň, kterou si zvládnete připravit i sami.
Sponzorováno
- 50 gramů levandulových květů zalijeme litrem vody a přivedeme do varu.
- Po 10 minutách scedíme a odvar přidáme do koupele.
- Atmosféru můžete doplnit svíčkami s vůní levandule.
6. Chmel
Chmel je hlavní složkou piva a mnoho lidí vám potvrdí, že pokud si večer dají pivo, lépe se jim usne. Tato rostlina a bylina má totiž uspávací účinek a používá se například i na výrobu sedativ. Kromě toho ale působí i močopudně, čili pokud si dáte například čaj z chmele, nesmíte to přehnat, v opačném případě hrozí, že si spánek nevylepší, ale naopak, budete muset častěji navštívit toaletu.
7. Rooibos
Rooibos je velmi příjemný čaj s medovou chutí je přímo pohlazením duše. Pít se dá celý den, působí uklidňujícím dojmem. Jde také o bohatý zdroj železa, draslíku, sodíku, hořčíku i zinku. Rooibos dokáže nejen uvolnit napětí a zlepšit náladu, ale působí i na některé kožní problémy (akné, ekzémy).
8. Šanta kočičí
Ano, šanta (nepeta cataria) láká kočky – sušenou šantou můžeme naplnit plátěnou kapsu a vyrobit své kočce zábavnou hračku. Na kočky šanta působí neodolatelně euforizujícím způsobem, na lidi má čaj z jeho sušených lístků a květních vrcholků mírně sedativní účinek, relaxační, proto je také vhodné vypít si ho před spaním.
Zajímavost k šantě: Jelikož obsahuje halucinogenní látky (byť v malé míře), její sušené listy kdysi kouřili lidé, aby alespoň načas zahnali strasti běžného života.
Chcete si ke spánku pomoci bylinkami? Toto byste měli vědět.
Co dále je dobré vědět?
- z bylin se dají připravit jak čaje, tak i různé tinktury, odvary a nálevy. Nejčastěji se ale používají k navození spánku právě čaje. V neposlední řadě se bylinky hodí i do koupele, která před spánkem uvolní tělo i mysl. Můžeme do koupele přisypat trochu sušených květů nebo raději zvolit pár kapek esenciálních olejů.
- bylinné čaje na spaní si můžete také koupit a ušetříte čas na jejich přípravě doma. Dejte ale přednost kvalitě.
- existují i různé jiné přírodní léky na spaní nebo homeopatika na spaní, které mohou být také vhodnou doplňkovou formou při řešení nespavosti. Vždy si ale bedlivě přečtěte složení přípravku.
- bylinky by neměly užívat dlouhodobě a nemělo by jít o náhradu odborné léčby.
- kromě řešení následků je třeba se zaměřit i na příčiny a také na spánkovou hygienu, úpravu denního režimu, životního stylu a naučit se, jak rychle usnout a mít kvalitní spánek pomocí přirozených metod
- mnohé ze zmíněných bylinek i krásně voní a proti nespavosti pomáhá i aromaterapie – nezapomeňte se při pití čaje pořádně nadechnout té krásné vůně. Ušít si můžete také vonný polštářek proti nespavosti, stačí ho naplnit sušenými bylinkami – opět jednou bylinkou či oblíbenou směsí.
- k navození spánku se doporučuje také pivo. Půl litru přihřejte, přimíchejte do něj lžíci medu a vypijte před spaním.
- k vhodným bylinkám patří, kromě již zmíněné kozlíku a levandule, též hlaváček jarní, kosatec německý
Zmíněné bylinky mají uklidňující a občas i sedativní účinek. Mnohé se vyžívají i ve farmaceutickém průmyslu nebo v alternativní medicíně. Pokud si nejste jisti, kterou máte vyzkoušet, zeptejte se lékárníka. On vám zaručeně pořadí.
Spánek je pro náš organismus velmi důležitý. Záleží na něm kvalita našeho života. Proto pokud máte se spánkem problémy, které přetrvávají déle než pár dní, začněte je řešit. Ne však tabletkami, ale přírodně, kvalitně a bez vedlejších účinků.
A co si o bylinkách či spánku ještě přečíst?
- TOP bylinky na trávení
- Které bylinky jsou super na vysoký krevní tlak?
- Jak rychle usnout? Jak usnout za 10 sekund, 1 nebo 2 minuty?
- 7 nejlepších čajů na spaní a usínání
- Jak na nespavost a problémy se spánkem v těhotenství? Máme pro vás několik rad
VIDEO: Jak zkvalitnit spánek. Jak na nespavost.
Sponzorováno
Zdroje článku a studie
- Valerian for Sleep: A Systematic Review and Meta-Analysis Autor: Stephen Bent, MD
Sponzorováno
Autor článku
Líbil se vám náš článek? Sdílejte ho, uděláte nám radost
Štítky: Kvalitní spánek a nespavost, Příroda a zdraví
Přečtěte si také naše další články