Obsah článku
Živiny a hojení ran
Pro hojení ran jsou důležité hlavně vitamíny C a E, které jsou významnými antioxidanty. Vitamin C je bohatě zastoupen například v bobulovitém ovoci, citrusových plodech, v jahodách, či v kiwi. Co se týče zeleniny, céčko se nachází v zelí, brokolici, růžičkové kapustě, špenátu atd.. Bohatým zdrojem éčka jsou celozrnné obiloviny, různé semena a panenské oleje.
Důležité jsou také proteiny, které urychlují obnovu tkání a podporují tvorbu kolagenu, který hraje důležitou roli ve zdraví a kráse pokožky. Bílkoviny se nacházejí v mase, mléčných výrobcích, vajíčkách, ale také v ořeších či luštěninách.
Bylinky na hojení ran
Pomoc při poraněních nabízejí i léčivé rostliny. V případě potřeby můžete sáhnout po aloe vera, heřmánku pravém, měsíčku lékařském či jitroceli kopinatém.
Na opuchliny, spáleniny od slunce či popraskanou kůži na nohou, je výbornou volbou kostival lékařský. Rostliny se využívají zejména ve formě obkladu, ale k dispozici jsou i preparáty z nich vyrobené. Praktické jsou také krémy, gely či tinktury. Masti, obklady a tinktury si můžete klidně připravit v pohodlí domova av případě potřeby je máte ihned k dispozici. Jak na to?
Mast z měsíčku lékařského
V žádné domácnosti by neměla chybět mast z měsíčku lékařského. Na přípravu potřebujeme 250 gramů vepřového sádla a 2-3 hrsti květů měsíčku. Nejdříve mast na ohni rozpustíme, pak do ní přidáme květy měsíčku (někdo používá kromě květin i nakrájené stonky a listy). Vše promícháme a přivedeme do varu, pak necháme vychladnout 24 hodin. Následně se mast ohřeje a přecedí do nádob, z nichž se bude používat. Podobným způsobem lze připravit i mast z heřmánku, která je také výbornou pomocnicí při hojení ran.
Sponzorováno
Obklad a čaj z kontryhele lékařské
Kontryhel lékařská je známá zejména jako bylinka vhodná pro ženy, protože zmírňuje různé gynekologické potíže. Jenže je i výbornou pomocnicí při hnisavých ranách. Pro tento účel se používá vnitřně i zvenku. Čaj je třeba pít 2-3 krát denně. Na obklad se využívá čerstvá bylina, která se rozdrtí v hmoždíři a kaše se nanese na ránu.
Čaj z kokošky
Kokoška pastuší pomáhá při krvácejících ranách. Naše babičky pro tento účel využívaly zejména čaj. Ten se připraví z čajové lžičky byliny, která se zalije vroucí vodou a nechá se krátce louhovat. Čaj se doporučuje pít 2-3 krát denně.
Rozrazil lékařský na zanícené rány
Obklad se připravuje z kopcovité čajové lžičky rozrazilu lékařského. Ten se zalije čtvrt litrem horké vody, nechá se krátce odstát. Po přecezení se používá k mytí zanícených ran.
Česnek medvědí
K urychlení hojení ran se využívají rozdrcené listy česneku medvědího, ale i šťáva z této jarní byliny. Šťáva se pravidelně natírá na postižené místo.
Šalvěj lékařská
Šalvěj lékařská je také spolehlivou pomocnicí při hojení ran, odřenin a popálenin. Nejúčinnější je ve formě obkladu, který se připraví z 3 čajových lžiček byliny a čtvrt litru vody. Nechá se louhovat, dokud není odvar vlažný.
Babské rady na lepší hojení ran
V některých případech mohou úlevu přinést i babské rady, i když odborníci je ve většině případů nedoporučují.
Med
Pokud si nevíte rady s povrchovými rankami, drobnými popáleninami či odřeninami, můžete vyzkoušet včelí med, nejlépe od lokálních včelařů. Med disponuje antibakteriálními účinky, a tak urychlí proces hojení. Stačí postižené místo kolem rány potřít medem, zakrýt obvazem a nechat dostatečně dlouho působit.
Vaječný bílek
Na popáleniny se využívá podle babských rad například jako první pomoc vaječný bílek, který se nanese na plátno a následně přiloží na popáleninu.
Olej z levandule
Na drobné popáleniny je vhodný také esenciální olej z levandule lékařské, ale využívá se i olivový olej.
A dále si o u nás přečtěte
VIDEO: O bylinkách a tom jak si udržovat rovnováhu zdraví
Sponzorováno
Autor článku
Líbil se vám náš článek? Sdílejte ho, uděláte nám radost
Štítky: Příroda a zdraví
Přečtěte si také naše další články