Sponzorováno

Borneol z pohledu zdraví – jaké má účinky? 4.8/5 (25)

Borneol z pohledu zdraví - jaké má účinky?Borneol se používá jako parfémová přísada při výrobě parfému, je v tomto ohledu jedním z nejoblíbenějších terpenů na světě. Tradičně bylo jeho původní jméno Borneo kafr, označující jeho vztah ke kafru. Borneol může být izolován od samotného kafru, když se podrobí procesu oxidace.

Borneol má mátovou a kafrovou vůni. Přirozeně se vyskytující forma se prezentuje jako částečně neprůhledné bělavé krystaly nebo jako takové hranaté kousky.

Borneol je obecně považován za mírně chladivý. To je užitečný ve směsích, které se používají k redukci horečky a chlazení. V tradiční čínské medicíně se používá jako lék už po tisíce let. Moderní farmakologická studie také ukázala, že má mnoho přímých terapeutických účinků.

Použití borneolu

Používá se hodně v aromaterapii. Ale nejenom v ní.

Snižuje otoky

Při použití s ​​jinými nosnými oleji je známo, že Borneol pomáhá snižovat otoky. Toto použití se hodně často objevuje v čínské medicíně. Je to také skvělá látka na modřiny a škrábance. Ujistěte se, že pro dosažení nejlepších výsledků borneol dobře promícháte s nosným olejem.

Vynikající odpuzovač hmyzu

Stejně jako mnoho další silně vonné kafrové deriváty, může být i Borneol použit jako odpuzovač hmyzu. Jeho použití uvnitř difuzoru nebo aplikací na tělo pomocí nosných olejů – to jsou 2 efektivní způsoby, jak tuto látku použít pro tento účel. Mnoho lidí také zjistilo, že používání kombinace borneolu a nosného oleje na tkaninách stanů a vnějších konstrukcích pomáhá udržet hmyz pryč od vašeho stanu až po dobu několika hodin.

Uklidňuje bolesti svalů

Pokud se aplikuje místně, pomáhá uklidnit a snižovat křeče a bolesti svalů. Jako vždy použijte nosný olej a vmasírujte tuto směs přímo do pokožky. Vlastnosti této „kafrové“ směsi mohou mít za následek mírné zahřátí místa. Toto pocity často pomáhají vyřešit bolesti svalů mnohem rychleji.

Antibakteriální vlastnosti

Dalším důvodem použití této látky je, že jste utrpěli nějaké zranění. Borneol totiž má silné antibakteriální a antivirové vlastnosti. Aplikuje se kolem rány. Nebo se použije v difuzoru, když jste nemocní. Pak vám může Borneol chránit před infekcí a umožní, aby se vaše tělo rychle uzdravilo.

Sponzorováno

Pomáhá při duševním vyčerpání

Pomocí aromaterapie může borneol skutečně pomoci zmírnit duševní vyčerpání. Vdechování by se mělo provádět jednou za den před spaním, aby se zajistily ty nejlepší výsledky.

Uvolňuje úzkost

Borneol je jednou z mnoha aromatických látek, u kterých se ukázalo, že zmírňuje úzkosti a obecně špatné nálady. Pomáhá zvedat náladu, může efektivně dodat jednotlivci energii a pomáhá uklidnit úzkost. Je také často součástí aromaterapeutických svíček a může být použit v difuzoru při domácím použití. Zvláště doporučujeme vyzkoušet směs esenciálních olejů bohatých na borneol: kardamom, máta, zázvor.

Zlepšuje paměť

Mnoho lidí také zjistilo, že používání borneolu při práci nebo studiu pomáhá s pamětí. Jednoduše jej vdechujete, když se učíte něco, co si potřebujete dobře zapamatovat – borneol vám pomůže lépe si pak vzpomenout. To z něj také činí dobrou látku pro děti a dospívající ve školním věku. Samozřejmě je také oblíben mezi ​​vysokoškolskými studenty.

Zabraňuje dehydrataci

Příjemná vůně Borneolu často způsobuje to, že lidé mají pocit, že potřebují něco pít. To může pomoci předejít dehydrataci a zajistit, aby pacienti v situacích, kdy je dehydratace opravdu problém, více pili. Borneol se také často vyskytuje v lécích určených k boji proti dehydrataci a v několika různých formách přípravků na rehydrataci.

Borneol a moderní lékařské aplikace

U této látky se potvrdily následující účinky moderními lékařskými experimentálními metodami.

  1. Antibakteriální účinek. Zabraňuje nebo zabíjí klinické běžné patogenní bakterie, jako je stafylokok aureus, beta hemolytický streptokok a Streptococcus viridans.
  2. Protizánětlivý účinek.
  3. Zmírnění bolesti.

Potenciální vedlejší účinky a kontraindikace

Podle výsledků lékařských experimentů může borneol vyvolat potíže při středním a pozdním těhotenství (byly provedeny výzkumy u myší). Ovšem účinek na počátku těhotenství není zřejmý. Takže těhotná žena by měla této látce vyhnout.

Sponzorováno

A co vy a borneol? Používáte ho? Budeme rádi za komentáře pod článkem.

A co si dále přečíst na toto téma?

    Líbil se vám článek? Ohodnoťte ho.

    Autor článku

    Daniel Borník (více o nás)

     

    Dan miluje sport. Přispívá články zejména z oblasti regenerace, fyzio, cvičení a píše i o nemocech. Náš tým vám všem chce přinášet zajímavé informace ze světa zdraví, cvičení, výživy, rehabilitace a obecně zdravého životního stylu. Ve většině našich článků vycházíme z odborných studií a lékařských prací. Vždy se snažíme na studie odkazovat, ověříte si tak pravost. Více informací o nás najdete zde - mrkněte na náš tým.

    Líbil se vám náš článek? Sdílejte ho, uděláte nám radost


    Štítky: ,

    Přečtěte si také naše další články

     

    Zatím žádné komentáře

    Zanechat komentář ke článku

    Zpráva