Obsah článku
Na bentonitový jíl někdy zapomínáme, ale v poslední době si opět získal na popularitě díky benefitům pro vnitřní a vnější detoxikaci.
Co je bentonitový jíl?
Bentonitový jíl se skládá ze starého sopečného popela, známého také jako „montmorillonit„. Jeho jméno pochází z největšího známého ložiska bentonitového jílu nacházející se ve Fort Bentonu v Montaně.
Má šedo-krémovou barvu, je bez zápachu s příjemně měkkou, velmi jemnou konzistencí. Na rozdíl od některých jiných jílů neznečišťuje a je snadné s ním pracovat v receptech pro krásu a i jako s přírodním lékem.
Léčivé jíly jako bentonit mají vysokou koncentraci minerálů včetně oxidu křemičitého, vápníku, hořčíku, sodíku, železa a draslíku. Také absorbuje a odstraňuje toxiny, těžké kovy, nečistoty a chemikálie. Z tohoto důvodu je bentonitový jíl běžnou složkou detoxikačních a čisticích prostředků. Mezi běžné vnější použití bentonitového jílu patří obklady, bahenní zábaly, detoxikační koupele a různé recepty pro péči o pokožku.
Někteří bentonitový jíl dokonce používají i vnitřně. Má alkalizující účinek na tělo a při správném užívání může pomoci vyvážit střevní bakterie.
Bentonitový jíl – jeho benefity a způsob, jak funguje
Bentonitový jíl je unikátní jíl díky své schopnosti vytvářet „elektrický náboj“ při hydratování. Při kontaktu s kapalinou mění elektrické komponenty a nese silný záporný náboj, který se v mnoha toxinech váže na kladný náboj.
Když přichází do styku s toxinem, chemikáliemi nebo těžkými kovy, hlína pohltí toxin a uvolní minerály pro tělo k potřebnému použití. Bentonit také pomáhá dostat kyslík do buněk, protože dostane přebytečný vodík a umožňuje buňkám místo toho nahradit právě kyslík.
Lidé mohou těžit z bentonitového jílu následujícím způsobem:
- řeší poruchy trávení, jako je reflux, zácpa, nadýmání, plynatost atd. (třeba kaolínový jíl je běžnou složkou léků jako Maalox a Rolaids již léta.)
- pomoc při kožních a alergických problémech
- zajištění minerálů pro tělo
- zotavení se z vracení a průjmů
- detoxikace těla
- v přípravcích pro orální zdraví
- při vnějším použití pro všechny typy kožních problémů a pro urychlení hojení ran
Dokonce i Dr. Weston A Price ve své knize Nutrition and Physical Degeneration konstatoval, že několik původních kultur včetně těch, které se nacházeli v Andách, střední Africe a Austrálii, konzumovalo jíl různými způsoby. Často si nosili v pytlích koule sušeného jílu a rozpustili jeho malé množství ve vodě – pak ho takto podávali s jídlem, aby se zabránilo otravě z případných přítomných toxinů.
Ve studii z Arizonské státní univerzity bylo zjištěno, že bentonitový jíl je velmi účinný při zabíjení MRSA, stejně jako Salmonella, E. Coli a další. Co je slibné v této oblasti, je to, že v závislosti na způsobu, jakým jíl zabíjí infekci, nemusí být možné, aby si MRSA nebo jiné bakterie vyvinuly rezistenci vůči této látce, jako tomu je u antibiotik.
Jak a na co používat bentonitový jíl?
Bentonit (a další jíly) můžete najít v domácích bylinných lékárničkách u mnoha lidí. Používají ho interně a externě na různé problémy ženy, muži i děti. Je to levná přírodní léčba. Podívejte se na to, jak a kdy bentonitový jíl používat.
Sponzorováno
Na kůži
Aplikujte pastu z bentonitové hlíny a vody na jakékoliv podráždění pokožky, jako jsou skvrny, kousnutí hmyzem, řezy, svědění kůže nebo popáleniny. Nechejte, dokud neuschne a pak umyjte. Je zvláště uklidňující na svědivou kůži od ekzému, psoriázy, neštovic, atd.
Do podpaží
Použijte směs bentonitového jílu a jablečného octa k detoxikaci podpaží. Proč vůbec detoxikovat podpaží? Proč prostě neustále nepoužívat pravidelné deodoranty? Konvenční deodoranty a antiperspiranty obsahují celou řadu chemikálií a přísad. Je proto dobré toto místo na těle, na které tyto chemikálie nanášíme, detoxikovat.
Kožní problémy jako kousnutí komárem, pořezání, popálení
Pro tyto problémy vytvoříme obklady tím, že položíme na kůži tlustou vrstvu jílu a naneste na ni vlhkou gázu nebo látku. Měňte každé 2 hodiny.
Maska na obličej
Mnoho kosmetických výrobků používá bentonitový jíl pro svou schopnost vázat a odstraňovat toxiny a nečistoty. Pro hladkou a zdravou pokožku zkuste vytvořit bentonitovou jílovou masku prostě smícháním bentonitu a vody. Nechejte 20 minut a umyjte teplou vodou. Obvykle se to dělá jednou nebo dvakrát týdně. Bentonitový jílový prášek smíchaný s jablečným octem také vytváří vynikající a vyrovnávající masku na obličej.
Detoxikační koupel
Přidejte asi 1/4 šálku bentonitového jílu do koupelové vody pro relaxační detoxikační koupel, která zjemňuje pokožku. Je to fakt super.
Pro zdraví ústní dutiny
Vzhledem k vynikající schopnosti vázat těžké kovy a toxiny, stejně jako poskytovat minerály, se dá bentonitový jíl použít pro zdraví úst. Může být dokonce použita sama pro čištění – je bez chuti a relativně bez textury.
Na bílé zuby a remineralizaci zubů
Dá se použít bentonit smíchaný s vodou jako alkalizující a odstraňující toxiny. Jednoduše jako ústní výplach. Mixujte 1/2 čajové lžičky jílu v 1/4 šálku vody v malé nádobě s plastovým víkem a dobře protřepejte. Potom vyplachujte touto vodou po dobu 1-2 minut.
Na mastitidu
Mastitida dost bolí. Zkuste na ni obklad nebo masku z bentonitového jílu a vody a aplikujte externě do oblasti. Opakuji podle potřeby každou hodinu, dokud infekce nezmizí. Můžete užívat také interně během infekce spolu s vitamíny C a kapslemi rybího oleje.
Jako dětský posyp
Běžný bentonitový jíl je také velmi uklidňující dětský prášek pro použití v případě infekce nebo zarudnutí. Může být také vyroben z jílové „masky“, pomáhá urychlit zotavení v této oblasti.
Pro potíže s trávením nebo ranní nevolnost
Ve vodě některé ženy rozpouští 1/2 lžičky bentonitové hlíny při včasném těhotenství, aby odstranily ranní nevolnosti. Pomáhá to s nevolností a pomáhá jim cítit se lépe. Před použitím v těhotenství se obraťte na svého lékaře.
Pro interní detoxikaci
Někteří lidé pro detox pijí 1/2 až 1 čajovou lžičku v šálku vody. Dává to více energie. Vaše nehty a vlasy pak rostou rychleji. Ujistěte se, že jakýkoliv takový produkt je označen jako bezpečný pro vnitřní použití. Je to důležité.
Na vlasy
Zkuste ho i na vlasy. Dodá jim potřebné minerály.
I pro zvířata
U zvířat, která jsou nemocná, zvrací nebo vykazují příznaky onemocnění, můžete přidávat bentonit do vody, nebo je spolu smíchat a podávat perorálně kapátkem nebo injekční stříkačkou bez jehly. Je zaznamenáno několik případů, kdy to pomohlo zvířatům rychle se zotavit z toho, co by jinak mohlo být vážným onemocněním.
A další použití
Dále existují případy, kdy se bentonit a jiná hojivá hmota používají interně pro snížení expozice záření, pro alternativní léčbu rakoviny a pro infekci MRSA. Také se říká, že velmi pomáhá při odstraňování parazitů, i když osobně nemáme zkušenost.
A přidáme několik upozornění na závěr
Nenechávejte jíly jako bentonit, aby se dostaly do styku s kovovým materiálem, protože to snižuje účinnost. Míchejte s vodou ve skleněné nádobě s plastovým víkem nebo v plastovém šlehači.
Pokud jíl užíváte vnitřně, nekonzumujte po něm 1 hodinu jídlo, abyste dosáhli nejlepších výsledků a neužívejte léky nebo doplňky 2 hodiny, protože by to mohlo snížit jejich účinnost. Před použitím se poraďte se svým lékařem, pokud máte jakýkoli zdravotní problémy.
Vzhledem k tomu, že bentonitové jíly mohou obsahovat olovo, je důležité je získat ze spolehlivého zdroje.
Sponzorováno
A co vy? Jak bentonitový jíl používáte vy? V čem vám pomáhá? Budeme rádi za komentáře pod článkem.
Autor článku
Líbil se vám náš článek? Sdílejte ho, uděláte nám radost
Štítky: Zdravé látky
Přečtěte si také naše další články