Sponzorováno

Bojová umění a jejich vliv na naše zdraví 4.7/5 (20)

Bojové sporty jsou pro naše zdraví skvělé. A to jak pro zdraví psychické, tak i fyzické.

Bojové sporty jsou pro naše zdraví skvělé. A to jak pro zdraví psychické, tak i fyzické.

Ať už mluvíme o tradičních bojových disciplínách jako karate, jiu jitsu či judo, nebo o moderních bojových sportech, jako je MMA nebo Krav Maga, bojová umění poskytují perfektní podporu pro to, aby jste se stali zdravějším a sebevědomějším jedincem.

Bez ohledu na disciplínu bojových umění, které dáváte přednost, existuje mnoho zdravotních výhod, jež můžete z bojových sportů čerpat. V tomto článku se s vámi podělíme o 10 nejlepších výhod týkajících se zdraví, které vám může nabídnout výcvik bojových umění.

1. Zlepší vaši mobilitu a hbitost

Mobilita a hbitost jsou dvě věci, na kterých stojí řada disciplín bojových umění. Pokud se snažíte zlepšit svoji hbitost či ohebnost a chcete obecně zlepšit reakce vašeho těla v těchto oblastech, je praktikování bojových umění jistým způsobem, jak to udělat.

2. Pevnost těla a síla

Mnoho bojových umění se zaměřuje zejména na schopnost fyzického těla být silným i pevným. To platí třeba při tréninku taekwondo, který vyžaduje ohromné množství síly k provedení složitých kopů a pohybů – skvěle to pomáhá zlepšit svalstvo celého vašeho těla.

Také opakovaný svalový trénink je základem řady disciplín bojových umění, takže pokud se snažíte získat štíhlou postavu a chcete budovat sílu, praktikujte bojové umění, jako taekwondo, karate nebo brazilské Jiu-Jitsu – tyto bojové sporty mohou být tou pravou cestou pro vás.

3. Zlepšená flexibilita

Vysoké, agresivní kopy a různé akrobatické prvky jsou důležitou součástí mnoha disciplín bojových umění.

Pokud budete provádět takové pohyby, bude to vyžadovat velké množství flexibility, takže doposud nejste flexibilní, bojový sport jako judo, MMA nebo Muay Thai přispěje k tomu, abyste se v této oblasti posunuli o notný kus dál.

4. Zlepšení stability a koordinace pohybů

Téměř všechny bojové sporty zlepšují stabilitu a koordinaci pohybů. Ať už si vyberete jakýkoliv bojový sport, tyto vlastnosti s ním určitě o mnoho zlepšíte. Aby bylo možné provádět efektivní pohyby, většina bojových umění se zaměřuje na to, abyste získali stabilitu, zejména ve spodní části vašeho těla. Jakmile získáte stabilní a jistou základnu, můžete provádět náročnější výpady. Pokud jste náchylní k nemotornosti, začlenění bojových umění do vašeho fyzického tréninku vám pravděpodobně velmi pomůže!

5. Snížení krevního tlaku a srdeční frekvence

Mnoho bojových umění vyžaduje přísný fitness trénink. Pokud opravdu chcete zůstat dlouhodobě zdraví, bojové umění je jedním ze způsobů, jak toho dosáhnout – také vám umožní získat cenné dovednosti a disciplínu.

Cvičení bojových umění, které zahrnuje silné, agresivní a opakující se pohyby při vysoké intenzitě, vyžaduje úroveň zdatnosti, která po určité době může pomoci snížit váš krevní tlak a srdeční frekvenci. Takže opět moc dobrý vliv na zdraví.

Bojová umění zlepšují duševní i fyzickou sílu.

6. Mentální koncentrace

Určité množství „duševní ostrosti“, vytrvalosti a koncentrace je v bojových uměních určitě vyžadováno. Prostě se potřebujete dobře koncentrovat, abyste provedli určitou sérii naučených pohybů nebo dokonce pěkně prohnali svého soupeře. Povaha mnoha bojových umění slouží k udržování duševní koncentrace. Potvrzuje to mnoho bojovníků, bojová umění jsou z velká části o hlavě. Vlastně to platí v téměř každém druhu sportu.

Sponzorováno

7. Vybojujete se ze stresu

Stres je civilizační chorobou. V nějaké podobě doléhá na každého z nás. Pokud máte taky pocit, že jste tak trochu pod tíhou stresu, bojové umění vám může určitě pomoci.

Mnoho bojových umění se soustřeďuje na to, že je důležité si uvědomit a ovládat své dýchání. Musíte třeba věnovat značné množství pozornosti tomu, abyste zbavili svoji pozornost zbytečného rozptýlení, abyste se prostě na 100% soustředili. Tento druh filozofie je přenositelný do mnoha různých sfér života a je často významným faktorem, který přispívá ke zmírnění stresu.

Navíc bojové sporty jsou často tvrdá makačka. A jak asi víte, sport je skvělým bojovníkem proti stresu. Prostě ten stres ze sebe „vymlátíte“.

8. Vylepšení kognitivních schopností

Studie z roku 2016 v časopise Journal of Sport and Health Science, která zahrnovala 89 starších žen a mužů, průměrného věku 70 let, se zabývala možnými kognitivními přínosy výcviku karate versus obecnějším fitness programem.

Účastníci byli náhodně zařazeni do jedné ze tří skupin. Jedna skupina vykonávala karate dvakrát týdně po dobu pěti měsíců. Druhá skupina prováděla tradiční fitness aktivity dvakrát týdně po dobu pěti měsíců, včetně běhu, silového tréninku, gymnastiky a dalších činností, které do svého popředí staví koordinaci, rovnováhu, sílu a povědomí o těle. Třetí (kontrolní) skupina pokračovala v běžných aktivitách. Pouze karate skupina vykazovala zlepšení pozornosti (měřeno schopností rozdělit pozornost mezi dvěma úkoly), reakční dobu a psychickou odolnost při stresu (což zahrnovalo počítačový test, který vyžadoval, aby uživatel reagoval na rychle se měnící barvy a zvuky). Není jasné, proč karate vykázalo lepší kognitivní výsledky než ostatní typy cvičení, ale autoři citovali jiný výzkum naznačující, že karate je specifická směs aerobiku, rovnováhy a koordinace, což může mít obzvláště příznivý účinek na mozek.

9. Snížení rizika pádu

Ve studii z roku 2016 v časopise Journal of the American Geriatric Society byli starší dospělí s nedávnými zraněními z pádů náhodně rozděleni do tříd buď provádějící tai chi nebo do cvičení posilujících nohy po dobu šesti měsíců. Ti, kteří byli ve skupině tai chi, měli významně nižší pravděpodobnost pádu a výrazně menší riziko pravděpodobnosti, že by byli zraněni, pokud by spadli, ve srovnání s těmi ve skupině posilující nohy. To dokazuje pozitivní vliv na koordinaci.

10. Hubnutí

Jak už bylo ve článku napsáno, bojové sporty jsou tvrdá makačka. Na tréninku vydáte velké množství energie. A to vede ke snížení hmotnosti. Tato cvičení mají velký vliv na vaši postavu. A to v pozitivním směrusamozřejmě.

Pár slov na závěr

Pokud vyčerpáte obecně známé způsoby, jak zůstat fit a zdraví, a stále hledáte něco nového v této oblasti, zapojení se do bojových umění může být pro vás to pravé ořechové.

Existuje opravdu mnoho přínosů pro zdraví, které vám může nabídnout výcvik bojových umění, tento příspěvek nastínil jen základní přehled výhod, které můžete získat z praktikování téměř všech disciplín bojových umění (možná s výjimkou zápasů o sumo). Pokud se rozhodnete přijmout tuto výzvu, zjistěte si o vybraném bojovém sportu víc. Ne každý bojový sport je pro každého vhodný. Najděte si tu disciplínu, která je pro vás ideální a bude vás dlouhodobě bavit.

Také nezapomeňte, že pravidelná praxe povede ke zlepšení v různých oblastech. Takže trénujte pravidelně.

Sponzorováno

Už jste našli bojový sport svého srdce? Budeme rádi, pokud nám o tom napíšete do komentářů.

Co si dále přečíst o bojových sportech?

    Sponzorováno

    Líbil se vám článek? Ohodnoťte ho.

    Autor článku

    Daniel Borník (více o nás)

     

    Dan miluje sport. Přispívá články zejména z oblasti regenerace, fyzio, cvičení a píše i o nemocech. Náš tým vám všem chce přinášet zajímavé informace ze světa zdraví, cvičení, výživy, rehabilitace a obecně zdravého životního stylu. Ve většině našich článků vycházíme z odborných studií a lékařských prací. Vždy se snažíme na studie odkazovat, ověříte si tak pravost. Více informací o nás najdete zde - mrkněte na náš tým.

    Líbil se vám náš článek? Sdílejte ho, uděláte nám radost


    Štítky:

    Přečtěte si také naše další články

     

    Zatím žádné komentáře

    Zanechat komentář ke článku

    Zpráva