Sponzorováno

Beta-Sitosterol a jeho zdravotní přínosy – na co je dobrý? 4.8/5 (15)

Beta-sitosterol je rostlinná látka podobná cholesterolu. Některé výzkumy naznačují, že by to mohlo pomoci snížit hladinu cholesterolu.

Beta-sitosterol je rostlinná látka podobná cholesterolu. Některé výzkumy naznačují, že by to mohlo pomoci snížit hladinu cholesterolu.

Beta-sitosterol je jednou z několika rostlinných látek známých jako fytosteroly. Fytosteroly mají podobnou strukturu jako cholesterol a při konzumaci v dostatečném množství mohou pomoci snížit riziko srdečních chorob. Nejbohatším zdrojem fytosterolů jsou rostlinné oleje a výrobky z nich vyrobené. Ořechy, semena a luštěniny také obsahují fytosteroly.

Kromě potravinových zdrojů se beta-sitosterol prodává ve formě doplňků k léčbě vysokého cholesterolu a řady dalších poruch. Navzdory své schopnosti snižovat „špatný“ cholesterol lipoproteinů s nízkou hustotou (označen jako LDL), existuje jen omezený počet důkazů, že může předcházet specifickým zdravotním stavům nebo je dokonce léčit.

Beta-sitosterol je rostlinný sterol s chemickými strukturami podobnými cholesterolu. Beta-sitosteroly jsou rostlinné látky a lze je nalézt v zelenině, ovoci, semenech a ořeších.

Výhody Beta-Sitosterolu pro zdraví

Odborníci na alternativní medicínu se domnívají, že beta-sitosterol může léčit nemoci mnohé zdravotní stavy a problémy, jakými jsou třeba alergie, astma, syndrom chronické únavy, fibromyalgii, žlučové kameny, migrénu, psoriázu, revmatoidní artritidu a menstruační poruchy. Kromě toho se předpokládá, že beta-sitosterol brání srdečním onemocněním a určitým formám rakoviny (včetně rakoviny prostaty a rakoviny tlustého střeva).

Navzdory značným mezerám v klinickém výzkumu naznačila řada menších studií potenciální výhody použití beta-sitosterolu.

Kardiovaskulární onemocnění

Beta-sitosterol může snížit riziko kardiovaskulárních chorob snížením LDL cholesterolu v krvi. Zvýšením příjmu beta-sitosterolu v potravě vlastně doslova soutěží s cholesterolem o vstřebávání ve střevech. V průběhu času to může snížit riziko aterosklerózy (ztuhnutí tepen), což je stav, který přispívá k infarktu a cévní mozkové příhodě.

Výzkumy ukazují, že konzumace 2 gramů fytosterolů denně může snížit hladinu LDL cholesterolu o 8 až 10 procent.

Doporučuje se připojit cvičení.

Benigní hyperplazie prostaty

Beta-sitosterol může pomáhat při léčbě benigní hyperplazie prostaty.

Podle přezkumu z roku 1999 byl beta-sitosterol schopen po 4 až 26 týdnech zvýšit produkci a objem moči u 519 mužů s benigní hyperplazií prostaty. Co doplněk nemohl udělat, bylo zmenšení velikosti prostaty.

Vyšší dávky už pak nebyly schopny tyto výsledky zlepšit. Přestože beta-sitosterol nemůže přímo léčit benigní hyperplazii prostaty, může být používán jako doplněk k tradičním lékům pro muže se sníženým průtokem moči.

Rakovina

Doplňky beta-sitosterolu jsou často propagovány pro své protirakovinné vlastnosti. Většina důkazů podporujících tato tvrzení je založena na studiích ve zkumavkách.

Podle studie z roku 2010 zveřejněné v BMC Complementary and Alternative Medicine, beta-sitosterol izolovaný z tropického polokeře Klejicha kurasavská (Asclepias curassavica) inhiboval růst buněk rakoviny tlustého střeva.

Podobně studie z roku 2003 v onkologických zprávách zjistila, že beta-sitosterol indukoval apoptózu v buňkách rakoviny prsu. Apoptóza, typ programované buněčné smrti, je klíčem k zastavení šíření rakovinných buněk.

A konečně studie z roku 2008 zveřejněná v Molecular Nutrition and Food Research zjistila, že použití beta-sitosterolu v kombinaci s tamoxifenem proti rakovině prsu zvyšuje účinnost léku proti buňkám rakoviny prsu.

Sponzorováno

Nic z toho by ale nemělo hned a přímo naznačovat, že beta-sitosterol má přímý dopad na rakovinné buňky. Spíše naznačuje možnou cestu vývoje léků proti rakovině v budoucnosti.

Beta-sitosterol a rakovina prostaty

Provádí se výzkum, který by dokázal, jak lze tyto silné steroly použít k prevenci rakoviny tlustého střeva a prostaty. V raných studiích bylo prokázáno, že beta-sitosterol snižuje růst rakovinných buněk a dokonce způsobuje smrt rakovinných buněk.

Tyto studie byly provedeny pouze na buňkách rakoviny prostaty a ve zkumavkách. Na lidech nebyly dosud provedeny žádné testy. Jedná se však o slibné výsledky, že beta-sitosteroly a další fytosteroly lze nakonec použít k léčbě i prevenci rakoviny.

Beta-Sitosterol a možné nežádoucí účinky

Beta-sitosterol je považován obecně za bezpečný, pokud je používán v doporučených dávkách po dobu až šesti měsíců. Vedlejší účinky mohou zahrnovat nauzeu, poruchy trávení, nadýmání, průjem a zácpu. Méně často je beta-sitosterol spojen s erektilní dysfunkcí a nízkým libidem.

Beta-sitosteroly jsou velmi bezpečné.

Beta-sitosterol by neměly užívat osoby se vzácnou genetickou poruchou známou jako sitosterolémie, u které se v krvi abnormálně hromadí beta-sitosterol a jiné tuky. Užívání doplňku beta-sitosterolu za takových podmínek může ve skutečnosti zvýšit riziko infarktu.

Beta-sitosterol může interagovat s Pravacholem (pravastatinem) a Zetií (ezetimibem), které se používají ke snížení hladiny cholesterolu v krvi. Užívání těchto léků může snížit účinnost beta-sitosterolu.

Vzhledem k nedostatečnému výzkumu bezpečnosti by se beta-sitosterol neměl používat u dětí, těhotných žen nebo kojících matek. Abyste předešli nepředvídaným vedlejším účinkům nebo interakcím, poraďte se se svým lékařem dříve, než začnete užívat beta-sitosterol v jakékoliv formě.

Dávkování

Neexistují žádné univerzální pokyny, které by nějak doporučovaly vhodné používání doplňků beta-sitosterolu. Doplňky se obvykle dají koupit ve formě tobolek či tablet v dávkách v rozmezí od 60 do 500 miligramů (mg).

U lidí s vysokou hladinou cholesterolu byly bezpečně použity dávky 800 mg nebo více denně, rozděleny a užívány před jídlem. Naproti tomu může být pro podporu prostaty u mužů s benigní hyperplasií dostatečná dávka kolem 130 mg denně.

Potřebujete užívat doplněk s Beta-Sitosterolem? Jaké jsou zdroje Beta-Sitosterolu?

Obecně lze říci, že je vždy nejlepší získat mikroživiny z potravy, než z doplňků. Mezi některé potraviny zvláště bohaté na beta-sitosterol patří:

  • Olej z řepky: 96 mg na polévkovou lžíci
  • Avokádo: 95 mg na šálek
  • Margarín: 77 mg na polévkovou lžíci
  • Pistácie (surové): 71 mg v šálku
  • Kukuřičné lupínky: 57 mg na šálek
  • Mandle (syrové): 46 mg v šálku
  • Fava fazole (čerstvá): 41 mg v šálku
  • Sójový olej: 39 mg na polévkovou lžíci
  • Lískové ořechy: 34 mg v šálku
  • Vlašské ořechy: 33 mg na šálek
  • Červená čočka: 27 mg na šálek

INFO: Bylina saw palmetto obsahuje beta-sitosterol a tradičně se používá k léčbě problémů s prostatou.

Sponzorováno

Pokud nemůžete kontrolovat hladinu cholesterolu vhodnými zásahy (jako je strava a cvičení), promluvte si se svým lékařem, zda doplněk beta-sitosterolu může pomoci. Pokud je však váš cholesterol trvale zvýšen, může vám lékař raději začít s užíváním statinů než s doplňky stravy.

Studie a zdroje článku

Líbil se vám článek? Ohodnoťte ho.

Autor článku

Daniel Borník (více o nás)

 

Dan miluje sport. Přispívá články zejména z oblasti regenerace, fyzio, cvičení a píše i o nemocech. Náš tým vám všem chce přinášet zajímavé informace ze světa zdraví, cvičení, výživy, rehabilitace a obecně zdravého životního stylu. Ve většině našich článků vycházíme z odborných studií a lékařských prací. Vždy se snažíme na studie odkazovat, ověříte si tak pravost. Více informací o nás najdete zde - mrkněte na náš tým.

Líbil se vám náš článek? Sdílejte ho, uděláte nám radost


Štítky:

Přečtěte si také naše další články

 

Zatím žádné komentáře

Zanechat komentář ke článku

Zpráva