Sponzorováno

Biopsie nervu – kdy, jak a proč se provádí? 4.33/5 (6)

  • Biopsie nervu je lékařský postup, při kterém se odeberou vzorky tkáně z nervu pro další analýzu a diagnostiku. Tento postup se obvykle provádí za účelem identifikace nebo hodnocení patologie nebo onemocnění nervového systému.
  • Biopsie nervu může být prováděna z různých důvodů. Třeba pro diagnostiku neuropatií: Při podezření na neuropatii, což je poškození nervů, může biopsie nervu pomoci lékařům určit přesnou příčinu a povahu poškození. Pro diagnostiku neurodegenerativních onemocnění: U některých neurodegenerativních onemocnění, jako je například amyotrofická laterální skleróza (ALS), může být biopsie nervu užitečná pro potvrzení diagnózy a vyloučení jiných stavů. Stanovení přítomnosti nádorů nebo infekcí: Biopsie nervu může být také použita k identifikaci přítomnosti nádorů nebo infekcí, které mohou ovlivňovat nervový systém.
  • Provedení biopsie nervu může zahrnovat různé techniky, třeba odběru vzorků pomocí jehly nebo chirurgického zákroku. Po odebrání vzorků je tkáň obvykle podrobena histologické analýze, která umožňuje lékařům detailněji zkoumat strukturu a stav nervové tkáně.
  • Před provedením biopsie nervu lékaři obvykle provádějí důkladné vyšetření a případně další diagnostické testy k posouzení stavu pacienta a rozhodnutí o nejvhodnější metodě biopsie.

Biopsie nervu je postup, kdy je z vašeho těla odebrán malý vzorek nervu a vyšetřen v laboratoři.

Proč se vlastně dělá biopsie nervu?

Váš lékař může požádat o biopsii nervu, pokud pociťujete necitlivost, bolest nebo slabost v končetinách. Tyto příznaky můžete zaznamenat na rukou nebo nohou.

Biopsie nervu může pomoci lékaři určit, zda jsou vaše příznaky způsobeny:

  • poškození myelinové pochvy, která pokrývá nervy
  • poškození malých nervů
  • zničení axonu, vláknitého rozšíření nervové buňky, které pomáhá přenášet signály
  • různé neuropatie

Různé zdravotní stavy a nervové dysfunkce mohou ovlivnit vaše nervy. Váš lékař může nařídit biopsii nervu, pokud se domnívá, že můžete mít jeden z následujících stavů:

  • alkoholická neuropatie
  • dysfunkce axilárního nervu
  • neuropatie brachiálního plexu, která postihuje horní rameno
  • Charcot-Marie-Tooth syndrom, genetická porucha postihující periferní nervy
  • běžná dysfunkce peroneálního nervu, jako je pokles chodidla
  • dysfunkce distálního středního nervu
  • mononeuritis multiplex, která postihuje nejméně dvě oddělené oblasti těla
  • mononeuropatie
  • nekrotizující vaskulitida, ke které dochází při zánětu cévních stěn
  • neurosarkoidóza, chronické zánětlivé onemocnění
  • dysfunkce radiálního nervu
  • dysfunkce tibiálního nervu

Jaká jsou rizika biopsie nervu?

Hlavním rizikem spojeným s biopsií nervu je dlouhodobé poškození nervů. Ale to je extrémně vzácné, protože váš chirurg bude velmi opatrný při výběru nervu k biopsii. Typicky bude biopsie nervu provedena na zápěstí nebo kotníku.

Je běžné, že malá oblast kolem biopsie zůstane necitlivá asi 6 až 12 měsíců po zákroku. V některých případech bude ztráta citu trvalá. Ale protože je místo malé a „nevyužité“, většině lidí to nevadí.

Další rizika mohou zahrnovat menší nepohodlí po biopsii, alergickou reakci na anestetikum a infekci. Poraďte se se svým lékařem o tom, jak minimalizovat svá rizika.

Jak se připravit na biopsii nervu

Biopsie nevyžadují pro osobu, které je biopsie prováděna, velkou přípravu. Ale v závislosti na vašem stavu vás lékař může požádat, abyste:

Sponzorováno

  • podstoupili fyzické vyšetření a kompletní anamnézu u svého lékaře
  • přestali užívat jakékoli léky, které ovlivňují krvácení, jako jsou léky proti bolesti, antikoagulancia a některé doplňky
  • si nechali odebrat krev – šli na krevní test
  • zdrželi se jídla a pití až osm hodin před zákrokem
  • zařídili si, aby vás někdo odvezl domů

Průběh – jak se provádí biopsie nervu

Váš lékař si může vybrat ze 3 typů biopsie nervu v závislosti na oblasti, kde máte problémy. Patří sem:

  • biopsie senzorického nervu
  • selektivní biopsie motorického nervu
  • biopsie fascikulárního nervu

Pro každý typ biopsie vám bude podáno lokální anestetikum, které postiženou oblast znecitliví. Během procedury pravděpodobně zůstanete vzhůru. Váš lékař provede malý chirurgický řez a odstraní malou část nervu. Poté řez uzavře stehy. Rychlý, celkem jednoduchý zákrok.

Část odebraného nervu bude odeslána do laboratoře k testování.

Biopsie senzorického nervu

Pro tento postup je z kotníku nebo holeně odstraněna cca 2-3cm část senzorického nervu. To by mohlo způsobit dočasné nebo trvalé znecitlivění části horní nebo boční části chodidla, ale není to příliš patrné.

Selektivní biopsie motorického nervu

Motorický nerv je nerv, který ovládá sval. Tento postup se provádí, když je postižen motorický nerv a vzorek se obvykle odebírá z nervu na vnitřní straně stehna.

Biopsie fascikulárního nervu

Každý úsek dostane malý elektrický impuls, který určí, který senzorický nerv by měl být odstraněn. Biopsie fascikulárního nervu je specifický typ biopsie, který se zaměřuje na odebrání vzorků tkáně z konkrétního nervového fascikulu. Fascikul je skupina nervových vláken obklopených pojivovou tkání, které tvoří nerv.

Tento typ biopsie se často používá při diagnostice neuropatií, což jsou poruchy nervů, a dalších neurologických onemocnění, jako je Guillain-Barrého syndrom nebo Charcot-Marie-Toothova nemoc.

Provedení biopsie fascikulárního nervu obvykle zahrnuje následující kroky:

  1. Lokalizace nervu: Lékař nejprve identifikuje a lokalizuje konkrétní nervový fascikul, ze kterého budou odebrány vzorky tkáně.
  2. Anestézie: Před samotnou biopsií je oblast, kde bude zákrok proveden, znecitlivěna místní nebo obecnou anestézií, aby se minimalizovalo nepohodlí nebo bolest pacienta.
  3. Odběr vzorků tkáně: Chirurgickým zákrokem se poté odeberou malé vzorky tkáně z vybraného nervového fascikulu. Tato tkáň je poté poslána na další histologickou analýzu.
  4. Analýza vzorků: Po odebrání vzorků je tkáň podrobena histologické analýze, aby se posoudila struktura tkáně a detekovaly se případné abnormality, jako jsou záněty, infekce nebo degenerativní změny.

Biopsie fascikulárního nervu může poskytnout důležité informace o stavu nervové tkáně a může být důležitým nástrojem pro diagnózu a léčbu různých neurologických onemocnění. Je však důležité, aby takový postup provedl zkušený lékař s odpovídajícím vybavením a zkušenostmi.

A co po biopsii nervu?

Po biopsii budete moci opustit ordinaci lékaře a věnovat se svému dni. Může trvat až několik týdnů, než se výsledky vrátí z laboratoře.

O chirurgickou ránu se budete muset starat tak, že ji budete udržovat čistou a obvazovanou, dokud vám lékař nevyjme stehy. Ujistěte se, že při péči o ránu dodržujete pokyny svého lékaře.

Až budou vaše výsledky biopsie zpět z laboratoře, lékař si s vámi naplánuje následnou schůzku, aby s vámi výsledky probral. V závislosti na zjištěních budete možná potřebovat další testy nebo léčbu vašeho stavu.

Sponzorováno

Máte s biopsií nervu nějaké svoje zkušenosti? Budeme moc rádi, pokud nám napíšete do komentářů pod článkem.

A určitě si u nás přečtěte i o dalších biopsiích

Studie a zdroje článku

Sponzorováno

Líbil se vám článek? Ohodnoťte ho.

Autor článku

Daniel Borník (více o nás)

 

Dan miluje sport. Přispívá články zejména z oblasti regenerace, fyzio, cvičení a píše i o nemocech. Náš tým vám všem chce přinášet zajímavé informace ze světa zdraví, cvičení, výživy, rehabilitace a obecně zdravého životního stylu. Ve většině našich článků vycházíme z odborných studií a lékařských prací. Vždy se snažíme na studie odkazovat, ověříte si tak pravost. Více informací o nás najdete zde - mrkněte na náš tým.

Líbil se vám náš článek? Sdílejte ho, uděláte nám radost


Štítky:

Přečtěte si také naše další články

 

Zatím žádné komentáře

Zanechat komentář ke článku

Zpráva