Sponzorováno

Bezpečná lyžařská výbava pro děti – jak ji vybrat? 4.84/5 (19)

Děti mohou také lyžovat. Jak vybrat vybavení pro dětské lyžaře?

Děti mohou také lyžovat. Jak vybrat vybavení pro dětské lyžaře?

Lyžování je krásný sport, ke kterému obvykle vedeme své děti již od útlého věku. Jistě si však každý z nás uvědomuje skutečnost, že lyžování není jen úžasná sportovní aktivita, ale také pěkně drahý koníček. Dospělý člověk si pořídí lyžařskou výbavu na několik let dopředu. U malých dětí to však není možné, neboť děti neustále rostou a lyžařská výbava, kterou jim letos pořídíte, jim za rok už bude malá. Výběr lyžařské výbavy pro děti se tedy hodně liší od toho, na co jsme zvyklí. Jak tedy na to?

Jaké nejčastější chyby děláme?

Při nákupu zimní lyžařské výbavy pro naše děti děláme poměrně často velké chyby. Rodiče se snaží na lyžařské výbavě pro děti ušetřit, právě proto, že jde pouze o jednu sezónu. V opačném případě kupují lyžařskou výbavu podle měřítek dospělých. Ani v jednom případě však nedocílíme toho, že lyžařská výbava bude pro naše dítě vhodná. Samozřejmě nikdo po vás nemůže chtít, abyste zaplatili za dětskou lyžařskou výbavu hříšné peníze, když je to vlastně jen na „ chvíli“. Jak to tedy celé vyřešit?

Jak vybírat lyže pro děti?

Začněme nejprve lyžemi, které tvoří nepochybně hlavní část lyžařské výbavy. Rozhodně zapomeňte na všechny osvědčené rady a návody, podle kterých kupujete lyže pro sebe. U dětí se nelze řídit jejich výškou, která by měla být základním měřítkem pro výběr lyží.

Naopak lyže dětem kupujte vždy o něco kratší, alespoň o 15 cm, než je výška vašeho dítěte. U nejmenších dětí dokonce až o 30 cm. Doporučujeme dítě začít učit lyžovat nejdříve mezi třetím a čtvrtým rokem života, menší děti se obvykle bojí a složitě pro ně budete shánět výbavu.

Rozhodně není pravda, že pokud budete svému malému lyžaři kupovat lyže o něco větší, vydrží mu po několik sezón. V první řadě myslete na pohodlí a bezpečí vaší ratolesti. Navíc nikdo neříká, že musíte kupovat lyže nové. Samozřejmě dbejte na to, aby byly v naprostém pořádku.

U dětí, které se lyžovat teprve učí, je lepší si lyže buď půjčit, nebo zakoupit již použité. Ovšem s tím, že budou dítěte dobře sedět. Vždy je musíte nejprve vyzkoušet, než koupit lyže jen tak „na slepo“. Nejmenší lyže se od sebe liší většinou pouze designem.

NÁŠ TIP: První lyže do podpaží – pro děti, které na lyžích teprve začínají, budou ideální lyže sahající jim pouze do podpaží. Pokročilejší malí lyžaři už by měly jezdit na lyžích, které jim sahají po ramena. A malí závodníci, kteří už šikovně lyžují na sjezdovkách si mohou dovolit lyže dlouhé až po nos.

Materiál lyží pro děti

Určitě dbejte na materiál, ze kterého jsou lyže vyrobeny. Pokud váháte mezi nákupem v e-shopu nebo kamenným obchodem, jednoznačně doporučujeme kamenný obchod. Vezměte s sebou svou ratolest a lyže důkladně vyzkoušejte, případně si nechte od prodejců poradit.

Samozřejmě poté můžete lyže objednat přes e-shop, kde bývají zpravidla o něco levnější.

Měkké nebo tvrdé?

Mezi lyžemi nad 100 cm už můžete najít rozdílné konstrukce, lyže tvrdší určené pro sportovněji zaměřené děti a závodníků. A tady pozor. Kromě správné volby délky, hraje významnou roli vykrojení lyží a jejich podélná tuhost. Pokud nejde o závodníka, volte lyže více vykrojené a měkké. Vykrojení zajistí mnohem snazší ovladatelnost a spolu s malou podélnou tuhostí v ohybu přivede děti mnohem rychleji k paralelnímu vedení lyží, ale také k mnoha rodiči tolik vysněnému carvingu.

Jak poznat měkké lyže? Pokud vybíráte mezi novými lyžemi, nebo máte tu možnost i v půjčovně, zkuste porovnat několik párů lyží a pocitově zvolit ty, které se prohýbají nejsnáze. Průhyb ovlivňují i ​​případné podložky pod vázáním i samotné vázání. Bota zapnuta do vázání průhyb lyže zhorší, zkuste si proto porovnat průhyb různých lyží i se zapnutou botou, ve které bude vaše dítě lyžovat.

Sponzorováno

Nové lyže pro děti nebo z „druhé ruky“?

Za stejné peníze můžete pořídit jak kvalitní bazarové lyže, tak nové lyže horší kvality. Malým začátečníkům obecně postačí i starší použité lyže, se stoupajícím věkem a výkonností vašeho potomka se později můžete začít poohlížet po nových lyžích, navíc na odpovídající kvalitativní úrovni.

U krátkých lyží do 100 cm většinou nenajdeme žádné zásadní rozdíly v konstrukci a tedy ani v jejich kvalitě. Jedná se o vybavení pro ty nejmenší, kterým postačí jen velmi měkké lyže, nenáročné na ovládání. Více než jejich konstrukce by vás měl spíše zajímat jejich design, který malé lyžaře rozveselí a své nové sportovní vybavení tak budou brát jako součást svého „domácího hračkového arzenálu“. Mezi lyžemi nad 100 cm už můžete naopak najít rozdílné konstrukce, lyže tvrdší a určené pro sportovněji zaměřené děti, případně závodní lyže pro budoucí olympijské naděje. Vězte však, že drahými závodními lyžemi ze svého potomka budoucího Banka nebo Záhrobskou neuděláte. Děti nemají dostatečně vyvinuté svalstvo, ani kloubní aparát a pro snadné ovládání jim do určité výkonnostní úrovně postačí lyže spíše měkčí. Závodní speciálky patří na nohy těm, kteří již opravdu lyžují velmi dobře.

V bazarech dnes seženete velmi kvalitní lyže, často již po servisu a připravené na zimu, navíc za velmi přijatelné ceny. Mnoho bazarů nabízí i službu „výměny“ lyží, před sezónou tedy jen přinesete lyže, z nichž váš malý závodník vyrostl, a vyměníte je za delší s malým doplatkem.

Dětské lyže musí být samozřejmě vybaveny bezpečnostním vázáním, které při pádu nebo nárazu zajistí včasné vypnutí lyžařské boty. Jak špička, tak pata vázání mají nastavitelnou vypínací sílu. Ať už kupujete lyže nové, nebo z druhé ruky, nechte vázání vždy před sezónou nastavit odborníkem v lyžařském servisu!

Lyžařské boty pro děti

Neodmyslitelnou součástí lyží jsou také lyžařské boty. Dětská lyžařská obuv se odlišuje například tím, že se do nich nastupuje „zezadu“ díky speciálnímu otevírání. Také v tomto případě platí, že na botách bychom neměli šetřit a dávat přednost kvalitě.

Při výběru bot pro starší dítě bychom si měli ohlídat měkkost a váhu. Tvrdé boty jsou vhodné spíše pro zkušené závodníky. Boty raději kupujme nové, případně od známých s tím, že nejsou poškozené.

Ostatní výbava pro malé lyžaře

Lze říci, že lyže a boty tvoří základ a nejnáročnější část nákupu lyžařské výbavy pro naše nejmenší. Nicméně to zdaleka nestačí. Následují hůlky, i když v poslední době se propaguje trend lyžování bez hůlek, určitě je lepší je pořídit. Můžeme se řídit podle snadného pravidla, hůlku obrátíme špičkou nahoru, dítě ji chytne pod kloboučkem. Ruka dítěte by měla svírat pravý úhel.

Abychom svému potomkovi zajistili maximální bezpečnost, je třeba myslet také na kvalitní helmu, brýle a reflexní vestu. Reflexní vesta představuje nejmenší investici, náročnější bývá výběr helmy a brýlí. Tyto dvě věci by k sobě měly dokonale pasovat. Helmu kupujte podle toho, aby splňovala mezinárodní normy a certifikace. Na mnoha sjezdovkách v zahraničí (ale už i u nás) si už dítě nezajezdí. Je to prostě povinnost helmu mít.

Chránič páteře, tzv. páteřák, je dalším ochranným prvkem, do kterého se vyplatí investovat, nebo nákup přinejmenším zvážit s ohledem na to, kde dítě jezdí. Riziko zranění způsobené dítětem samým je při jeho výšce, váze a rychlosti poměrně malé, ale nezapomínejte na okolní lyžaře, mezi kterými se vaše děti pohybují. Právě ti mohou být zdrojem nebezpečí pro vaše ratolesti.

Ve většině odborných prodejen vám s výběrem lyží pro dítě poradí, tak se jich nebojte zeptat.

A co si dále o zimních sportech přečíst?

VIDEO: Výuka zatáčení na lyžích u malých dětí

Sponzorováno

    Sponzorováno

    Líbil se vám článek? Ohodnoťte ho.

    Autor článku

    Daniel Borník (více o nás)

     

    Dan miluje sport. Přispívá články zejména z oblasti regenerace, fyzio, cvičení a píše i o nemocech. Náš tým vám všem chce přinášet zajímavé informace ze světa zdraví, cvičení, výživy, rehabilitace a obecně zdravého životního stylu. Ve většině našich článků vycházíme z odborných studií a lékařských prací. Vždy se snažíme na studie odkazovat, ověříte si tak pravost. Více informací o nás najdete zde - mrkněte na náš tým.

    Líbil se vám náš článek? Sdílejte ho, uděláte nám radost


    Štítky: ,

    Přečtěte si také naše další články

     

    Zatím žádné komentáře

    Zanechat komentář ke článku

    Zpráva