Obsah článku
- Butejkova metoda dýchání, pojmenovaná podle ruského lékaře Konstantina Pavloviče Butejka, je technika dýchání navržená k léčbě různých respiračních problémů, zejména astmatu a jiných onemocnění dýchacích cest. Tato metoda se zaměřuje na kontrolu hloubky a frekvence dechu, aby se dosáhlo optimálního dýchání a zlepšila se celková funkce dýchacího systému.
- Butejkova metoda zdůrazňuje důležitost udržování určité úrovně oxidu uhličitého v krvi. Při nadměrném dýchání dochází k poklesu hladiny oxidu uhličitého v krvi, což může vést k křečím dýchacích cest a zhoršení astmatických příznaků. Metoda se zaměřuje na snížení frekvence dechu a zvýšení obsahu oxidu uhličitého v krvi.
- Butejkova metoda podporuje dýchání nosem místo úst, protože nosní dýchání umožňuje lepší filtraci, zahřívání a zvlhčování vzduchu, což může snížit dráždivost dýchacích cest.
- Pacienti jsou učeni kontrolovanému dýchání s důrazem na pomalý a hluboký dech, společně s delšími výdechy, aby se uvolnili dýchací svaly a snížila se hyperventilace.
- Butejkova metoda dýchání je často součástí komplexní léčby respiračních problémů a může být prováděna pod dohledem zkušeného instruktora nebo fyzioterapeuta. Je však důležité konzultovat s lékařem před zahájením jakékoli nové léčby, zejména pokud trpíte chronickými respiračními potížemi.
Butejkova metoda či terapie
Na internetu se dozvěděla, že existuje Butejkova metoda, kterou se za pět dnů lze zbavit astmatických záchvatů. Jedno centrum našla v Kolíně v Německu, to však bylo příliš daleko. Zjistila, že takové školení dělají i v Budapešti.
Na školení této terapie docházela čtyři soboty. Kurz vedl zakladatel maďarského Centra dýchání Butejko Gyula Varga-Szilágyi. Po prvním sezení ještě používala dvousložkový lék, ve kterém byl inhalátor a nadledvinový hormon. Po druhém sezení inhalátor už nepotřebovala. Lékaři řekla, že chodí na Butejkovu terapii, ale nevyjádřil se k tomu. Na školení se dozvěděla, že inhalátory – rozšiřovače bronchů – působí extenzivně nejen na bronchy, ale i na hladké svalstvo a ničí tak celé tělo. „Podstatou tét metody je naučit se méně dýchat. Je to způsob úsporného, povrchního dýchání ne ústy, ale nosem a ne do plic, ale do břicha. Na kurzu jsem se naučila dýchat tak, že si naberu nosem co nejméně vzduchu a zadržuji dech. Když člověk takové vědomé dýchání trénuje, organismus si na něj zvykne a nepotřebuje žádné léky,“ vysvětluje paní Edita. Základem kurzu je velmi přísný režim, který však dokáže zvládnout každý. Není to bolestivé ani fyzicky náročné, jen nepohodlné.
Kdo je Butejko
Profesor Konstantin Pavlovič Butejko (1923 – 2003) ještě jako student medicíny v Moskvě dostal roli, jejíž součástí bylo sledovat dýchání hospitalizovaných pacientů. Stovky hodin strávil u postelí nemocných a zaznamenával charakteristické momenty v procesu dýchání umírajících. Všiml si, že s blížícím se časem smrti nastává obecně silné, zrychlené dýchání. Později se dalšími měřeními i u zdravých lidí dopracoval k myšlence, že některé nemoci vznikají v důsledku zrychleného dýchání. Předpokládal, že jisté zdravotní potíže lze léčit korekcí dýchání. Svou teorii – čím je větší objem vdechnutého vzduchu, tím je zdravotní stav člověka horší – znovu a znovu ověřoval na pacientech. Měřil dýchání lidí trpících astmatem, se zánětem hrdla i s jinými onemocněními a přesvědčil se, že u těchto nemocných patří právě do kategorie zrychleného dýchání.
Sponzorováno
Je potvrzena, ale ne uznána
V roce 1980 Butejkovu teorii stoprocentně potvrdili v Moskvě i Petrohradu. První pokusy ověřování metody dělali na přelomu tisíciletí v Austrálii a ve Velké Británii. V mnoha zemích světa ji akceptují více odborníci, ale obecně uznána není. Ani v Česku.
Z pacientky učitelka
Profesor Butejko si přál, aby jeho terapii dále šířily jen bývalí astmatici. Byli jimi Gyula Varga-Szilágyi z Budapešti i doktor z Austrálie, který podnítil ověřování Butejkovy metody ve své zemi.
„Pro astmatika je úžasné, když si uvědomí, že už nemá záchvaty nebo pokud by i záchvat přišel, ví, jak reagovat. Když se hlásí pocit dušení, třeba jen zadržovat dech. Právě tím kumuluje v plicích CO2 a vím z dýchání vytěžit vzduch. Uběhl rok a denně cvičím dýchání minimálně dvě hodiny, například i na procházce se psem. Ani jednou jsem od té doby neměla záchvat. Když jsem svému lékaři říkala, že se mám dobře, nevěřil mi, protože spirometrie mi neukázala dobrý výsledek,“ vypráví Edita. Rozhodla se, že udělá všechno pro to, aby Butejkovu metodu rozšířila a tak pomohla dalším astmatikům.
Sport je doporučen
Specialisté alergologové doporučují astmatikům sport jako doplňkový druh léčby. Sport je pro astmatika velmi důležitý. Je třeba ho však provádět jinak, jak to dělají zdraví lidé. Astmatik při tělesném zatížení reaguje prudkým zhoršením dýchání, proto se často sportu vyhýbá. Pro astmatika jsou však sporty ideální, protože se jedná o přirozené posilování imunity.
Ukrajinský lékař profesor Butejko zjistil jednu podstatnou souvislost, podle níž pravidelné užívání léku na usnadnění dýchání (jako například Ventolin) nejenže nepomáhá, ale právě naopak: astma zhoršuje, nemocným na astma škodí a zároveň může vyvolat choroby srdeční. Vyvinul vlastní metodu k léčbě tohoto onemocnění dýcháním. Butejkova metoda působí na pravou příčinu astmatu – na hyperventilaci.
Minimalizuje záchvaty astmatu, případně je úplně odstraní. Nemocný, který si osvojí Butejkovu techniku dýchání, může podstatně snížit množství užívaných léků nebo nakonec je možná i úplně vysadit. Při kontrole správné činnosti životních funkcí na stanovení diagnózy lékaři obvykle měří tělesnou teplotu, krevní tlak, puls, kontrolují chemické složení krve, moči, vyšetřují zvuky srdce a plic. Ale jen zřídka analyzují intenzitu dýchání, počet dechů za minutu nebo množství vdechnutého vzduchu za minutu. Ačkoli i tyto ukazatele mají normální a chorobné hodnoty. Zdravé dýchání lze popsat jako mírné vlnění, které představuje 8 až 10 nadechnutí za minutu. Tyto vdechnutí probíhají přes nos, a to tak, že pohybovat se má ne hrudník, ale bránice. Zdravě dýchající člověk vdechne 4 – 6 litrů vzduchu za minutu.
Názor lékaře
O názor na problematiku astmatu jsme požádali vyhledávanou specialistku v oboru imunoalergologie. „Astma je zánětlivé onemocnění dýchacích cest, a proto vyžaduje protizánětlivou léčbu. Dnes používané antiastmatické léky zajišťují většině pacientů výbornou kvalitu života, i když nástup účinku léků nemusí být okamžitý, někdy je nutné vystřídat několik druhů léků, dokud se onemocnění u pacienta stabilizuje a na minimum se zredukují denní i noční symptomy astmatu. Základem léčby je kvalitní protizánětlivá léčba, především v inhalační formě. Samozřejmě, správný způsob dýchání je velmi důležitý, ale rozhodně nenahrazuje systematickou léčbu pod vedením odborného lékaře.“
Zkuste si o této metodě zjistit více a možná Vám také pomůže.
A co si dále přečíst?
- TIP: Jak na astma u dětí?
- Co je to dýchání do břicha? Více informací zde.
- Metoda dýchání 4-7-8 – pro usínání i uklidnění
VIDEO: Butejkova metoda
Sponzorováno
Studie a zdroje článku
- A clinical trial of the Buteyko Breathing Technique in asthma as taught by a video Autoři: A J Opat, M M Cohen, M J Bailey, M J Abramson
Autor článku
Líbil se vám náš článek? Sdílejte ho, uděláte nám radost
Štítky: Nemoci dýchací soustavy a respirační onemocnění
Přečtěte si také naše další články