Obsah článku
Vaše střevo potřebuje butyrát pro zdraví, „vyrábí“ ho střevní mikrobiom. Střevní bakterie produkují butyrát, důležitou mastnou kyselinu s krátkým řetězcem, která podporuje zdraví trávicího traktu, pomáhá kontrolovat zánět a dokonce pomáhá při prevenci různých nemocí.
Toto jsou důvody, proč ve svém životě potřebujete butyrát:
- Palivo pro střevní buňky
- Má antioxidační schopnosti
- Bojuje proti zánětu střev
- Říká NE rakovině
- Může řešit „netěsnosti“ střeva
- Bojuje s obezitou a cukrovkou
- Chrání váš mozek
- Dělá nás více přitažlivými (divné? Ale pravdivé)
- Může chránit buňky před radiací
Chcete-li podpořit tvorbu butyrátu ve vašem těle, zaměřte se na vlákninu – vaše střevní bakterie transformují vláknin, která se nachází v rostlinné stravě.
Vaše tělo produkuje méně butyrátu, než jiných mastných kyselin s krátkým řetězcem. Butyrát má ale mnoho zdravotních výhod, proto ho v těle chcete více. Je nezbytný pro vaše celkové zdraví střev, jakož i pro pomoc při výrobě energie pro některé z vašich střevních buněk. Navíc může dokonce stabilizovat hladinu krevního cukru a cholesterolu. Nyní s povězme o butyrátu víc. Na co je tedy dobrý?
1. Palivo pro vaše střevní buňky
Butyrát je hlavním zdrojem energie pro kolonocyty, epitelové buňky sliznice tlustého střeva.
Na rozdíl od většiny ostatních buněk ve vašem těle, které používají jako svůj hlavní zdroj energie cukr (glukózu), používají buňky sliznice střeva (kolonocyty) hlavně butyrát. Bez butyrátu by tyto buňky nebyly schopny správně vykonávat své funkce.
Bakterie rodu Firmicutes jsou dobře známí výrobou butyrátu. Konkrétněji mikroby jako Roseburia spp., Faecalibacterium prausnitzii a Eubacterium rectale přeměňují prebiotika, jako je vláknina, na butyrát.
Tento trojstranný vztah je vzájemný. Butyrát je palivem pro kolonocyty a na oplátku tyto buňky pomáhají vytvářet prostředí bez kyslíku, ve kterém prospívají prospěšné střevní mikroby. To udržuje zánět pod kontrolou, střevní buňky to udržuje zdravé a střevní bakterie toto udržuje „šťastné“.
2. Antioxidační schopnosti
Butyrát také chrání vaše buňky před škodlivými látkami a udržuje tak vaše střevo zdravé a bez chorob. Volné radikály jsou v zásadě odpadními produkty z chemických reakcí v těle. Antioxidanty jsou obranou proti nim. Velké množství volných radikálů způsobuje poškození v těle. Tento proces nazýváme oxidační stres.
Tlusté střevo je úložný kontejner pro odpad, který produkujete. Ukázalo se, že vyšší hladiny butyrátu zvyšují hladiny glutathionu, antioxidantu produkovaného v tělních buňkách, který neutralizuje volné radikály ve střevech. To je dobré, protože volné radikály jsou spojeny se zánětem a mnoha nemocemi.
Zvýšená produkce butyrátu by tedy mohla zlepšit bariérovou funkci kolonocytů díky sekundárním antioxidačním funkcím. Tím se snižuje riziko nemocí, jako je rakovina střev, zánětlivé onemocnění střev (IBD) a syndrom dráždivého tračníku (IBS).
3. Zabraňuje zánětu střev
Butyrát má protizánětlivé a protirakovinné vlastnosti – to je super pro vaše střevo.
Vaše střevní výstelka si udržuje nízkou úroveň zánětu pro případ, že by došlo ke změnám na povrchu sliznice, která je v kontaktu s mikrobiomem. Nízká úroveň zánětu je přísně hlídána – pokud je narušena, může vést k oxidačnímu poškození a za delší dobu i k rakovině.
Butyrát brání působení některých prozánětlivých látek v těle. Protizánětlivý účinek butyrátu snižuje oxidační stres a hlídá poškození způsobené volnými radikály.
Vaše strava tedy může mít opravdu velký vliv jak na produkci butyrátu, tak na zánět střev. Strava s vysokým obsahem vlákniny je zvláště prospěšná pro produkci butyrátu, protože živí vaše bakterie produkující butyrát. A jak už nyní víte, více butyrátu znamená méně zánětu.
Butyrát je také toxický pro určité škodlivé druhy bakterií. Studie odhalily, že kyselina butyrová může přímo zabíjet neboli inhibovat patogeny Salmonelly a Clostridium perfringens, který způsobuje gangrénu.
4. Butyrát proti rakovině
Rakovina tlustého střeva a konečníku je v západním světě velkou zdravotní zátěží. Většinou za ni může naše strava. Strava s nízkým obsahem vlákniny ovlivňuje bakterie ve střevě. Vaše kolonocyty potřebují butyrát pro energii, a pokud nemají energii, nemohou pracovat.
Pokud buňky výstelky vašeho střeva nejsou schopny fungovat, buňky spojené s progresí nádoru mohou prosperovat. Ty pak uvolňují zánětlivé signály a vedou k vývoji nádoru. Málo vlákniny znamená sníženou produkci butyrátu, což je rizikový faktor pro rakovinu střev.
Butyrát je také inhibitor histon deacetylázy. Histon deacetyláza je enzym produkovaný u většiny rakovin. Protože butyrát je inhibitor histon deacetylázy, způsobuje, že buňky ve skutečnosti spáchají sebevraždu (proces známý jako apoptóza). Butyrát může tedy zcela zabránit vývoji rakovinných buněk.
Sponzorováno
5. Butyrát na „netěsnosti“ střeva
Vaše výstelka střeva potřebuje butyrát, aby zůstala zdravá a správně fungovala. Střevní výstelka je něco jako střevní bariéra. Selektivně umožňuje vitamínům a minerálním látkám opustit střevo, vstoupit do krevního řečiště a cestovat tam, kde jsou potřeba. Stejně tak zabraňuje toxinům, patogenům a složkám potravin proniknout do krevního řečiště a způsobit, že budete nemocní. Tento proces nazývají lékaři a vědci střevní propustnost.
Některé naše návyky ale způsobují, že bakterie a nežádoucí látky mohou do vašeho krevního oběhu vniknout. Tohle je označováno jako netěsné střevo nebo syndrom netěsného střeva.
Butyrát produkovaný střevními mikroby z vlákniny poskytuje palivo potřebné pro buňky ve střevní výstelce. Tímto způsobem zachováte integritu výstelky střeva a zabráníte vzniku netěsností.
6. Bojuje s obezitou a cukrovkou
Butyrát může zlepšit obezitu a diabetes typu II zvýšením produkce určitých střevních hormonů, které zlepšují rovnováhu cukru v krvi.
Výzkum ukazuje, že butyrát zvyšuje sekreci střevních hormonů, jako je glukagonový peptid-1 (GLP-1) a peptid YY (PYY). GLP-1 zvyšuje produkci inzulínu a snižuje produkci glukagonu v pankreatu. PYY zvyšuje příjem glukózy ve vašich svalech i tukové tkáni.
Zvýšená produkce mastných kyselin s krátkým řetězcem, včetně butyrátu v tlustém střevě, zvyšuje uvolňování těchto střevních hormonů, což naznačuje potenciální výhody pro řízení hladiny cukru v krvi a zabraňuje nárůstu hmotnosti.
7. Chrání váš mozek
Stejně jako jeho role ve střevech má butyrát významný potenciál pro podporu zdraví mozku. Butyrát, produkovaný bakteriemi ve vašem tlustém střevě, má řadu biologických funkcí. Tyto funkce jsou také spojeny s neuroprotektivními účinky (prospěšné pro váš mozek a nervový systém).
Butyrát se zaměřuje na mnoho cest souvisejících s progresí nemocí, jako je Parkinsonova nemoc, Alzheimerova choroba, mozková mrtvice a autismus. Butyrát tedy může ovlivnit zdraví mozku a strava by mohla být jednoduchým způsobem, jak snížit rizika těchto onemocnění.
Jednoho dne právě toto může být dokonce potenciální léčba onemocnění souvisejících s mozkem.
8. Díky butyrátu jste více přitažliví
Jak je to možné? Butyrát může opravdu ovlivnit váš společenský život. Spolu s dalšími mastnými kyselinami produkovanými střevními bakteriemi vyrábí butyrát „společenský zápach“. Podle jedné studie může dokonce ovlivnit, zda vás lidé považují za přitažlivého.
Lidé mohou totiž detekovat i nejmenší množství butyrátu vůní – ve skutečnosti jsou naše nosy lepší při detekci butyrátu než na skoro jakoukoli jinou látku na Zemi. Při vysokých koncentracích vyvolává odporovou reakci, protože to může znamenat, že něco hnije. Při nízkých koncentracích nám však může říci o imunitním stavu ostatních lidí.
Vědci odhalil, že lehký zápach butyrátu v tělesné vůni jiné osoby může naznačovat, že jsou zdraví, silní a je proto hodno se s nimi stýkat.
9. Butyrát jako ochrana proti záření
Jedna studie naznačuje, že butyrát může chránit mitochondrie – energetické továrny uvnitř buněk – proti radiaci (proti záření). Butyrát může také chránit mitochondrie před jinými formami oxidačního stresu, ale jeho potenciál proti otravě radiací je obzvláště zajímavý.
Zvyšte produkci butyrátu pomocí vlákniny
Strava s vysokým obsahem vlákniny může podpořit produkci butyrátu, protože podporuje růst bakterií produkujících butyrát v tlustém střevě.
Hlavně bakterie kmenu Firmicutes phylum jsou známé svou schopností produkovat butyrát. Pokud chcete vyživovat tuto třídu bakterií, zaměřte se na potraviny obsahující prebiotika.
Prebiotika jsou potraviny, které přímo živí váš mikrobiom a jsou to: zelenina, ovoce, luštěniny a celozrnné potraviny. Obsahují dietní vlákninu, kterou vaše střevní bakterie fermentují na organické sloučeniny, jako je butyrát.
Strava s vysokým obsahem tuku a nízkým obsahem uhlohydrátů může narušit produkci butyrátu. Vaše střevní bakterie se živí vlákninou, nikoli živočišnými bílkovinami. Nejlepším způsobem, jak optimalizovat produkci butyrátu, je jídeníček s vysokým obsahem vlákniny.
Produkce butyrátu závisí do velké míry na pH tlustého střeva. Bakteriím, které produkují butyrát, se daří v kyselějším prostředí (nižší pH), zatímco bakterie, které produkují jiné SCFA, jako je acetát a propionát, dávají přednost zásaditějšímu prostředí (vyšší pH) (zdroj zde).
Další potraviny, které jsou dobré pro tvorbu butyrátu
Jsou to tyto:
- Ječmen
- Oves
- Otruby
- Celozrnné potraviny
- Houby
- Jablka
- Citrusové plody
- Cibule
- Česnek
A pár slov na závěr
Butyrát je zásadní pro zdraví střev a mozku a může zabránit autoimunitním chorobám a obezitě.
Butyrát je zdroj energie pro buňky ve stěně tlustého střeva. Je nezbytný pro udržení zdravé bariéry mezi tlustým střevem a krevním oběhem a zabraňuje zánětům ve střevech
Sponzorováno
Stručně řečeno, butyrát je pro vaše tělo super. Vaše střevní bakterie vytvářejí butyrát z potravin, které obsahují hodně vlákniny. Dobrý jídelníček s vlákninou tak pomůže zvýšit produkci butyrátu a vaše střevní mikroby vás budou milovat. A to chcete.
Co si dále přečíst o střevech?
- Studie spojují narušení střevní mikrobioty s výrazným oslabením imunity. Pomoci mohou probiotika
- Jak na zdravá střeva? Věnujte se svému zdraví i v oblasti střev.
Sponzorováno
Autor článku
Líbil se vám náš článek? Sdílejte ho, uděláte nám radost
Štítky: Střeva, Zdravé látky
Přečtěte si také naše další články