Sponzorováno

Biologické hodiny a plodnost – proč tikají na poplach? 4.64/5 (11)

Biologické hodiny a plodnost - proč tikají na poplach?Většinou to přijde u žen po třicítce. Najednou jim začnou tikat biologické hodiny a uvědomí si, že už jim na pořízení miminka nezbývá tolik času. Přitom se dlouho nemusí dařit, protože plodnost ženy s věkem prudce klesá.

Je vám třicet pryč, děláte kariéru, užíváte si života a jezdíte po světě. Na usazení se je času dost, říkáte si. Jenže to není tak docela pravda. Jednoho dne se stane, že sama pocítíte, že vám tikají biologické hodiny. Čtyřicítka tu bude co nevidět a vy nemáte ani stálého partnera, natož dítě. Najednou dobře víte, že chcete miminko. Jenže ono to tak najednou nejde.

Plodnost s věkem klesá

Není žádným tajemstvím, že ženská plodnost s věkem klesá. Zatímco po dvacátém roce trpí problémy s plodností jen 7 % žen, po čtyřicítce už je to 29 %. Žena ve třiceti má každý měsíc jen dvacetiprocentní šanci, že otěhotní a po čtyřicítce dokonce jen pětiprocentní. Proto odborníci neustále upozorňují, že není vždy ideální odkládat miminko do pozdějšího věku. Těhotenství se nemusí dařit a s každým cyklem už můžete hrát o čas.

Chci dítě a hotovo! Nešlo to…

„Studovala jsem vysokou, pak jsem plánovala ve velkém rozjet kariéru. Jezdila jsem po celém světě, byla bohatá a v práci úspěšná, ale kromě náhodných milenců jsem vlastně byla pořád sama. Zavřená v práci. Jednoho dne jsem se probudila. Bylo mi třicet devět a zjistila jsem, že už nemám čas. Chci dítě a hotovo! Jenže jsem neměla ani partnera, prostě nic. Osobní život šel vždy stranou práci. Nyní je mi o tři roky víc a miminko stále nemám. Muže sice ano, ale nedaří se. Nevyšlo ani umělé oplodnění. Dodnes si vyčítám, že jsem rodinu nezaložila dřív. Škoda, že jsem neposlechla biologické hodiny,“ zpovídá se Vlasta (42).

Sponzorováno

Někdy v polovině 80. let skupina vědců poprvé zjistila, že dochází k přirozenému úbytku plodnosti, když ženy sárnou. Studiem různých populací již od roku 1600 (kdy antikoncepce nebyla) tito vědci dokázali, že míra plodnosti postupně klesá s tím, jak se věk partnerky zvyšuje mezi 20 a 35 lety – plodnost pak prudce klesá po věku 37 let.

Biologické hodiny tikají i mužům!

Tikání biologických hodin většinou pocítí každá žena. Jakmile se přehoupne přes třicítku, začne se uvědomovat, že čas letí – a nemusí ho být dost. U některé ženy jsou pocity velmi silné, jiné je naopak maximálně potlačují. Zajímavé je, že biologické hodiny prý tikají i mužům, i když později. Zhruba mezi 35. a 40. rokem.

Pokud ucítíte tikání biologických hodin, dobře zvažte, jak se zachováte. Opravdu chcete miminko odkládat, i když po něm celým srdcem toužíte? Co když se potom nebude dařit? Důvodů, proč poslechnout hlas biologických hodin, je víc. Matka příroda dobře ví, proč to tak zařídila. Po třicítce jsou nejen šance na otěhotnění nižší, ale čím víc se blíží čtyři křížky, narůstá i riziko vývojových vad plodu a horší se kvalita vajíček.

Vyjádřeno v procentech

Ne každé vajíčko ženy vede k dítěti, bez ohledu na to, jak je mladá. Je to běžná mylná představa, že máme 100% šanci na těhotenství pokaždé, když ovulujeme (tj. každý měsíc). Protože určité procento našich vajec je abnormálních, a to v jakémkoliv věku, a proto, že k oplodnění musí dojít v úzkém časovém okně po ovulaci, i mladá, zdravá žena, která se snaží otěhotnět má jen asi 25% šanci každý měsíc.

Každopádně žena má 12 cyklů ročně, takže zdravá žena ve svých 20 letech má velmi dobrou šanci otěhotnět v daném roce, pokud se snaží. Pak ta procenta v průběhu věku klesají. To je důvod, proč lékaři radí ženám otěhotnět do 35-37 let. Pak ta procenta rapidně klesají, např. na 5% kolem 40 let věku ženy.

Sponzorováno

A co vy? Jaké máte zkušenosti s biologickými hodinami? Budeme moc rádi za komentáře pod článkem.

Co si ještě na téma plodnosti přečíst?

    Sponzorováno

    Líbil se vám článek? Ohodnoťte ho.

    Autor článku

    Daniel Borník (více o nás)

     

    Dan miluje sport. Přispívá články zejména z oblasti regenerace, fyzio, cvičení a píše i o nemocech. Náš tým vám všem chce přinášet zajímavé informace ze světa zdraví, cvičení, výživy, rehabilitace a obecně zdravého životního stylu. Ve většině našich článků vycházíme z odborných studií a lékařských prací. Vždy se snažíme na studie odkazovat, ověříte si tak pravost. Více informací o nás najdete zde - mrkněte na náš tým.

    Líbil se vám náš článek? Sdílejte ho, uděláte nám radost


    Štítky:

    Přečtěte si také naše další články

     

    Zatím žádné komentáře

    Zanechat komentář ke článku

    Zpráva