Obsah článku
Inkontinence je častým problémem žen a výzkumy naznačují, že pacientky po operaci mají prokazatelně silnější svaly pánevního dna. Nizozemští vědci zjistili, že téměř 91 % žen, které podstoupily speciální typ operace, mělo pak menší problémy s inkontinencí, než 64 % žen, které si pomohly cviky na posílení pánevního dna. „Prevalence stresové inkontinence při cvičení, smíchu a kašli je vysoká“ řekl podle newsmaxhealth.com doktor Julien Labrie, gynekolog z University Medical Center Utrecht v Nizozemsku.
„Bez ohledu na závažnost inkontinence se cviky pánevního dna doporučují všem ženám. Ale výsledky dokazují, že chirurgický zákrok je bezpečný a má trvalé výsledky u žen se středně těžkou až těžkou stresovou inkontinencí“ obhajuje zákrok doktor Labrie. Stresová inkontinence je přitom problém, který postihuje množství stárnoucích žen a má negativní vliv na kvalitu jejich života.
Jaké jsou možnosti léčby inkontinence?
Jednou z možností jsou Kegelovy cviky. Posílením svalů pánevního dna by mělo být jednodušší účinně uzavřít močovou trubice a tudíž udržet mo . Úspěšnost léčby pomocí cviků je v rozmezí 53 až 97 %, v závislosti na jednotlivých studiích.
Naproti tomu je minimálně invazivní chirurgický zákrok. Ten zahrnuje vložení sítě pod močovou trubici, což pomůže jí podpoře a kompresi, aby mohla zůstat zavřená. Při této metodě studie hlásí 75 až 94 % úspěšnost.
Holandská studie inkontinence
V holandské studii vědci zkoumali 230 dobrovolnic v operační skupině a dalších 230 v cvičící skupině. Tyto ženy mohly kdykoliv změnit způsob léčby. A opravdu, skoro polovina cvičících žen přešla do operační skupiny, a 11 % žen z operační skupiny přešlo na cvičení. Po roce vědci zjistili, že subjektivní zlepšení udávalo 90,8 % žen v chirurgii skupině a 64,4 % v cvičící skupině.
Kterou léčbu si zvolit?
Rizika operace jsou perforace, potřeba reoperace, pooperační krvácení, ztráta krve a nová urgentní inkontinence. Doktor Labrie řekl: „Operace i rehabilitace pomocí cviků by měly být nabízeny jako možnosti léčby. Tak si každá žena vybere sama. Doktoři musí přispět odbornou radou, kde přihlédnou ke stavu pacientky a k jejím příznakům.“
Sponzorováno
Podporuje ho doktor Benjamin Brucker, odborný asistent ženské pánevní medicíny z New Yorku: „Studie byla velmi dobře navržena. A každá žena je jedinečná, takže to, co funguje u jedné, nemusí být dobré pro jiné ženy. Pokud je pacientka konzervativní, nic neztratí, pokud nejdříve vyzkouší cviky. Ale ani pokud si vybere hned operaci, neudělá chybu.“
Studie však proběhla jen za pomoci pacientek se střední až silnou inkontinencí, takže výsledky léčby při mírné stresové inkontinenci nejsou zahrnuty. Volba je tedy na každé pacientce.
Popis inkontinence
Inkontinence jako taková postihuje během života až padesát procent žen. Nejde o jednu nemoc, ale vlastně o příznak (symptom) vyskytující se z různých příčin.
Rozlišujeme několik typů inkontinence, nejčastěji se objevuje tzv. stresová inkontinence, tj. únik malého množství moči například při smíchu, zakašlání, kýchnutí, těžké fyzické námaze jako je zvedání břemen nebo cvičení. Tento typ je také nejlépe léčitelný, přičemž je důležité problém včas konzultovat s lékařem.
Dále rozlišujeme tzv. urgentní inkontinenci, která je, na rozdíl od předchozí provázena náhlým nucením na močení. Žena s tímto typem inkontinence je buzena i několikrát za noc tímto silným nutkáním a často se stane, že dojde k úniku, protože na toaletu nestihne dojít. Tento typ je většinou důsledkem jiného onemocnění, například bakteriálního zánětu močových cest.
Tyto případy jsou léčeny odstraněním základní příčiny (léčba antibiotiky apod.)
Dalším typem je inkontinence z přeplnění, kdy se na základě nervové poruchy močový měchýř není schopen úplně vyprázdnit.
Existují i smíšené inkontinence, kdy dochází ke kombinaci různých příčin.
Závažnost inkontinence
Závažnost této nemoci tkví v její společenské, hygienické i osobní nepřijatelnosti. Pro většinu lidí je představa neovládání základní funkce ponižující, nebo přinejmenším intimní a je jim zatěžko o těchto problémech mluvit.
Inkontinencí trpící ženy mohou být proto vyřazeny z aktivního pracovního, společenského nebo sexuálního života. Důležité je, že inkontinence je léčitelná a není na místě ji považovat za něco běžného, co už tak zkrátka musí být.
A co vy? Máte s Kegelovými cviky či inkontinencí nějakou zkušenost? Napište mi do komentářů pod článek.
VIDEO: Příčiny a projevy inkontinence
Sponzorováno
A dále si přečtěte o inkontinenci
Studie a zdroje článku
- Effect of Kegel's Exercise on Severity of Urinary Incontinence and Quality of Life among Menopausal Women Autor: Nemat Ismail
Sponzorováno
Autor článku
Líbil se vám náš článek? Sdílejte ho, uděláte nám radost
Štítky: Moderní medicína
Přečtěte si také naše další články
Já bych do operace hned nesla. Mam zkusenost s Elison, ze zabira a odstranuje inkontinenci uz po dvou mesicich uzivani.jsem moc spokojena. Kdo je taky zoufaly a nechce hned na operaci, tak vyzkousejte, dá se sehnat na internetu.
No na operaci bych asi také nešla i když pokud by mi nic nezabíralo a byla by to jediná možnost tak ano. Ale naštěstí mám zkušenosti s cvičením kegelových cviků a jsou super, a k tomu současně jsem užívala dýňové tablety. tato kombinace mi naprosto vyhovuje a pomáhá. O Elisonu jsem také slyšela, ale nemám vyzkoušeno. Ale pokud Vám zabírají tak super.
Mě také elison pomohl, ale i do toho cvicim. Dýnové tablety mi nepomohly,ale kazdému něco jiného. hlavne ze nám to pomůže:-)