Je sice pravda, že bavlna je lepší, než silon, ale zase tak „úžasná“ také není. Stačí ji porovnat s jinými materiály jako je konopí, sója nebo bambus. Běžná průmyslově pěstovaná bavlna zamořuje Zemi a obsahuje škodlivé látky, které mohou být pro naši pokožku dráždivé.
Zde je několik skutečností vážících se k pěstování bavlny
Při pěstování se používá obrovské množství pesticidů (asi 1/4 světové spotřeby) a dalších chemikálií. Jen v USA to je ročně 800 milionů tun pesticidů, herbicidů, umělých hnojiv a chemických odlisťovačů. Přitom podle průzkumu Světové zdravotnické organizace umírá na otravu pesticidy ročně asi 20 000 lidí.
Sponzorováno
Průmyslově pěstovaná bavlna pokrývá pouze 3% světové úrodné půdy, ale připadá na ni 25% světové spotřeby pesticidů a umělých hnojiv.
Podle Agentury pro ochranu životního prostředí (EPA) lze o 7 pesticidech z 15, které se používají na pěstování bavlny, říci, že jsou možnými nebo už známými lidskými karcinogeny.
U farmářů z rozvojových zemí se dá mluvit o vykořisťování. Nejen, že jsou nuceni používat právě jedovaté pesticidy, aby vyhověli poptávce, a tím ohrožují vlastní zdraví, ale i přesto jsou velkými nadnárodními společnostmi tlačeni k tomu, aby snižovali výkupní cenu bavlny, takže se často zadlužují. Například v Indii se tito farmáři až příliš často uchylují k sebevraždám.
Jak je vidět, problém není v bavlně jako takové, ale ve způsobu jejího pěstování. Východiskem se stala biobavlna. Asi každý chápe, co předpona „bio“ znamená. Tato bavlna se pěstuje a je zpracována za podmínek, které jsou šetrná jak k lidem, tak Zemi. Je sice pravda, že je biobavlna o něco dražší, než klasická bavlna, ale je kvalitnější a trvanlivější, protože vlákna nejsou porušena chemikáliemi.
Osobně se snažím dávat přednost biobavlně. Určitě alespoň u spodního prádla, které je přímo na těle.
VIDEO: O bavlně
Sponzorováno
Sponzorováno
Autor článku
Líbil se vám náš článek? Sdílejte ho, uděláte nám radost
Štítky: Oblečení a zdraví
Přečtěte si také naše další články