Sponzorováno

Bambucké máslo (shea butter) – zdraví přímo z Afriky – jaké má účinky? 4.86/5 (21)

Bambucké máslo se vyrábí z jader plodů

Bambucké máslo se vyrábí z jader plodů

Bambucké máslo je dnes známé po celém světě. Mnoho lidí se spoléhá na jeho účinky a s oblibou ho používá v každodenní péči o tělo a vlasy. Bambucké máslo, v zahraničí, ale i u nás, nazývané také shea butter, má široké spektrum využití a rozhodně se ho vyplatí vyzkoušet, ať už toužíte po zdravé pleti, zdravých vlasech nebo chcete obojí.

Odkud bambucké máslo pochází?

Bambucké máslo se do celého světa rozšířilo z Afriky. Strom, ze kterého se získává se nazývá máslovník africký, odborně Vitellaria paradoxa. Roste zejména na savanách západní a severní Afriky. Strom roste do výšky desítek metrů, má bohatou korunu a plody, které vypadají jako švestky. Právě plody ukrývají jádra, z nichž se získává finální bambucké máslo.

Tradiční výroba bambuckého másla

Panenské bambucké máslo se v dnešní době vyrábí ručně a tradiční technologii, která se používá již několik století. Na začátku celého procesu ženy posbírají plody, z nichž se v dalším kroku odstraní dužina. Očištěná jádra se přirozeným způsobem vysuší a následně se z nich dá pryč skořápka. Jádra bez skořápky je třeba pak rozdrtit. Rozdrcená jádra se za stálého míchání praží. Upražená kousky se poctivě opět rozdrtí, dokud z nich nezůstane jen pasta. Do takovéto pasty se pomalu, za stálého míchání rukama, opatrně přilévá voda.
Vzácné oleje pomalu vyplouvají na vodní hladinu, kde ztuhnou a rukama se odstraní.

Oleje se následně opět pomalu na slabém ohni roztají, aby se z nich odpařila poslední, zbytečná voda. Máslo se v posledním kroku formuje do kuliček a takto se dostává se na trh. Sdružení v Africe produkují nerafinované bambucké máslo té nejvyšší kvality prostřednictvím programu Fair trade.

Složení bambuckého másla

Bambucké máslo je tuk jemně žluté barvy, tuhé konzistence, který se při dotyku s kůží okamžitě taje a snadno se roztírá. Jako každý tuk, i bambucké máslo je složeno z mastných kyselin. Obsahuje zejména kyselinu stearovou a kyselinu olejovou. Kromě nich tvoří bambucké máslo ještě kyselina linolová, kyselina palmitová, kyselina linolenová a kyselina arachidonová. Dalšími důležitými složkami bambuckého másla jsou fenoly a vitamíny A a E. Všechny zmíněné komponenty bambuckého másla jsou odpovědné za jeho léčivé účinky.

Kosmetika z bambuckého másla

Účinky bambuckého másla se využívají zejména v péči o pleť a o vlasy. Na trhu se nachází množství druhů kosmetiky z bambuckého másla. Obecně se dá koupit 100 % bambucké máslo nebo různé přípravky, které bambucké máslo obsahují. Čisté bambucké máslo se dá přidat do mnoha domácích kosmetických receptů. Kromě toho se bambucké máslo s oblibou přidává do pleťových krémů, vod nebo mlék. Najít se dá i ve sprchových gelech, peelingu a mýdlech. Své místo má i v šamponech na vlasy, kondicionérech a v balzámech na rty.

Bambucké máslo a zdravá pleť

Většina lidí využívá bambucké máslo na pleť. Bambucké máslo dokáže pomoci při mnoha kosmetických problémech a navrací tak pokožce komplexní zdraví. Jeho účinky ocení například lidé, které trápí akné. Stejně dokáže zmírnit příznaky lupénky, při které promastí pokožku a zabrání tak jejímu nadměrnému olupování a svědění. Při pravidelném používání dokáže také zesvětlit pigmentové skvrny, jizvy a strie.

Sponzorováno

Dodá pleti elastičnost a pružnost a tím zamezí tvorbě vrásek. V neposlední řadě je třeba zmínit, že bambucké máslo zvlhčí i tu nejsušší pokožku a proto je vhodné na obličej, dekolt, rty, ale i na paty a lokty.

Recept na domácí oční krém s bambuckým máslem:

  • 20g bambuckého másla
  • 10g olivového oleje
  • 1g Vitamín E
  • hrnec nebo vyšší pánev
  • ohnivzdorná miska
  • tyčový mixér
  • kelímek (ideálně sterilizovaný)

Postup při přípravě:
Do hrnce nebo pánve nalijeme vodu a doprostřed dáme ohnivzdornou misku. Vodu přivedeme k varu. Do misky dáme bambucké máslo a necháme zcela rozpustit. Jakmile se rozpustí, misku vyjmeme pokud bambuckému máslu přidáme olivový olej. Mixérem mixujeme cca 7 minut, dokud směs nevychladne. Pak přidáme vitamín E a mixujeme dalších cca 5 minut. Vznikne krásné nadýchaný a jemný našlehaný krém pro vaše oční okolí. Krém přemístíme do kelímku. Zavřeme ho dokud krém nebude úplně vychladlý. Skladujeme v chladničce.

TIP: Recept na přírodní deodorant s probiotiky a bambuckým máslem

Krásné vlasy s bambuckým máslem

I když je bambucké máslo tuk, nebývají při jeho používání vlasy těžké ani mastné. Bambucké máslo je ideálním přípravkem na suché a zničené vlasy. Máslo regeneruje celý vlas v celku a dodává mu potřebnou vlhkost. Vlasy jsou tak hydratované a lesklé. Bambucké máslo na vlasy si oblíbí i lidé, s roztřepenými konečky, kteří se jich chtějí zbavit. Máslo takové konečky účinně ošetří a zabrání opětovnému třepení. Bambucké máslo a přípravky z ať pomohou odstranit i lupy a zvlhčí suchou pokožku hlavy.

V letních měsících dokáže bambucké máslo vytvořit na vlasech jemný film, který je ochrání před škodlivými slunečními paprsky. Rovněž chrání před nadměrným teplem z kulmy, žehličky nebo fénu.

TIP: Zkuste kakaové máslo

Pokud jste si vlasy často barvili a máte je poškozené, vyzkoušejte tento domácí krém na poškozené vlasy:

  • 4 lžíce bambuckého másla
  • 2 lžíce kakaového másla
  • 4 lžíce olivového oleje
  • esenciální olej Ylang-Ylang

Ve vodní lázni si rozpustíme bambucké a kakaové máslo. Přidáme olivový olej. Za stálého míchání nakapeme i Ylang-Ylang. Odstavíme a necháme vychladnout v nádobě s ledem. Směs naneseme na vlasy, rozčešeme je, aby se směs dostala všude. Vlasy zabalíme do igelitového sáčku a následně do ručníku, necháme působit cca 30 minut. Vlasy umyjeme šamponem. Vlasy budou zdravé a hydratované.

Používáte bambucké máslo? Jak? A jak vám pomohlo? Budeme moc rádi za komentáře pod článkem.

A co si dále přečíst?

VIDEO: Bambucké máslo s konopím

Sponzorováno

Studie a zdroje článku

Líbil se vám článek? Ohodnoťte ho.

Autor článku

Daniel Borník (více o nás)

 

Dan miluje sport. Přispívá články zejména z oblasti regenerace, fyzio, cvičení a píše i o nemocech. Náš tým vám všem chce přinášet zajímavé informace ze světa zdraví, cvičení, výživy, rehabilitace a obecně zdravého životního stylu. Ve většině našich článků vycházíme z odborných studií a lékařských prací. Vždy se snažíme na studie odkazovat, ověříte si tak pravost. Více informací o nás najdete zde - mrkněte na náš tým.

Líbil se vám náš článek? Sdílejte ho, uděláte nám radost


Štítky: , ,

Přečtěte si také naše další články

 

Zatím žádné komentáře

Zanechat komentář ke článku

Zpráva