Obsah článku
Ne vždy ale platí, že když budete nemocní, vezmete hrst jakýchkoliv bylinek. Nejenom, že každá jinak voní, nebo každá jinak chutná, či se jinak používá. A samozřejmě nelze zapomínat ani na to, že každá jinak léčí. Které je vhodné využívat? Podívejte se na malý přehled s námi v tomto článku.
Bylinky na klasické nachlazení
Když byste se podívali na žebříček těch nemocí, které lze označit jako naprosto běžné, tak bude na prvním místě právě klasické nachlazení. To má poměrně jasně identifikovatelné příznaky, které jsou hned tři. A to takové:
- Vyšší teplota
- Kašel
- Rýma
- Tekoucí hlen z nosu
Co v takovém případě použít za bylinu? V podstatě nejlepší možnou variantou je tymián, který je při nachlazení neocenitelným pomocníkem. Jeho klad je spojený hlavně s tím, že uleví od kašle a zlepší odkašlávání. Tyto problémy může pomoci zmírnit také divizna, která ale není až tak účinná, jako je tomu právě v případě tymiánu. Dále je vhodné sáhnout i po mateřídoušce. Ani tato bylina vás zaručeně nezklame. Jejím hlavním kladem je to, že dokáže velmi dobře podpořit imunitu lidského těla.
Bylinky na různé bolesti
Že vás něco bolí není nic výjimečného. Mnohdy jde o bolesti jenom menší a lehké, jindy se zase může jednat o bolesti až nesnesitelné. S čím jsou spojeny nejčastěji? Jistě si sami velmi dobře vybavíte, kdy vás v poslední době něco výrazně bolelo. A o co šlo konkrétně? Když budeme přesní, může jít o:
- Hlavu
- Břicho
- Svalstvo
Co v takovém případě pomůže mimo to, že sáhnete do lékárny pro prášek typické růžové barvy? Je to vrbová kůra, ze které je vhodné dát si několik šálků čaje. Podobnou účinnost může mít také bylina, která nese název tužebník jilmový. I ten je často označován pod pojmem přírodní aspirin. Třetí doporučenou možností je rostlina s celkem zajímavým názvem, kterým je kopretina řimbaba. Ta se hodí jako pomoc opravdu akutní, jelikož stačí utržení listu, který budete žvýkat.
Bylinky na ženské problémy
Ty mohou také přímo souviset s bolestmi. Máme na mysli menstruaci, která může být bolestivá, stejně jako se může jednat o různé problémy, které doprovází takzvaný přechod. Na obě situace se hodí mít po ruce rostlinu, jejíž název je andělika lékařská. Seženete ji obvykle ve formě čaje, který je i naším doporučeným řešením. Existuje však i ve formě tinktury, která se může hodit na různé bolesti, ale v případě těchto problémů ji v podstatě nelze nijak správně aplikovat. Podívejte se na další bylinky, které jsou určeny zejména pro ženy.
Sponzorováno
Bylinky na drobná poranění
Jistě to znáte. I když na sebe dáváte velký pozor, čas od času se objeví drobné poranění. Třeba v oblasti vašich rukou, stejně jako se může objevit třeba i na nohou. Jde třeba o drobné ranky, stejně jako se může jednat i o menší odřeniny. Co vám v takovém případě pomůže? Je to aloe vera. Tato rostlina je dnes velmi častou součástí mnohých krémů, které mají za cíl urychlit hojení a zmírnit různá podráždění. Je tedy jasné, že na jakékoliv drobné poranění se hodí velmi dobře. Ideálně ve svém čerstvém stavu. Pokud tuto rostlinu pěstujete, tak si kousek uřízněte a přiložte na ranku. Když je větší, pokapejte ji šťávou z této rostliny.
Bylinky a spálená kůže
Nyní, v době léta a tedy v době až nadměrného slunění není nic výjimečného, že to řada z vás doslova přežene a poté dojde k tomu, že vás bude spálená kůže až extrémně pálit. Jako první tak v tomto případě použijte ty byliny, které jsme vám doporučili v souvislosti s obecnou bolestí. Dále je třeba mít po ruce i heřmánek. Z toho doporučujeme připravit silný odvar nebo výluh, ten nanést na kapesník a tím spálená místa ošetřovat. Už při kontaktu s mokrým kapesníkem se pokožka ochladí. Heřmánek ji dále dokáže pomoci zklidnit a také podpořit její regeneraci.
Bylinky na problémy s trávením
Křeče, obecné bolesti břicha, plynatost, stejně jako třeba i nafouklé břicho. To vše jsou problémy, které mají vliv na pohodu vašeho života, i na vaši krásu. Pokud máte problémy s trávením často, je jasné, že primární příčinu musíte hledat v jídle. Když už dojde k tomu, že si dáte něco ne úplně ideálního a problémy se dostaví, sáhněte pro několik druhů koření. A to snězte. Jedná se například o kmín, stejně jako jde o anýz, ale i fenykl. Jde o trojici, která má vliv na lepší trávení a eliminaci daných komplikací. A když jim chcete předcházet, myslete na to, že dané koření by mělo být součástí vašich jídel. Tedy pokud se k nim alespoň částečně hodí.
Bylinky na problémy s močovými cestami
Záněty močových cest nejsou u žen nijak výjimečné. Když je chcete léčit, ale také jim předcházet, tak nezapomeňte na lichořešnici. Jedná se o rostlinu, která vypadá velmi půvabně a také velmi zajímavě. Přitom se jedná o silné přírodní antibiotikum, které dokáže působit právě v oblasti vašich močových cest. Kromě léčby je dobré myslet i na prevenci a tak raději počet nežádoucích bakterií nejenom v oblasti vašeho močového měchýře výrazněji omezovat.
A co vy? Jaká bylinka nesmí chybět ve vaší lékárničce? Budeme rádi za tipy a doporučení.
Co si dále přečíst na toto téma?
- Co by obecně měla obsahovat lékárnička pro děti?
- Jak vybavit cestovní lékárničku?
- Jaké esenciální oleje vybrat pro zimní lékárničku a proč?
- Sarsaparilla a její účinky na zdraví + použití
VIDEO: Lékárnička na cesty – zabalíte si homeopatika?
Sponzorováno
Sponzorováno
Autor článku
Líbil se vám náš článek? Sdílejte ho, uděláte nám radost
Štítky: Příroda a zdraví
Přečtěte si také naše další články