Obsah článku
Produkty obsahující BPA jsou lahve na vodu, dětské lahve, zubní výplně a tmely, zubní pomůcky, zdravotnické prostředky, brýlové čočky, DVD a CD, domácí elektronika i různé druhy sportovního vybavení. Bisfenol A také můžete nalézt v epoxidových pryskyřicích, které se používají k pokovování vnitřku plechovek na potraviny a nápoje.
Každoročně se vyrobí velké množství BPA. Lidé jsou mu relativně hodně vystavováni, rozkládá se do potravin a do zdrojů vody.
Rychlá fakta o bisfenolu A (BPA)
Zde jsou některé zajímavé body týkající se BPA.
- Látka BPA se nachází všude kolem nás v životním prostředí a ve výrobcích.
- Výzkum spojil vystavení se této látce s problémy s plodností, mužskou impotencí, srdečními onemocněními a dalšími zdravotními problémy.
- Zprávy uvádějí, že současné úrovně BPA jsou nízké a nejsou nebezpečné pro člověka.
- Vyhnout se expozici bisfenolu A by měli zejména kojenci – pro ně nekupujte potraviny či nápoje v plastových obalech.
Bisfenol A a možná nebezpečí
BPA je endokrinní disruptor (je to tedy látka, která zasahuje do normálních funkcí endokrinního systému a může narušovat fyziologické funkce endogenních hormonů). Může napodobit hormony těla a může ovlivňovat produkci, sekreci, transport, působení, funkci a eliminaci přirozených hormonů. BPA se může chovat podobně jako estrogen a další hormony v lidském těle. To může být hodně nebezpečné.
Děti a malé děti jsou zvláště citlivé na účinky BPA.
Výzkum naznačuje, že může různými způsoby ovlivňovat lidské zdraví. Pojďme se podívat na několik případů, kdy může být nebezpečný.
Reprodukční poruchy
V roce 2013 vědci zveřejnili výsledky výzkumu, které ukazují, že expozice BPA může ovlivnit zrání vajíček u žen. Z přehledu předchozích studií, publikovaných v roce 2015, bylo zjištěno, že BPA může interferovat s endokrinními funkcemi zahrnujícími hypotalamus a hypofýzu. Vědci došli k závěru, že tento typ akcí může ovlivnit pubertu a ovulaci, a ve finále že tato skutečnost může vést k neplodnosti.
Autoři dodávají: „Nežádoucí účinky na reprodukci mohou být celoživotní a transgenerační.“
Podle studie, která se zabývala účinkem expozice BPA na muže při práci, může být ovlivněna mužská potence (plodnost). Závěry naznačují, že expozice vysokým úrovním bisfenolu A může zvýšit riziko erektilní dysfunkce a problémy se sexuální touhou a ejakulací. Nic hezkého.
Srdeční choroby
Výzkum spojil i vystavení nižším dávkám BPA s kardiovaskulárními problémy, včetně onemocnění jako angina pectoris, infarkt, hypertenze a onemocnění periferních tepen. Závěry naznačují, že expozice této látce by mohla způsobit arytmie, aterosklerózu a změny krevního tlaku.
Diabetes typu 2 a tělesná hmotnost
Existují důkazy, že i mírná expozice BPA může přispět k rezistenci na inzulín, a proto přispívá k diabetu typu 2. Méně spolehlivé důkazy naznačují, že toto může mít také vliv na tělesnou hmotnost.
Vývoj mozku plodu
Expozice BPA může podle výzkumů ovlivnit vývoj mozku plodu během těhotenství. Dopad zahrnuje změny ve strukturálním vývoji, interferenci s regulací estrogenů, modifikace DNA. To může mít vliv na sociální chování a úzkost po porodu.
Sponzorováno
Rakovina prsu a prostaty
Vědci se domnívají, že BPA se svým chováním podobným estrogenům může zvýšit riziko výskytu rakoviny prsu, prostaty a jiných druhů rakoviny u lidí, kteří byli vystaveni této látce už v děloze.
V roce 2015 dospěla skupina výzkumníků k závěru, že „vystavení plodu BPA by mohlo vést k dlouhodobým účinkům na karcinogenezi určitých orgánů,“ což by potenciálně vedlo k rozvoji rakoviny spojované s hormony. Vědci také zjistili, že BPA může ovlivňovat účinnost chemoterapie při léčbě rakoviny prsu.
Astma
Výzkumnící také zjistili, že vystavení BPA před narozením zvyšuje riziko sípání a astmatu, zejména pokud se vyskytlo během druhého trimestru.
Zdroje BPA
Veřejné orgány stanovily bezpečnostní úrovně BPA, ale přetrvávají obavy ohledně stupně expozice. Jedna studie z USA zjistila přítomnost BPA téměř ve všech vzorcích lidské moči, což naznačuje, že expozice je rozšířená po celých Spojených státech.
Vědci k tomu poznamenali, že lidé jsou často vystaveni nízkým hladinám BPA, když konzumují potraviny nebo vodu, která byla uložena v nádobách vyrobených z plastů s touto chemikálií. Děti mohou být také vystaveny látce tak, že se dotknou předmětů, které jsou vyrobeny z BPA, a pak si položí ruce do úst nebo položí ústa na předmět.
Jiné způsoby expozice BPA zahrnují:
- setkání se se zubními těsnicími prostředky, které obsahují BPA
- pracujete v místech, kde se vyrábějí výrobky s BPA
- tepelný papír a samopropisovací papír mohou také obsahovat různé úrovně BPA, které se dostanou na ruce a prsty. Termální papír se běžně používá např. v obchodech.
BPA pravděpodobně vstupuje do těla, když jsou prsty s ním umístěny do úst, nikoli přes kůži.
Studie 77 studentů z Harvard College zjistila, že týden pití vody z polykarbonátových lahví zvýšil hladiny BPA o dvě třetiny. To naznačuje, že pravidelná spotřeba vody z těchto lahví výrazně zvyšuje expozici BPA.
BPA se používá v kojeneckých láhvích, takže kojením dítěte pravděpodobně snížíte hladinu expozice BPA.
Jak závažné je riziko?
Současné úrovně BPA zvyšují:
- některé obavy ohledně vlivu na mozku, chování a na prostatu u plodů, kojenců a dětí
- obavy o vliv na mléčnou žlázu a ranou pubertu
- obavy, že expozice BPA povede k abnormalitám plodu, nízké porodní hmotnosti a reprodukčním problémům
Zdroje potenciální expozice jsou tedy dobře známé. Světová zdravotnická organizace (WHO) poukazuje na to, že míry expozice při vyšetřování mají tendenci být vyšší než ty, které jsou odhadovány ve většině prostředí. Americká administrativa pro potraviny a léčivé přípravky (FDA) nadále podporuje používání BPA v současných obalech potravin, protože množství, které se vyplavuje do potravin, je prý malé.
Vyhněte se expozici BPA
V dnešní době ke obtížné se vyhnout BPA, protože je tak převládající v životním prostředí kolem nás. Některé tipy ale mohou pomoci minimalizovat expozici této látce. Například:
- zkontrolujte, zda se na potravinách a obalech nevyskytuje označení BPA
- kupujte a skladujte potraviny ve skleněných nádobách, nikoli v plastových
- používejte čerstvé, zmrazené nebo sušené produkty, které nejsou konzervované
- vyhněte se ohřívání pokrmů v mikrovlnce v plastových nádobách
- neumývejte plastové nádoby v myčce
- kupujte dřevěné hračky namísto plastů
- kojte kojence, pokud je to možné, místo krmení z lahve
- používejte alternativy. Používejte skleněné, porcelánové nebo nerezové nádoby pro teplé potraviny a tekutiny namísto plastových nádob.
- Vyhněte se teplu. Obecně se doporučuje, aby se polykarbonátové plasty nedávaly do mikrovlnné trouby, nebo aby se do nádoby vůbec nevkládaly do myčky nádobí, protože plast se může časem rozpadat a BPA se může „louhovat“ do potravin. A to určitě nechcete.
Sponzorováno
Jedna studie naznačila, že po pouhých 3 dnech konzumace stravy čerstvých potravin, bez produktů z plechovek nebo plastových obalů, došlo k výraznému poklesu hladiny BPA v těle všech účastníků.
Zdroje článku a studie o bisfenolu A
- Zdravotní riziko expozice bisfenolu A (BPA) Autor: Aleksandra Konieczna
Autor článku
Líbil se vám náš článek? Sdílejte ho, uděláte nám radost
Štítky: Zdraví nebezpečné látky
Přečtěte si také naše další články