Sponzorováno

Botulismus – příznaky, příčiny a léčba této nemoci 4.68/5 (25)

Bobtnající konzerva? To zavání botulismem, tak pozor na to.

Bobtnající konzerva? To zavání botulismem, tak pozor na to.

Botulismus je jen jednou z chorob způsobenou potravinami. A je jedou z nejnebezpečnějších. Botulismus totiž může způsobit paralýzu a může být dokonce život ohrožující, ale to je spíše vzácné. Botulismus je obvykle spojen s konzervovanými potravinami. Komerčně konzervované potraviny mohou přenášet baktérie, které způsobují botulismus, ale v dnešní době se to děje jen zřídkakdy, spíš se jedná o domácky připravené konzervované potraviny. Ale tato nemoc může propuknout ve vašem těle i jinak, než příjmem potravin. Přečtěte i o botulismu náš článek a budete chytřejší.

Botulismus je způsoben baktérií Clostridium botulinum, která uvolňuje neurotoxin, což je jed, který napadá váš nervový systém.

Druhy botulismu

Jedním ze způsobů, jak se toxin může dostat do vašeho těla, je jíst zkažené jídlo. Existují však i jiné způsoby:

  • Botulismus u kojenců (kojenecký botulismus): Kojenci jsou náchylní k botulismu v prvním roce života, přičemž více než 90 % případů se vyskytuje u kojenců mladších šesti měsíců. Ke kojeneckému botulismu dochází po konzumaci spór C. botulinum, například ho mohou spolknout z prachu a půdy, která je nejčastější příčinou, nebo také z medu. Bakterie pak mohou uvolnit toxin. Jak děti stárnou, budují si ve střevech jakousi obranu.
  • Botulismus z poranění (traumatický botulismus): spóry botulismu se mohou dostat do otevřených ran a pomalu se rozmnožovat, případně mohou uvolňovat toxin. Tento typ botulismu je spojován zejména s uživateli drog (kteří injektují drogu do své kůže spíše než do žíly).
  • Inhalační botulismus: Vdechnutí toxinu je spíše vzácné, i když se některé národy pokusily vyrobit biologické zbraně, které by v ovzduší šířily smrtelnou formu toxinu.

Příčiny botulismu

Příčiny této nemoci můžeme rozdělit dle druhu botulismu.

Potravinový (potravní) botulismus

Zdrojem potravinového botulismu jsou často domácí konzervy s nízkým obsahem kyselin, jako je ovoce, zelenina a ryby. Nicméně, onemocnění se objevilo také z pikantních paprik (chilli) či z pečených brambor zabalených fólií.

Když jíte potraviny obsahující toxin, tak ten naruší funkci nervů, což způsobí paralýzu.

Botulismus z poranění

Když se bakterie C. botulinum dostanou do rány – pravděpodobně způsobené zraněním, kterého si možná ani nevšimnete – mohou se množit a produkovat toxiny. Nemoc se v posledních desetiletích objevila zejména u lidí, kteří injektují heroin. Ve skutečnosti je tento typ botulismu častější u lidí, kteří injektují černý dehet (to je typ heroinu, který převážně pochází z Mexika do Spojených států).

Kojenecký botulismus

Děti dostávají dětský botulismus po konzumaci spór bakterií, které pak rostou a rozmnožují se ve střevních traktech a vytvářejí toxiny. Zdrojem dětského botulismu může být med, ale je pravděpodobnější, že kojenec byl vystaven půdě kontaminované bakteriemi.

Příznaky (symptomy) botulismu

Bez ohledu na to, jak dostanete botulismus, jsou příznaky obvykle stejné. Nejdůležitějším příznakem je slabost, která začíná po obou stranách tváře, jde dolů na krk a pak na zbytek těla. Další příznaky mohou být:

  • Dvojité nebo rozmazané vidění
  • Povislá oční víčka
  • Obtížnosti při polykání
  • Nezřetelná řeč
  • Dušnost

Mezi další příznaky, které mohou následovat, patří zvracení, bolest břicha a průjem. Později mohou přijít na řadu velmi těžké bolesti břicha a těžká zácpa.

Pokud nedostanete léčbu, vaše příznaky by mohou postupovat k ochrnutí vašich paží, nohou a svalů, které se používají k dýchání.

Kojenci s botulismem mají tyto příznaky:

  • Letargie
  • Špatný svalový tón začíná v hlavě a krku a pohybuje se směrem dolů
  • Dítě se nechce kojit, jíst
  • Slintání
  • Slabý pláč

Kdy mám volat doktora?

Příznaky potravinového botulismu se obvykle objevují během 18 až 36 hodin po jídle s bakterií (i když se mohou objevit už za 6 hodin). V některých případech se symptomy botulismu nevyskytují po dobu jednoho až deseti dnů po expozici bakterii.

Kojenecký botulismus se nemusí objevit po dobu 14 dnů. Dítě s botulismem může vypadat rozpačitě nebo letargicky a může mít zácpou a jistou neochotu jíst.

Pokud vy nebo někdo poblíž vás máte příznaky, které by mohly být příznaky botulismu, volejte okamžitě lékaře.

Sponzorováno

Možné komplikace v souvislosti s botulismem

Botulismus může způsobit vážné příznaky, ale není přenosný z člověka na člověka – nemůže se přenést z jedné osoby na druhou. Pokud však máte botulismus, pravděpodobně budete muset zůstat v nemocnici pro potřeby sledování a další léčbu. Můžete mít také dlouhodobé problémy s dýcháním, pokud je vaše nemoc již závažná. Problémy mohou být dušnost a snadné vyčerpání.

Při správné léčbě se můžete plně z botulismu zotavit. Jak rychle k tomu dojde, závisí na závažnosti vašeho případu. Pokud je váš případ mírný, budete potřebovat cca týdny nebo měsíce k úplnému zotavení. Pokud je to závažný případ, může to trvat měsíce nebo roky, než se z něj zcela dostatanete.

Pokud není onemocnění léčeno, botulismus může být i život ohrožující. Ale lidé se zotavují v asi 90% až 95% případů.

Diagnostika a testy

Váš lékař pravděpodobně vyšetření zahájí fyzickou prohlídkou, hledá známky botulismu, jako je svalová slabost nebo povislá oční víčka. Může se vás také zeptat na potraviny, které jste jedli (nebo vaše dítě). Lékař si může si objednat laboratorní test, který by analyzoval buď krev nebo vzorek stolice, aby potvrdil diagnózu. Mohou být potřeba další testy.

Můžete také přinést potraviny, o kterých se domníváte, že botulismus způsobily.

Laboratorní testy mohou trvat několik dní. Mezitím se lékař může pokusit vyloučit další možné stavy. Příznaky botulismu jsou podobné příznakům mozkové mrtvice a syndromu Guillain-Barre, při kterém váš imunitní systém napadá vaše nervy a způsobuje paralýzu.

Některé příznaky botulismu se mohou podobat na jiné nemoci. Váš lékař může nařídit další testy, aby je vyloučil. Tyto testy mohou zahrnovat:

  • elektromyografie (EMG), která vyhodnotí odezvu svalů
  • zobrazovací metody za účelem zjištění jakýchkoli vnitřních poškození hlavy nebo mozku (CT a podobně)
  • vyšetření míšní tekutiny

Léčba botulismu

S nemocí zřejmě budete muset být přijati do nemocnice – zde pak existuje několik způsobů léčby, které mohou být podle vašeho případu vyřešeny individuálně. Obecně léčba obsahuje:

Antitoxiny: Hlavní léčba botulismu je lék nazývaný antitoxin. Tento lék může často pomoci zastavit zhoršení příznaků.

Antibiotika: Někdy mohou fungovat u traumatického botulismu. Tyto léky na zabíjení bakterií se nepoužívají u jiných typů botulismu.

Podpora při dýchání: Pokud váš případ botulismu vážně ovlivnil vaše svaly používané pro dýchání, možná budete muset být připojen k zařízení, které vám pomůže dýchat. Můžete být na mechanickém stroji i měsíce, pokud je nemoc opravdu těžká.

Další terapie: Můžete se stát, že budete potřebovat i další terpaie, které vám pomohou s vaším projevem, polykáním a dalšími tělesnými funkcemi. Regenerace může trvat týdny nebo měsíce. Dlouhodobá léčba a rehabilitace mohou být také nutné v těžkých případech.

Existuje také vakcína na botulismus, ale není úplně běžná, protože její účinnost nebyla plně testována a existují vedlejší účinky.

Prevence botulismu

Pokud máte doma vlastní jídlo, ujistěte se, že vaše ruce a nádobí jsou co nejčistší. Pečlivě umývejte a skladujte potraviny, abyste snížili šanci na pokácení zamoření konzervovaného jídla.

Toxin botulismu může být usmrcen při vysokých teplotách, takže pokud konzumujete domácí konzervy, zvažte, že je tak 10 minut povaříte, abyste zabili bakterie. Správné chlazení může také pomoci zabránit růstu bakterie C. botulinum.

Zde je několik zřejmých příznaků možné kontaminace botulismu v konzervách:

  • Plechovka je vydutá, natlakovaná, vypouklá.
  • Při otevření plechovky vytéká pěna nebo kapalina.
  • Obsah je cítit neobvykle – ne moc vábně.

Pokud takové plechovky nebo nádoby máte, neotvírejte je. Vyhoďte je. Pokud jídlo moc dobře nevoní, tak ho ani neochutnávejte. Nestojí to za to.

Několik dalších věcí, na které je třeba v souvislosti s botulismem pamatovat:

  • Nedávejte med nebo kukuřičný sirup dítěti mladšímu než 1 rok.
  • Dodržujte správné postupy při domácím konzervování jídla a zajistěte při tom dostatečné množství tepla a kyselin.
  • Již otevřené oleje s česnekem nebo bylinkami chlaďte.

Fakta o botulismu

  • Neurotoxin této nemoci je jednou z nejsilnějších, smrtelných látek na světě.
  • Botulismus je onemocnění způsobené neurotoxinem (konkrétně neurotoxinem typu A, B, E nebo F); příznaky zahrnují ochablou paralýzu (nebo slabost) v různých svalech.
  • Neurotoxin je produkován bakteriemi zvanými Clostridium botulinum.
  • Neurotoxin paralyzuje svaly a může být smrtelný.
  • Nikdy nejezte (a ani nechutnejte) jídlo, které by mohlo být zkažené.
  • Med může obsahovat spory botulismu a neměl by být kvůli tomu podáván dětem mladším než 1 rok.
  • Botulistický neurotoxin je uveden jako potenciální biologická zbraň.
  • Botulistický neurotoxin se používá v zředěné koncentraci k léčbě různých lékařských a kosmetických stavů.

Sponzorováno

Máte s botulismem nějaké zkušenosti? Budeme moc rádi za rady a komentáře.

    Líbil se vám článek? Ohodnoťte ho.

    Autor článku

    Daniel Borník (více o nás)

     

    Dan miluje sport. Přispívá články zejména z oblasti regenerace, fyzio, cvičení a píše i o nemocech. Náš tým vám všem chce přinášet zajímavé informace ze světa zdraví, cvičení, výživy, rehabilitace a obecně zdravého životního stylu. Ve většině našich článků vycházíme z odborných studií a lékařských prací. Vždy se snažíme na studie odkazovat, ověříte si tak pravost. Více informací o nás najdete zde - mrkněte na náš tým.

    Líbil se vám náš článek? Sdílejte ho, uděláte nám radost


    Štítky: ,

    Přečtěte si také naše další články

     

    Zatím žádné komentáře

    Zanechat komentář ke článku

    Zpráva